Pondělí 22 duben, 2024
5 potravin, které posilní váš imunitní systém
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
GASTRO

5 potravin, které posilní váš imunitní systém

Když je venku chladno, je obzvlášť důležité mít silný imunitní systém. Obecně platí, že kdo vaří z čerstvých a sezónních potravin a surovin, může posílit svou obranyschopnost. Jak vás vyvážená strava udržuje v kondici, jak můžete posílit svůj imunitní systém a které potraviny imunitní systém oslabují? Máme pro vás tipy, jak přečkat zimu co nejzdravěji!

Vitamin C a jeho účinky

Většina z vás pravděpodobně ví, že vitamin C pomáhá proti nachlazení. Ale nejen to, vitamin C také posiluje imunitní systém díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a antioxidačním účinkům. Nejlepší způsob, jak získat vitamin C, je prostřednictvím citrusových plodů jako jsou pomeranče a citrony, ale také papriky, brokolice a rakytník.

Účinky probiotických potravin

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které zajišťují zdravou střevní flóru. Více než 80 % imunitních buněk se nachází ve střevech. Zdravá střeva znamenají také zdravý imunitní systém! Probiotika nemusíte užívat pouze prostřednictvím doplňků stravy. Jedny z nejdůležitějších probiotických bakterií se nacházejí také v kvašené zelenině jako je kimči a kysané zelí. A nevzdávejte se ani kombuchy.

Vitamin A posiluje

Imunitní systém můžete podpořit také potravinami obsahujícími vitamin A. Vitamin A podporuje růst buněk sliznice, které tvoří bariéru proti patogenům (zárodkům způsobujícím onemocnění), a nachází se například ve sladkých bramborách, dýních a meruňkách. Prekurzor vitaminu, betakaroten, se nachází v mrkvi, špenátu, feferonkách a brokolici.

Posilněte se železem

Železo také hraje důležitou roli v imunitním systému. Příliš málo železa může vést k anémii, která oslabuje imunitní systém. Hodně železa však neobsahuje jen maso, ale také rostlinné potraviny jako je hrášek, kapustová zelenina, ořechy, lněná semínka a ovesné vločky.

Tip: Konzumací potravin obsahujících železo spolu s vitaminem C se železo vstřebává ještě lépe.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Potraviny posilující imunitu

Zázvor a kurkuma

Díky svým antioxidačním, protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem jsou kurkuma a zázvor těmi správnými posilovači imunitního systému. Jsou obzvláště chutné v jemných kari, ale můžete je přidat kamkoli. Už jste zkoušeli horkou citronovou šťávu s čerstvým zázvorem?

Fenykl

Má vysoký obsah vitaminů E, A a C a stopových prvků jako sodík, draslík a vápník. Fenykl podporuje trávení a je vhodný i ve formě čaje.

Ořechy a semínka

Minerální látky jako zinek, vitamin E, měď a selen posilují imunitní systém a jsou obsaženy v lískových a vlašských ořeších. Mandle a sezam obsahují vitamin E a měď. Kromě toho jsou ořechy bohaté na vlákninu a obsahují důležité omega-3 mastné kyseliny. Hrst ořechů každý den je nutností.

Šípky

Nejen citrusové plody obsahují velké množství vitaminu C – také šípky jsou jeho skvělým dodavatelem. Šípky si nejlépe vychutnáte čerstvé, sušené nebo v práškové formě v müsli. Využít však můžete také šípkový čaj.

Kysané zel

Tato místní „superpotravina” obsahuje trávicí bakterie a přispívá ke zdravé střevní flóře. Kysané zelí je také plné dalších složek, jako jsou minerály (draslík, hořčík, vápník), které posilují srdce a kosti, a vitamín C, který chrání imunitní systém a má antioxidační vlastnosti.

Těmto potravinám se vyhněte

Naše strava může mít také negativní vliv na zdraví a oslabovat imunitní systém. Ti, kteří jedí hodně rychlého občerstvení a hotových výrobků místo čerstvých potravin, přijímají málo živin a více tuků a cukrů, což oslabuje imunitu. Totéž platí i o alkoholu.

Jak vypadá váš jídelníček? Dbáte na to, abyste jedli ty správné potraviny, které posilují váš imunitní systém?

Napsat komentář