Neděle 14.07.2024
Proč je sedmikráska chutná i léčivá?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO LIFESTYLE

Proč je sedmikráska chutná i léčivá?

Sedmikráska je bylinka, kterou najdeme v Evropě, Americe, ale i v Austrálii a na Novém Zélandu. Tato něžná bíložlutá květinka, je pro mnohé pouhý plevel, ale je to velice půvabná rostlinka, v níž se ukrývá velká moc. Chrání totiž před zlem, přináší lásku a můžete si z ní například udělat lahodný čaj. Sedmikrásky se objevují neočekávaně, a než si to stačíte uvědomit, vytvoří v trávě bílý koberec. Nenápadně vykukují ze svého úkrytu, mají ovšem léčivé účinky, a proto by byla škoda je nevyužít. Potěší vás, a to nejen na jaře. Avšak dají se i jíst.

Sedmikráska kvete od března do září, při mírné zimě i déle. Její květy se natáčejí směrem ke slunečnímu svitu a jsou odolné vůči mrazu. Jsou bílé, růžové, nebo červené. Květy se na denním světle otevírají a k večeru se okvětní lístky zavřou. Po odkvětu můžete rostlinku přemístit na chladnější místo, a pokud to počasí dovolí, zasaďte ji do zahrady, kde příští rok vykvete.

Kouzelné sedmikrásky

Hledáte cosi magického? Vyrazte na sběr sedmikrásek! Tato podivuhodná drobná bylinka je opředena mnoha legendami a je ideální na jarní očistu. Sedmikrásky skvěle působí při kašli, rýmě a posilují játra. Květy sedmikrásek jsou tedy skvělým přírodním lékem na mnoho neduhů. Tělo zbaví škodlivých látek, posílí imunitu a zaženou únavu. Působí protizánětlivě a jsou také výborným lékem při léčbě dýchacích cest. Podporují odkašlávání a přispívají ke snížení horečky. Ve formě koupele vyléčí ekzém i akné, zklidní podrážděnou pokožku, urychlí hojení ran a čerstvě vymačkaná šťáva je účinnou první pomocí při bodnutí hmyzem. 

Sedmikráska neboli chudobka, roste na každém kroku téměř po celý rok. Největší sílu má však na jaře! Tato opomíjená bylina podle legendy chrání před zlem a přináší lásku. Je nejen zdravá, ale i velmi chutná. Květy můžete využít mnoha způsoby – můžete je jíst čerstvé přímo na louce, přidat do salátů, polévek, nasypat na chléb s máslem anebo z nich uvařit čaj.

Láskyplný čaj

Příprava čaje je nejběžnější způsob, jak načerpat sílu sedmikrásek. Popíjet ho můžete při nachlazení i jako podpůrný prostředek při jarní očistě celého organismu. Připravit si ho můžete velmi jednoduše z čerstvých i sušených květů.

Pokud budete pít čaj z květů sedmikrásek dva týdny, zbavíte své tělo škodlivých látek, posílíte imunitu a zaženete únavu. Tento zázračný čaj také regeneruje tělo i mysl po dlouhé zimě, přináší radost a jarní naději.

Sedmikráskový salát

Sedmikrásky jsou v salátu zajímavým zpestřením, protože díky nim bude nejen skvěle chutnat, ale i úžasně vypadat. Sedmikrásky jsou zadarmo, a navíc zdraví prospěšné.

Co budete potřebovat?

  • 200 g čerstvých květů i listů sedmikrásek
  • 150 g nastrouhané mrkve
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 citrón
  • sůl

Postup

Květy i nasekané listy sedmikrásek smícháte s nastrouhanou mrkví, přidáte šťávu z jednoho citrónu a vše zakápnete olivovým olejem. Nakonec osolíte a máte hotovo. Je to opravdu velmi jednoduché.

I něžný kvítek v sobě může ukrývat čarovnou sílu. Jsou tedy legendy o této bylince pravdivé?

Napsat komentář