Pátek 1 březen, 2024
Jak bude chutnat rok 2024? Pikantněji, lokálněji i virtuálně
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
GASTRO

Jak bude chutnat rok 2024? Pikantněji, lokálněji i virtuálně

Rok 2023 přinesl mnoho zajímavých food trendů a v roce 2024 se připravte na explozi lahodných delikates, které potěší vaše chuťové pohárky. Chcete znát několik potravinových trendů, které můžete očekávat v roce 2024?

Sólo stolování

Chodit sám do restaurace je stále oblíbenější a skvěle to zapadá do naší rutiny péče o sebe. Ruku na srdce, je snad něco příjemnějšího než nechat se rozmazlovat dobrým jídlem? Takto si můžete vychutnat ty nejvýjimečnější lahůdky, aniž byste se o ně museli dělit. Pokud vám bude zpočátku nepříjemné jíst sami, vezměte si s sebou knihu anebo si sedněte k oknu. Sólo stolování je rozhodně v kurzu.

Z farmy na stůl

Od pandemie a s ní spojeného zavírání restaurací se více zaměřujeme na vše sezónní a lokální. Jednoduché, ale kvalitní produkty jsou stále žádanější, takže se vracíme k tradičním kuchařským dovednostem a snažíme se hledat potraviny co nejdále od velkoobchodů.

Autentická rostlinná strava

Vegetariánská a veganská strava už zdaleka není jen krátkodobým trendem. Bezmasé pokrmy, jako jsou cuketové špagety, květákový řízek nebo chilli sin carne, jsou dnes téměř základem každé kuchyně. Experimentování v gastronomii nastavilo laťku opravdu vysoko a nutí stále více lidí jíst rostlinnou stravu. Tento trend odráží touhu po zdravější, udržitelnější a pestřejší stravě.

Vzestup chytrého vaření a umělé inteligence

Rozvoj chytrých kuchyňských spotřebičů způsobí revoluci i ve způsobu vaření. Díky novým inovacím bude vaření pro mnohé mnohem dostupnější a zábavnější. Chytré trouby, multifunkční zařízení, a dokonce i robotičtí asistenti se stanou základem domácností a umožní každému připravovat jídla v restaurační kvalitě. Integrace robotiky a umělé inteligence bude oblíbená nejen v domácnostech, ale také ve firmách. Mnoho provozovatelů bude modernizovat svá zařízení na přípravu pokrmů.

Virtuální stravování

Virtuální realita přenese hosty do pohlcujících kulinářských světů. Představte si, že si nasadíte VR headset a povečeříte v pařížském bistru nebo si vychutnáte grilování na tropické pláži, aniž byste opustili svůj domov. Toto spojení technologie a gastronomie způsobí revoluci v tom, jakým vnímáme jídlo, a udělá z jídla dobrodružství.

Více pikantnosti

I nadále očekáváme nárůst kořeněných potravin. Stále oblíbenější je také kombinace sladkých a pálivých chutí jako čokoláda s chilli, med s chilli a podobně – tzv. swicy, což je šikovná kombinace slov „sweet” a „spicy”.

Který food trend byste rádi viděli, a hlavně ochutnali na vlastní oči? Co a jak chcete jíst v roce 2024?


Zdroje:

https://www.nytimes.com/2023/12/26/dining/food-trends-2024.html

https://time.com/6344783/food-drink-trends-2024/

Napsat komentář