Úterý 10.09.2024
Koncept sezónnosti se hlásí o slovo a má řadu výhod: Zjistěte, jaké potraviny tělu dopřát během dubna
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

Koncept sezónnosti se hlásí o slovo a má řadu výhod: Zjistěte, jaké potraviny tělu dopřát během dubna

Přemýšlíte, jak své pokrmy co nejvíce zjednodušit, a přitom se nepřipravit o potřebné vitamíny? Vyzkoušejte znovu se vracející koncept sezónnosti ve stravování! Přípravou pokrmů ze zeleniny a bylinek, které právě rostou ve vašem okolí, se postaráte o minimalismus v kuchyni, projevíte respekt k životnímu prostředí, dosáhnete maximální udržitelnosti, a navíc tělu dopřejete prospěšné látky. Jakými surovinami obohatit svůj jídelníček během dubna?

Rebarbora

Tato zelenina s nízkým obsahem kalorií je bohatá na vitamín C, draslík i vápník. Za její červené zbarvení mohou rostlinné pigmenty antokyany, které mají prospěšné účinky pro naše zdraví. Pokud se rebarboru rozhodnete vypěstovat, vydrží vám bez přesazování až 10 let.

Díky sladkokyselé chuti a delikátní textuře je rebarbora skvělou přísadou do sladkých buchet i koláčů. Hodí se také do kompotů nebo z ní lze vyrobit marmeláda a sirup. Její jemné aroma doplní i rybí nebo masové pokrmy. Rebarboru si rychle oblíbíte díky její svěžesti i všestrannému využití.

Řeřicha

Nenápadná bylinka plná blahodárných látek. Obsahuje řadu vitamínů, draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, nasycené mastné kyseliny i vlákninu. Díky tomu bojuje proti jarní únavě, pročišťuje organismus a zmírňuje křeče.

Její výhodou je, že není náročná na pěstování. S dostatečným přísunem vody se řeřiše bude dařit i na vatové výstelce. Využít ji můžete do pomazánek, k výluhům nebo jako doplněk jakéhokoliv pokrmu. Řeřicha skvěle chutná, je plná vitamínů, a navíc působí velmi efektně jako ozdoba každého jídla!

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Ředkvička

S nástupem jara nezapomeňte ani na antioxidační účinky ředkviček. Tato kořenová zelenina posiluje imunitu a účinně bojuje proti plísním a infekcím v trávicím traktu. V každé bobulce najdete celou řadu pro tělo potřebných látek, a to například kyselinu pantothenovou, listovou nebo betakaroten.

Díky zmiňovaným prvkům působí příznivě nejen na metabolismus, ale také na kvalitu vlasů a pokožky. Pomoci může například s mastnou pletí, jelikož bojuje proti nadměrné tvorbě mazu. Hravě si poradí také s tvorbou lupů.

Medvědí česnek

Tuto aromatickou bylinku najdete během dubna na stinných místech pod korunami listnatých stromů nebo na okrajích potoků. Zelené lístky medvědího česneku můžete nakrájet do pomazánek, jako doplněk do již uvařených polévek, salátů nebo z něho vytvořit pesto.

Se sběrem však dlouho neotálejte. Koncem května se začnou na bylince objevovat bílé květy, a tím se oslabí její léčebné účinky. Konzumace čerstvých listů medvědího česneku může pomoci například při trávicích obtížích nebo jako prevence rakoviny tlustého střeva.


Zdroj: nzip.cz

Napsat komentář