Neděle 14 duben, 2024
Listopad ve znamení Svatomartinského vína: Nenechte si ujít tyto 4 akce!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

Listopad ve znamení Svatomartinského vína: Nenechte si ujít tyto 4 akce!

Již brzy se otevřou lahve prvních vín letošního ročníku. Díky krátké době zrání vynikají chutí plnou svěžích aromatických tónů. Hodí se skvěle k husím specialitám a nejlépe se pijí mezi přáteli. Proto nezůstávejte doma, vyrazte ven a přiťukněte si skleničkou lahodného moku s ostatními. Tentokrát připadá 11. listopad na víkendovou sobotu, a proto si budete moct vychutnat Svatomartinské slavnosti plnými doušky. Kam se za ochutnáním raného vína vydat?

Svatomartinské hody ve Zlíně

Zlínské Svatomartinské hody vypuknou 11. listopadu v 10 hodin na náměstí Míru. Kromě gastronomického zážitku se můžete těšit také na bohatý program. Zatímco si budete pochutnávat na víně, husích a jiných podzimních specialitách, o zábavu se na pódiu postará několik hudebních uskupení nebo klauni s komickým vystoupením pro děti. Dále se těšte na průvod Martínků žehnajícím vínu a kuchařskou show šéfkuchaře Júliuse Löfflere z místní luxusní restaurace La Villa. Celým dnem vás provede tvůrce projektu Gastromapa Lukáš Hejlík. Vstup na akci je volný, a proto není potřeba předchozí rezervace.

Svatomartinské slavnosti na hradě Loket

Hrad Loket věnuje oslavám svatomartinského vína rovnou celý víkend. Ve dnech 11. až 12. listopadu se mohou návštěvníci středověkého hradu obklopeného řekou Ohří těšit na tradiční husí hody, jarmark, dětskou stezku, divadlo, dobové atrakce i živou hudbu. Oba dny pomyslně uzavře ohňová show. Kromě zábavy bude také probíhat aukce andělů na podporu matek samoživitelek. Vstupné pro dospělé i děti je možné zakoupit na místě.

Svatomartinské hody ve Svatojánském dvoře

K ranému vínu chutnají husí speciality. Pravé svatomartinské hody si můžete vychutnat za zvýhodněnou cenu ve Svatojánském dvoře. Kompletní menu zahrnuje předkrm s husí paštikou na opečeném cibulovém chlebě, vývar z drůbežích drobů, husí stehno s červeným zelím a variací knedlíků a jako dezert staročeský trhanec se švestkovo-makovou omáčkou. V sobotu 11. listopadu se přesně od 11:11 hodin také otevřou lahve s mladým vínem, které budete moct spárovat s jednotlivými chody. Počet porcí je omezen, a tak si nezapomeňte předem rezervovat své místo.

Svatomartinská plavba

Pokud nebudete mít volnou chvilku v Den svatého Martina, nezoufejte. Letos si ho můžete vynahradit o týden později díky Svatomartinské plavbě po Vltavě. Lodě vyplují z kotviště Na Františku 18. listopadu ve 13 a 19 hodin. Po celou dobu vaší tříapůlhodinové plavby budou k dispozici vzorky vín ze Znovína, bohaté menu včetně husích hodů i cimbálová muzika navozující moravskou atmosféru. Účastníci dojíždějící z daleka potěší možnost výhodného ubytování po akci. Jelikož mají obě plavby omezený počet míst, nezapomeňte si rezervovat to své na webu.

Na jaké akci ochutnáte první letošní vzorky vína vy?

Napsat komentář