Středa 22.05.2024
Těchto 6 důvodů vás přesvědčí pít fenyklový čaj!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

Těchto 6 důvodů vás přesvědčí pít fenyklový čaj!

Pozitivní přínosy fenyklového čaje jsou známy již od starověku. Fenykl jako takový se vyskytuje převážně v asijské kuchyni. Je známý pro své léčebné a kulinářské využití. Proč ale pít fenyklový čaj? A jak vlastně chutná?

Jak chutná fenykl?

Pokud se zmíníte o fenyklovém čaji, spoustě neznalcům se možná zkřiví obličej. Je to ale jen pouhá neznalost. Fenykl totiž chutná podobně jako lékořice. Fenykl má mírně nasládlou chuť s nádechem citrusů. Z hlediska struktury je syrový fenykl podobný celeru nebo okurce. Za syrova má křupavou strukturu, která po uvaření změkne.

Často se používá k dochucení polévek, dušených pokrmů a kari. Fenykl si můžete vychutnat i samostatně jako jednoduchou přílohu. Aby vynikla jeho chuť, často se peče nebo dusí s jinou zeleninou.

Hnědozelená semena fenyklu se louhují a připravuje se z nich čaj, který má blahodárný vliv na naše zdraví. Jaké výhody tedy nabízí?

Dodává dávku antioxidantů

Fenyklový čaj se často konzumuje pro své antioxidační vlastnosti. Příjem antioxidantů pomáhá bojovat proti volným radikálům v těle, které mohou za chronické onemocnění a zvýšení zánětů. Antioxidanty tak pomáhají předcházet tomuto oxidačnímu stresu, který je spojován s rakovinou, srdečními a dýchacími problémy.

Může pomoci zmírnit menstruační křeče

Hledáte přírodní způsob, jak zvládnout menstruační bolesti? Fenykl může pomoci uvolnit svaly ve střevech a usnadnit tak trávení. Může být také užitečným prostředkem pro zmírnění intenzity bolestivých menstruačních křečí způsobených děložními stahy.

Pomáhá omezit přejídání

Fenyklové semínko může konkrétně napomáhat zdraví střev a potlačovat chuť k jídlu. To může být obzvláště užitečné k omezení přejídání. Tento zlozvyk může totiž vyvolat v těle záněty a rozhodit imunitní systém.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Posiluje funkci jater

Semena fenyklu jsou bohatá na selen, který pomáhá při odstraňování toxinů z jater a zajišťuje bezproblémové fungování organismu. Ocení ho tak i lidé, kteří se potýkají s nesprávnou funkčností štítné žlázy. Tento čaj pomáhá při detoxikaci jater, zlepšuje jejich fungování a díky chladivým vlastnostem fenyklových semínek jsou játra zdravá a udržují trávicí systém v klidu během letního období.

Vyrovnání krevního tlaku

Pití fenyklového čaje pomáhá udržet krevní tlak na uzdě, a to díky přítomnosti dusičnanů, sodíku a draslíku v těchto malých semínkách, které mohou pomoci při snižování a vyrovnávání vysokého krevního tlaku přirozenou cestou. Pití tohoto čaje také pomáhá při posilování zdraví srdce a snižuje riziko náhlé mozkové příhody.

Ztráta hmotnosti

Ano, fenyklový čaj vám může pomoci snadno zhubnout a snížit ukládání tuku kolem pasu. Je to díky přítomnosti vlákniny ve fenyklu, která pomáhá zlepšovat proces trávení. Také fenykl uvolňuje trávicí enzymy, které pomáhají při spalování tukových molekul během procesu trávení, snižuje nadýmání a zvyšuje rychlost metabolismu, což pomáhá při hubnutí.

A kdy vlastně pít fenyklový čaj? Nejvhodnější doba je po jídle, protože působí jako skvělý digestiv. Díky své sladké lékořicové chuti je to navíc skvělá pochoutka! A co vy? Pijete také fenyklový čaj, nebo dáváte raději přednost klasikám v podobě ovocného, černého a zeleného?

Napsat komentář