Pátek 18.04.2025
„Na Instagramu je spousta kvalitního knižního obsahu, jen ho člověk musí najít,” říká bookstagramerka Jana Šlinská
Foto: Petra Rjabinin, se souhlasem Jany Šlinské
INTERVIEW

„Na Instagramu je spousta kvalitního knižního obsahu, jen ho člověk musí najít,” říká bookstagramerka Jana Šlinská

Dlouhé roky pracovala v největším internetovém knihkupectví Martinus, aktuálně působí v nakladatelství Ikar. Milovnice knih a knižní blogerka Jana Šlinská je vášnivou čtenářkou, která dříve za rok dokázala přečíst i 100 knih. Kolik jich dokáže přečíst aktuálně? Díky čemu ji sledují desetitisíce lidí? A je bookstagram skvělým způsobem, jak získávat knihy zdarma?

Pamatuješ si na moment, kdy ses rozhodla vytvořit si účet o knihách?

Můj instagramový účet vznikl v roce 2013 a nebylo za tím žádné vědomé rozhodnutí stát se bookstagramerkou, tehdy ten pojem v Česku nebo na Slovensku možná ani neexistoval. Jen jsem si chtěla někam ukládat, co čtu. Začala jsem fotkami knih, přidala se k tomu káva a dorty, a tak to dělám vlastně dodnes. S tím rozdílem, že teď už to zajímá i pár tisíc lidí. (smích)

Jaká byla tvá čtenářská cesta? Měla jsi vždy ráda knihy?

Ano, knihy byly přítomné v mém životě od začátku. Postupně jsem si našla svoje oblíbené žánry a témata. Hodně jsem četla už na střední, ale moje nejsilnější čtenářské období bylo během vysoké školy, kdy jsem na čtení měla opravdu hodně času.

Na jakých knihách jsi vyrůstala? Byla nějaká kniha, která zažehla tvou lásku ke čtení?

Četla jsem Harryho Pottera, ale také Grishama, Simmela nebo sérii Mezi námi děvčaty. Četla jsem opravdu hodně, ale asi bych nedokázala vybrat jen jednu knihu. Byl to Potter? Možná ano.

Foto: Petra Rjabinin, se souhlasem Jany Šlinské

Čtení, obrovské nákupy knih a doporučení se v posledních letech staly velmi populární na všech sociálních sítích. Co si myslíš o tom velkém „hypu” okolo bookstagramu a booktoku?

Myslím si, že je to super. Čtení jako způsob trávení volného času a propagace čtení i takovou formou je podle mě úplně oukej, i když to s sebou přináší i různé umělé trendy a kauzy. Přesto si myslím, že bookstagramová komunita je v tomto ohledu ještě docela neškodná. Booktok nesleduji, ale na Instagramu je spousta kvalitního knižního obsahu, jen ho člověk musí najít a vyselektovat. Já sama se necítím jako součást této komunity, spíš jako taková „OG” někdy. (smích)

Tvůj čtenářský vkus, stejně jako hodnocení knih, lidi evidentně baví a získala jsi obrovskou základnu sledujících. Co je tvým tajemstvím úspěchu? Čemu přisuzuješ růst svého profilu?

Konzistence a autenticita. Mých 20 tisíc followerů nepřišlo ze dne na den, trvalo to vlastně téměř 10 let. Nikdy to ani nebyl můj cíl, nezakládala jsem si účet s vidinou stát se influencerkou, to vůbec. Dělala jsem to v první řadě pro sebe a lidi to začalo zajímat. Nemám žádné koupené followery, téměř vůbec nedělám soutěže. Chci, aby lidé, kteří si mě najdou, u mě zůstali ne proto, že jim někdo dal knihu zdarma, ale protože je to opravdu zajímá nebo baví. S většími čísly je ten růst pak jednodušší, ale kvůli různým změnám na Instagramu se může i zastavit. Já to vnímám jako přirozený proces – svoji komunitu si buduji sice pomalu a postupně, ale ti lidé pak se mnou zůstávají roky.

Jaké knihy preferuje tvé publikum? Všimla sis, že více čtenářů reaguje na konkrétní žánr, titul nebo autora?

Myslím si, že ti, co mě sledují, asi preferují podobné knihy jako já. Současná světová beletrie, občas nějaká detektivka, občas young-adult knihy. Publikum nejvíc reaguje na to, když napíšu doporučení k nějaké mé srdcovce a je to z textu cítit. Jinak nevím, je tam přes 20 tisíc lidí, určitě mezi nimi jsou čtenáři a čtenářky s různým vkusem.

Foto: Se souhlasem Jany Šlinské

Ovlivnila knižní sociální média tvoji vášeň pro čtení? Podle čeho si vybíráš knihy, které čteš?

Neovlivnila. Sleduji opravdu jen pár knižních účtů a knihy si vybírám jinak. Mám své oblíbené žánry, témata, nakladatelství, autory a autorky. Také mám roky vybudovaný dobrý šestý smysl na knihy, které by se mi mohly líbit. Občas se spletu, ale jen málokdy.

Kolik knih dokážeš přečíst za rok? Jak vypadá tvá knihovna?

Dříve jsem četla kolem stovky knih ročně, teď čtu méně. Poslední dva tři roky se ta čísla pohybují kolem 80 knih. V knihovně mám asi 1500 knih, stále mi jich hodně přibývá a pořád se nedokážu těch starých vzdát.

Jak přistupuješ ke spolupracím? Myslíš si, že bookstagram je skvělý způsob, jak získávat knihy zdarma? Dostala jsi už nějaké?

Myslím si, že pokud si někdo založil bookstagram jen proto, aby dostával knihy zdarma, tak ho založil ze špatného důvodu. Já teď už dostávám většinu knih zdarma, mám dobré vztahy s nakladatelstvími, ale knihy na čtení si vybírám sama. Nepropaguji knihy jako teleshoppingová platforma pro nakladatelství, nejsem jimi placená. Všechny knihy, které se objeví na mém profilu, jsem reálně přečetla. Občas napíšu i negativnější příspěvek, pokud mi kniha nesedne – nestává se to často, ale někdy se to stane.

Foto: Petra Rjabinin, se souhlasem Jany Šlinské

Kdybys mohla tři fiktivní literární postavy pozvat na večeři, kdo by to byl a proč by sis je vybrala?

To je těžká otázka, těch postav se dá vybrat spousta. Ale asi bych si vybrala Judea z Malého života, abych mu řekla, jak skvěle všechno zvládl, a objala ho. Pak Jo March z Malých žen, kterou absolutně miluji a obdivuji, a třetí neprozradím, aby se neurazily všechny ostatní.

Existuje kniha, která ti změnila život, nebo knižní postava, která v tobě rezonovala ještě dlouho po dočtení?

Nemyslím si, že mi nějaká jedna kniha změnila život. Spíš bych řekla, že jsou dvě knihy, které mě hodně zasáhly. Během vysoké školy to byla kniha Osamělost prvočísel, ve které jsem se dokázala hodně ztotožnit s oběma hlavními postavami, a později Malý život, což je asi nejsilnější kniha, jakou jsem kdy četla.

S literaturou jsi spojila i svůj profesní život. Roky jsi pracovala v síti knihkupectví, aktuálně působíš ve vydavatelství Ikar. Co je náplní tvé práce?

Brzy to budou dva roky, co pracuji v Ikaru. Působím tam v marketingu a mám na starosti hlavně, ale nejen, sociální sítě.

Foto: Se souhlasem Jany Šlinské

Jak vypadá tvůj běžný den? Stíháš číst?

Vstávám dost brzy a brzy také přicházím do práce. Moje dny se liší podle období – v létě jsem například před prací chodila na kolo, v zimě do fitka. Podzimní sezóna je zase spojená s knižními eventy, takže chodím domů později a po celém dni si pustím hudbu a vypnu hlavu. Během týdne čtu méně, snažím se to dohnat spíš o víkendech. Když mám v ruce dobrou knihu, jsem schopná ji přečíst na jedno otevření.

Co na své práci miluješ?

Na svojí práci mám ráda všechno, ale upřímně – aktuálně nejvíc miluji svoje kolegyně. Protože práce bude vždy jen prací, ale to, co je důležité, jsou vztahy a to, jak se v ní cítíme. To, jak jsme se v této práci našly a jak si rozumíme, považuji za velkou vzácnost a jsem za to velmi vděčná.

Prozradíš nám, na jaké knižní novinky se aktuálně těšíš?

Asi to vyzní zvláštně, ale nemám žádnou konkrétní knihu. Samozřejmě mě vždy těší, když zjistím, že vychází něco nového od mých oblíbených autorů nebo autorek, například na nového Cormorana Strikea, ale zase to nijak zvlášť neprožívám.


Zdroj: Autorský rozhovor


Instagram

Napsat komentář