Neděle 14.07.2024
„Nefunguje cvičit pár náhodných cviků podle YouTube,“ radí Andrea Doležalová
Fotografie: Se souhlasem Andrey Doležalové
INTERVIEW

„Nefunguje cvičit pár náhodných cviků podle YouTube,“ radí Andrea Doležalová

První vrásky donutily Andreu začít o svou pleť více pečovat. Jelikož je toho názoru, že k dosažení zdravé a zářivé pleti není potřeba nakupovat drahé krémy, rozhodla se pro přirozenou cestu a začala cvičit obličejovou jógou. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat, a tak se o ně Andrea rozhodla podělit a představit cvičení všem ženám, které chtějí také omládnout. Na svém blogu „Sbohem vrásky“ dokazuje, že je možné spojením správné techniky obličejového cvičení s důkladnou péčí o pleť doslova rozkvést, a to bez jakýchkoliv chirurgických zásahů. Kdy začít s posilováním obličejového svalstva a jak často cvičení provádět?

Jak ses dozvěděla o obličejové józe?

Prvně jsem o ní slyšela už jako malá, tehdy o ní mamča mluvila jako o obličejové gymnastice. Pak před třicítkou jsem si na toto cvičení díky svým vráskám vzpomněla a začala hledat více informací.

Na svém blogu popisuješ, že jsi s obličejovou jógou začala v momentě, kdy jsi zaregistrovala první známky vrásek. Kdy tě napadlo podělit se o tyto cviky s ostatními a začít pořádat kurzy?

To bylo velmi brzy po tom, co jsem si na vlastní pleť ověřila, že je to zábavné cvičení, které se na pleti opravdu projeví.

Já v tu dobu už cca rok přemýšlela, že bych chtěla vést nějaké kurzy, kde bych přišla více do kontaktu s ženami. Tehdy jsem ještě pracovala na technické pozici mezi samými muži. Chtěla jsem tím najít svůj životní balanc, který bude zároveň prospěšný ostatním. Jakmile jsem narazila na obličejovou jógu, tak jsem se do ní nadchla. Bylo mi hned jasné, že toto je to, co chci učit a o co se chci více zajímat.

V jakém věku je nejvhodnější začít posilovat obličejové svalstvo?

Nejsnadněji se zjemní vrásky, když se začne včas. Takže když se nám ty vrásky začnou objevovat a sledujeme, že se postupně prohlubují, je super se na zjemnění vrásek zaměřit. V tomto stádiu zabere méně času vrásky opět zjemnit. Čím máme vrásky v obličeji déle, tím je potřeba počítat s delším časem, než se tyto vrásky začnou zjemňovat.

Zjemnění vrásek je postupný proces, který se začíná projevovat po měsíci pravidelného cvičení, a postupně se pak toto zjemnění vrásek prohlubuje dál.

Fotografie: Se souhlasem Andrey Doležalové

Uvidí po masáži a józe obličeje změnu i někdo, kdo má již hlubší vrásky?

U hlubších mimických vrásek je potřeba kombinovat cvičení obličejové jógy s takzvanými hmatovými technikami, které postupně uvolňují stažené mimické svaly, které způsobují hluboké vrásky.

Tady je důležité zaměřit se i na mimiku, protože když například budete mít hlubokou vrásku mezi obočím, kterou každý den pomocí hmatových technik poctivě uvolníte, ale pak se budete celý den nevědomě mračit, tak ta vráska tam bude pořád.

Když ale například požádáte kamarádku, ať vás vždy při krčení čela napomene, vy si čelo uvolníte a zároveň budete používat omlazující techniky, pak se můžete těšit na zjemnění vrásek.

Je možné cvičit obličejové svaly i po aplikaci botoxu?

Nejdřív je třeba počkat, až botox odezní, a pak je možné začít s cvičením. Dříve ne.

Kolikrát je nutné cvičení opakovat, abychom viděli výsledky?

Pro viditelné omlazení tváře je potřeba cvičit 1x denně celou omlazující sestavu obličejové jógy, která zabere 13 minut a doplnit ji o pár minut hmatových technik, které pomáhají zjemnit mimické vrásky.

Fotografie: Se souhlasem Andrey Doležalové

Musíme cvičit denně všechny pózy?

Omlazující sestava se cvičí vždy celá vkuse, protože jedině tak se obličejové svaly procvičí komplexně a jsou vidět výsledky. Proto nefunguje cvičit pár náhodných cviků podle YouTube.

Obličejovou jógou můžeme redukovat vrásky. K čemu dalšímu je ještě užitečná?

Pomáhá vrátit symetrii do tváře, zlepšit kvalitu pleti, může snížit výskyt pupínků na pleti, a celkově pomáhá cítit se lépe.

K masáži obličeje, redukci vrásek a zlepšení cirkulace krve se používají také nejrůznější nástroje jako gua sha či face roller. Jaký máš na tyto pomůcky názor? Používáš je?

Já tyto pomůcky nepoužívám. Nejraději pro různé masážní techniky používám ruce, díky kterým nejlépe procítím, kde je co potřeba uvolnit.

Tvým kurzem a individuálním vedením na cestě za omlazením prošlo již tisíce žen. Je však kurz vhodný i pro muže?

Obličejová jóga je určitě vhodná i pro muže, jen o ni zatím mají menší zájem než ženy.

Fotografie: Se souhlasem Andrey Doležalové

Jak celý kurz probíhá?

Nejvíc žen prošlo mým online kurzem “O 5 let krásnější”.

První týden kurzu učím ženy krátkou Ranní rozcvičku, která aktivuje svaly ve tváři a pomáhá ozdravit pleť. Také se hned na začátku zaměřuji na správnou péči o pleť, protože ji často ženy nevědomě zanedbávají.

Druhý týden se ženy naučí omlazující sestavu obličejové jógy.

Třetí týden je zaměřený na uvolnění stažených svalů pomocí hmatových technik, aby se mohla zjemnit mimické vrásky.

Čtvrtý týden je relaxační a ženy se během něj naučí masáže tváře pro zlepšení pevnosti a pružnosti tváře.

Zároveň je kurz doplněn o bonusy, které pomáhají s omlazením tváře. Je to estetické tejpování tváře, které pomáhá zjemnit si vrásky během doby, kdy spíte. A baňkování tváře, které pomáhá zjemnit si vrásky a ozdravit si pleť.

Kurz je opravdu komplexní a každý si tam vybere svou oblíbenou kombinaci omlazujících technik.

Co je nutné v kombinaci s obličejovou jógou dodržovat pro dosažení mladistvého vzhledu pleti?

Pro nejlepší výsledky je důležité kombinovat cvičení obličejové jógy s uvolněním mimických svalů. Také je důležité se odnaučit krčení čela, které způsobuje jak vodorovné vrásky, tak vrásku mračivku. A důležitá je i správná péče o pleť, která pomáhá oddálit další stárnutí pleti.


Instagram | Blog | Facebook

Napsat komentář