V dětství rád trávil čas v pracovně se svým dědečkem, který díky bylinkám pomáhal léčit lidi. Právě od dědečka sbíral cenné rady a zkušenosti, které později přenesl do podnikání s bylinnými čaji. Martin z Detoxito zastává názor, že je nezbytné pravidelné pročišťování, aby tělo správně fungovalo. K tomu jemu, a již druhým rokem i jeho zákazníkům, pomáhají přírodní čajové směsi. Jaká další pozitiva s sebou nese popíjení bylinných nápojů? A jak náročné bylo začít s vlastním podnikáním?
Čajové směsi Detoxito jsou rozděleny podle potřeb konzumenta – v nabídce můžeme najít například čaj pro detoxikaci, zvýšení imunity nebo lepší spánek. Jakým způsobem probíhá výběr bylinek do jednotlivých čajových směsí tak, aby vzájemně chuťově ladily, a zároveň plnily svůj účel?
Čajové směsi mají svůj základ v našem, již po tři generace trvajícím, rodinném dědictví. Vše se váže na práci mého dědečka, který se bylinkaření věnoval celý svůj život. A já jsem s ním už od malička chodil bylinky sbírat, rozpoznávat a dále zpracovávat. Některé bylinky jsou dost hořké a někdo může mít problém takový čaj vypít. Proto jsem čaje navrhl tak, aby vyhovovaly každému. Jenže to jsem si musel nejprve ověřit. „Na kom to vyzkouším?“ pomyslel jsem si. A tak jsem začal u sebe. Viděl jsem výsledky, jenže každý nemá stejné tělo a problémy. Potřeboval jsem mít jistotu, a tak jsem čaje poslal mezi lidi dál. Požádal jsem rodinu, přátelé, známé i neznámé. Za pár týdnů nám začaly chodit první neuvěřitelné ohlasy. Dnes už máme stovky pozitivních recenzí a byliny posíláme s radostí dál do světa.
Jakým způsobem probíhá proces výroby čajů?
Receptura čajů je naše tajemství a s dovolením si ho nechám pro sebe. Škála bylinek v čajích je rozmanitá – směsi obsahují meduňku, levanduli, mučenku, heřmánek a mnoho dalších.
Pěstujete si byliny sami? Případně odkud je odebíráte?
Doma si bylinky pěstujeme hlavně pro vlastní účely a chodíme je i sbírat do přírody. Máme tolik spokojených zákazníků, že bychom nebyli schopni tolik bylinek sesbírat sami, proto si necháváme byliny posílat od českých dodavatelů a pak se z nich míchají čajové směsi. Některé bylinky, které u nás nerostou, si nechávám posílat i ze zahraničí – typicky OoLong, Senchu nebo Yerba Maté.
Jak se bylinky skladují, aby si zachovaly čerstvost?
Bylinky musí být především kvalitně usušené, aby je nenapadly plísně způsobené vlhkostí. Bylinky skladujeme v papírových pytlích a po rozdělání je ihned vážíme do jednotlivých balíčků, které hermeticky zatavíme, aby bylinky nepřišly o svoji úžasnou vůni.
Užívání detoxikačních čajů je ideální přírodní variantou jarní očisty těla. Čím je ještě podle tebe možné tento detoxikační proces podpořit?
My vždy našim zákazníkům radíme, že pokud chtějí lepší výsledky, musí udělat více změn. Vždy je skvělé k pití čajů upravit i svůj jídelníček, a pokud se k tomu přidá dostatečný pitný režim, nejlépe pití vody a trochu pohybu, tak se tělo mnohem lépe pročistí. Lidé se pak cítí lépe, a o to nám vlastně jde. Určitě je dobré nezapomínat také na své mentální zdraví a být prostě v pohodě.
Čemu se naopak během průběhu detoxikace organismu vyvarovat?
Doporučuji se vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám, fast foodům, slazeným nápojům, alkoholu a kouření. Rozhodně nedoporučuji nějaká drastická řešení jako extrémní diety nebo třeba přestat jíst úplně. Každý jsme jiný a je potřeba se přizpůsobit svému životnímu stylu, zvyklostem a třeba i pracovním podmínkám. Obecně má na náš organismu velký vliv i špatný spánkový režim a každodenní stres. Takže pokud se lze vyhnout i těmto situacím a negativním lidem, tak to určitě není na škodu nejen při detoxikaci těla.
Co je klíčové pro celkovou regeneraci těla?
Zdravá strava, spánek, pitný režim, vyhýbání se nekvalitním potravinám a stresu. Ale pokud bychom se bavili o regeneraci jako takové, tak bych určitě upřednostnil kvalitní a dostatečný spánek a obecnou pohodu, pohyb v přírodě, cvičení, meditaci nebo třeba jógu.
Slunečné jarní a letní dny jsou za dveřmi. Jaké čaje jsou vhodné pro osvěžení během horkých dnů?
Pokud máte na mysli naše čaje, tak se dají všechny pít i ve studené formě, ale v tomto máme vykoušený nejlépe Ranní detox čaj a čaj na Imunitu. Ty jsou v letních dnech opravdu lahodné. Pokud byste chtěli zkusit i něco jiného, tak třeba meduňka vás v létě příjemně osvěží. Obecně se říká, že by se v létě měly pít teplejší nápoje a v zimě naopak studenější, aby to nebyl pro organismus takový šok.
Kouzlo bylinek a čajů jsi objevil díky svému dědečkovi. Jaké jiné zkušenosti ti ještě předal?
Zkušeností mi dědeček předal spoustu, hlavně obecných rad do života, jak se chovat k lidem a jak pomáhat. Tím, že jsme spolu strávili v dětství mnoho času, tak bych zde mohl uvést i rukodělné práce, menší opravy, ale hlavně zmiňované kouzlo bylinek. A za to jsem mu nesmírně vděčný.
Dědeček spolupracoval s uznávaným léčitelem Jindřichem Pasekou, jehož služby využívaly i známé osobnosti. Prozradil bys, jaká onemocnění například zvládli vyléčit?
Pan Paseka posílal lidi, kteří k němu přijeli na léčení, k dědečkovi pro bylinné směsi nebo i pro samostatné byliny. Vím, že hodně ženám pomáhali, pokud se jim nedařilo otěhotnět, pak léčili různé záněty v těle, astma, bércové vředy, žloutenku, vysoký cholesterol srovnáním hladiny cukrů v krvi, hormonální nerovnováhu a podobně. Dalším častým zdravotním neduhem byly ledvinové kameny, problémy se žlučníkem, zažíváním a trávením obecně, ekzémy u dětí nebo i cysty na vaječnících… Ne vždy se jednalo o konkrétní nemoc, ale i o alergie nebo obecnou nepohodu lidí, takže se to často vázalo i na psychické problémy.
Jak náročné bylo založit značku Detoxito? Pomáhal ti někdo?
Za čaji Detoxito stojí spousta úsilí a práce, protože jsem si vše, co šlo, dělal sám. Jelikož mě baví se neustále učit, tak jsem se do toho pustil s vírou, že vše bude fungovat – od návrhu vizuálu čajů, etiket, balíčků, dále přes webové stránky, účty na sociálních sítích až po background celého e-shopu a s tím spojené věci. Vše ovšem začalo právě mícháním bylin tak, aby nejen skvěle chutnaly, ale měly i žádané účinky na lidský organismus.
Kdo všechno momentálně tvoří tým Detoxito?
Detoxitu se věnují tři lidé – já, moje maminka a dlouholetý kamarád Hynek. Mamka je v tom se mnou od začátku, velmi mi pomáhala nejen s vyřizováním objednávek, ale také jako psychická podpora. S Hynkem jsme začali spolupracovat na konci loňského roku a předal jsem mu mnoho věcí, které jsem dělal já, abych se mohl dále starat o růst značky Detoxito.
Jaké tipy máš pro všechny, kteří si chtějí založit vlastní e-shop a začít podnikat?
Můj hlavní tip pro každého, kdo chce v Česku začít podnikat, je, aby se nenechal ničím odradit a šel si za tím, co ho baví a čemu věří, že bude fungovat. Od začátku vzniku naší firmy neustále řešíme různé nenadále situace – ať už jde o administrativu, přepravu… ale nakonec si vždy se vším poradíme. Pokud do toho člověk jde na 100 % a dá do toho ze začátku opravdu hodně sám ze sebe, tak se úspěch určitě dostaví. Samozřejmě je obecně dobré se vyznat i ve více oblastech jako je marketing, fungování sociálních sítí, českého státního systému a tak dále. To je ovšem jedna z věcí, která mě právě na podnikání baví – člověk se neustále něco učí.
$content$