Sobota 27.07.2024
„S rostoucí sledovaností chci přidávat více hodnotného obsahu,“ říká Michal Uher
Fotografie: Se souhlasem Michala Uhera
INTERVIEW

„S rostoucí sledovaností chci přidávat více hodnotného obsahu,“ říká Michal Uher

Ne každý začne cvičit z nějakého konkrétního důvodu, což ovšem neznamená, že by bylo cvičení méně hodnotné. Důležité je, aby to člověka bavilo. O tom se přesvědčil i Michal Uher, který na začátku netušil, jak moc velkou součástí jeho osoby se cvičení stane a že jeho cestu budou sledovat tisíce lidí. Musel někdy překonat období demotivace? Proč a v jaké kategorii se rozhodl soutěžit? Jakým chybám se vyhnout a jaká četba mu pomohla se posunout dál? 

Kdyby ses měl představit třemi slovy, která tě nejlépe vystihují, která slova by to byla?

Tak to bude docela oříšek! (smích) Nejspíš trenér, smíšek a snílek.

Stačí kouknout na tvůj Instagram a je hned jasné, že miluješ cvičení. Před jakou dobou a proč jsi začal cvičit?

Začal jsem cvičit před necelými 6 lety a překvapivě to nemělo žádný důvod, což bylo vlastně možná dobře, protože jsem od toho moc neočekával a začal si to brzy zkrátka jen užívat. Jeden kamarád nám prostě řekl něco jako: „Půjdeme ze srandy do fitka?“

Měl jsi nějaké období demotivace, kdy ti cvičení nedávalo to, co normálně? Nebo jsi zkrátka začal cvičit a už nepřestal?

Začnu tím, že důležité bylo, je a bude si uvědomovat, že pokud dokončím trénink, na který se mi nechce, posune mě to daleko víc než ty, na které se mi chce.

Víceméně jsem taková období neměl. V karanténě bylo období, kdy se mi cvičit nechtělo, ale za celou dobu, co cvičím, jsem nikdy nevynechal trénink, na což jsem docela hrdý.

Ono i dost pomáhalo to, že jsem to brzy začal vnímat jako mou vizi – být trenér, pomáhat lidem, milovat svou práci… Pro splnění té vize jsem všechny ty krůčky prostě dělat musel.

Fotografie: Se souhlasem Michala Uhera

Svoje cvičení jsi posunul na další úroveň, když jsi začal soutěžit. Proč ses pro tento krok rozhodl?

Chtěl jsem získat zkušenosti, sponzory a zviditelnit se. (smích) No, nakonec jsem si zapózoval na pódiu jen jednu sezónu (2018) a brzy mi došlo, že je to s tím vším trochu složitější a že chci, aby mi cvičení více dávalo, než bralo – veškeré diety a podobně za mě nejdou moc skloubit s normálním životem. Je to náročné časově, finančně, psychicky – člověk to prostě musí chtít a milovat. Ale minulý rok jsem zkusil závody silové (v mrtvém tahu), a to mě neskutečně bavilo. Takže do budoucna bych závodit opět chtěl, ale pro zábavu a ukazovat spíše výkony než postavu. 

Co bys poradil všem lidem, kteří o soutěžení také přemýšlí?

Ať to vážně zkusí, pokud o tom přemýšlí! Ačkoli to bylo náročné, mám na to krásné vzpomínky a jsou to prostě zkušenosti a další, jak fyzický, tak především psychický, posun v životě.

Kdyby ses vrátil do doby, kdy jsi začínal, je něco, co bys udělal jinak? Na co bys chtěl především lidi upozornit, aby si ve svých začátcích dali pozor?

Zde si nejspíš budu protiřečit, ale nezměnil bych nic. Mám velmi rád jeden takový citát: „Co se má stát, stane se.“

Ale 2 hlavní věci, na které bych sebe a ostatní v začátcích upozornil jsou:

  1. Ať se snaží ve cvičení a stravě vzdělávat nebo/a ať si najdou trenéra – třeba mě. (smích) Velmi často vídám například mladé kluky, jak se snaží zvedat co největší váhy na úkor techniky a není to hezké. Asi protože to vidí na internetu (Honza Krasinský, Jakub Enžl, atd.) a ano, každý kluk by chtěl mít výkony jako oni, ale už nevidí ty léta cvičení a zkušeností, které oni mají.
  2. Ať začnou brzy řešit stravu, protože to má v začátcích, kdy se člověk dokáže nesmírně rychle posunout, velký potenciál.

Co si myslíš, že je největší chybou, kterou můžou lidi celkově při cvičení dělat?

Nedbat na kvalitní rozehřání se před tréninkem a poté cvičení s velmi špatnou technikou.

Fotografie: Se souhlasem Michala Uhera

S jakým největším mýtem ses ve světě cvičení a zdravého životního stylu setkal?

Asi s tím, že pokud člověk jí po 6. hodině večer, je to špatně a tloustne. Kdepak, jak je známo, sacharidy, bílkoviny ani tuky nemají hodinky. (smích) Sám jím i třeba 1 a půl až 2 hodiny před spánkem (zhruba 10. hodina).

Jsi certifikovaný instruktor fitness a trenér kulturistiky. Co nejdůležitějšího si myslíš, že ti tyto kurzy daly?

Upřímně nejdůležitější byl ten papír, díky kterému se tím mohu živit. Samozřejmě i nové informace, ale spoustu jsem jich znal již předtím. Důležité je spíše to neustálé vzdělávání se, a ne pouze jeden kurz.

Jak vlastně začala tvá dráha Instruktora fitness? Měli o tvé služby zájem i cizí lidé, nebo jsi začínal především se svými známými?

Nezačínala nějak skvěle. Zkrátka podnikání. V trénování jsem byl nový, člověk si klienty musí najít, nebyl jsem tolik vidět na sociálních sítích a tak dále. Rozhodně jsem začínal svými známými a až později se dopracoval dál.

Kromě cvičení se zajímáš i o Mindset a osobní seberozvoj. Mohl bys našim čtenářům doporučit nějaké knihy, které se týkají těchto témat?

Ano, moc rád a dovolím si ještě říct, že pravidelné čtení seberozvojových knížek (u mě hodina denně) považuji hned po cvičení za nejlepší návyk, který jsem si vybudoval. Vážně to má neskutečnou sílu. 

Doporučuji knihy Pravidlo 10X – Grant Cardone (úspěch, podnikání, …), Mnich, který prodal své Ferrari – Robin Sharma (prostě o životě), Happy Sexy Millionaire – Steven Barlett (nové, zatím bohužel jen angličtině – neskutečná komplexní knížka) a Atomové návyky – James Clear (důležitost návyků).

Fotografie: Se souhlasem Michala Uhera

Co se týče tvých sociálních sítí, působíš na Instagramu a TikToku. Nepřemýšlel jsi někdy o natáčení videí na YouTube?

Vždy jsem o tom přemýšlel, ale stále to odkládám. Tak možná časem.

Jak se liší tvůj obsah na Instagramu a TikToku?

Liší se opravdu hodně. Na Instagramu je to tak z 90 % seriózní obsah – snažím se předávat nějakou hodnotu a vystupovat jako trenér, mentor, propagovat své služby a být vhodným kandidátem pro sponzory.

Na TikToku je to zcela naopak – tak z 90 % to jsou opravdu ptákoviny, (smích) zkrátka věci na zasmání se, každopádně s rostoucí sledovaností chci přidávat čím dál tím více hodnotného a serióznějšího obsahu.

Máš nějaké oblíbené profily na Instagramu, které tě inspirují? Pokud ano, které to jsou?

Abych řekl pravdu, na moc si jich nevzpomenu. Spoustu lidí a profilů obdivuji a sleduji rád, rád sleduji také přátele a známé, ale když už bych měl nějaké pro mě inspirující profily zmínit, tak asi jen @russwole (powerlifting), @steven (spisovatel, podnikatel atd.) a @cbum (Classic Physique – kulturistika).


Instagram

Napsat komentář