Sobota 20 duben, 2024
„Díky TikToku jsem se zbavila strachu a trémy,” říká Call Dominika
Fotografie: Se souhlasem Dominiky Rusnákové
INTERVIEW

„Díky TikToku jsem se zbavila strachu a trémy,” říká Call Dominika

Nejprve začala tvořit anglicky, později se začala věnovat i slovenským textům. Na svých sociálních platformách sdílí nejen známé cover písně, ale také vlastní autorské skladby. Call Dominika je slovenská zpěvačka, která je aktuálně na vzestupu i díky písni Slepá Main, která se stala virální na TikToku. Jaký styl hudby tvoří? Kdo je jí inspirací? A jakou radu by dala ženám v hudebním průmyslu?

Kdy a jak začala tvoje hudební cesta? Máš nějaké hudební vzdělání, nebo ses k hudbě dostala sama?

Od malička jsem byla „uzpívaná” a vystudovala jsem hru na klavír, takže to šlo ruku v ruce. 

Hudební žánr, kterému se věnuješ, je obtížné definovat. Jak bys popsala styl hudby, kterou tvoříš?

Je to určitě ze „škatulky” popu, ale já ráda experimentuji, takže se to přiklání ke všem stranám subžánrů.

Jak skládáš písně a píšeš texty? Z čeho nebo od koho čerpáš inspiraci?

Většinou začínám nejdřív s hudbou, doplním melodií a následně text. Mám v telefonu složku, kam si zapisuji věty nebo slovní spojení, které by mohly být potenciální téma skladby.

Už při výběru hudby slyšíte, jaké emoce ve vás vyvolává, takže je pak snazší vybrat téma. Písně tvořím místo psaní deníku. Má to terapeutický účinek, když si ji můžete pouštět stále dokola a analyzovat své emoce.

Fotografie: Se souhlasem Dominiky Rusnákové

Když už mluvíme o psaní písní, jsou nějací hudebníci nebo skladatelé, kteří ovlivnili tebe a tvou tvorbu?

Už léta je moje slabina Lana Del Rey – od textů až po celkovou estetiku. Ale musím také zmínit Taylor Swift a její vytříbený slovník a storytelling. Vždycky jsem se přikláněla spíš k˙melancholickým až smutným skladbám, protože mají to, co člověk potřebuje slyšet, aby se z určitých situací nezbláznil. (smích)

Ale můj music taste je tak široký, protože jsem chodila na hip hop, vystudovala klasickou hudbu a doma nám hrály staré hity a rock. Proto mě baví experimentovat s těmito žánry.

Jak chceš, aby se lidé cítili při poslechu tvé hudby, a co chceš, aby si z ní posluchači odnesli?

Za největší poklonu považuju to, když mi někdo řekne, že se v textu našel nebo že si přesně takovou situací prochází a pomáhá mu to. Pro mě to znamená, že opravdu nejste jediní, kdo se utápí v emocích. A naopak mě těší i reakce typu, že nejsem pro daného člověka obvyklý šálek kávy, ale že se to příjemně poslouchá. Ať už to v člověku vyvolá cokoli, vážím si každé reakce.

První album Moodboard jsi vydala v roce 2021 a obsahuje osm vlastních písní a dvě cover verze. Prozradíš nám, jak vypadá a co všechno obnáší proces nahrávání alba?

Moodboard nepovažuji za plnohodnotné album, protože jde o skutečně první pokusy o skladby, které jsem přidala, abych se po letech mohla podívat na své začátky. Nahrávala jsem je ve svém pokoji a jsou bez jakýchkoli úprav – stejně jako doteď. Za mě, když nemusíte, tak si to radši ani nepouštějte. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Dominiky Rusnákové

Na TikToku působíš už nějaký ten pátek, sdílíš tam svůj tvůrčí proces, covery známých písní i vlastní skladby. Bereš to jako skvělou možnost, jak se zviditelnit?

Díky TikToku jsem se zbavila strachu a trémy ze zpívání a začala se na to dívat jako na potenciální kariéru. Na rozdíl od Instagramu se mi líbilo, že když něco zveřejním, zobrazí se to jen lidem, kterým by se to mohlo líbit. Tím pádem jsem neměla pocit, že to vnucuji nesprávným lidem, a mohla jsem se v klidu rozvíjet. TikTok je momentálně ta aplikace, která vás může posunout výš, a já jsem za tu příležitost ráda.

Fanoušci tě začali poznávat díky písni Slepá Main, která se na TikToku stala populární. Přítomnost na sociálních sítích je stále důležitější – myslíš, že TikTok může začínajícím umělcům pomoci oslovit co nejvíce lidí?

TikTok má někdy s hudbou zvláštní záměr. V některých případech stačí jedna dobrá věta, která se dá přeměnit v subjektivní obsah, nebo podprahový výraz, který zalichotí „transition“ videím. Jindy to, co se vám líbí nejméně, vybouchne nejvíc. Ale ano, je to dobrý způsob, jak rozproudit svou tvorbu mezi lidi.

Díky této písni se ti dokonce podařilo získat dvě ocenění v rámci Ruka Hore Awards, a to v kategoriích Objev roku a Interpretka roku. Co pro tebe tato ocenění znamenají?

Bylo to nečekané, protože jsem si pamatovala, jak jsme před rokem byli na těchto cenách a já si řekla, že budu nominovaná příští rok, a stalo se. Asi velmi silná manifestce, když mi dopřála i výhru.

Jsem moc vděčná za podporu, ještě musím zapracovat na reakcích. (smích) Protože jsem pořád v hlavě v té bublině jako před lety a chvíli mi trvá, než mi dojde, proč mě někdo pozná a já jeho ne. (smích)

Fotografie: Se souhlasem Dominiky Rusnákové

Aktuálně pracuješ na novém albu a nedávno jsi vydala nový singl Apríl. Jaký příběh se skrývá za touto skladbou?

Skladba Apríl vznikla spontánně v dubnu – nečekaně. Když jsem měla pocit vyhoření, tak jsem šla do freestylového textu o tom, co se mi v tu chvíli honilo hlavou. Původně to měla být jen písnička do šuplíku, ale tak se mi líbila, že jsem se ji rozhodla vydat.

Kdybys mohla spolupracovat s jakýmkoli hudebníkem, koho by sis vybrala a proč?

Já kromě rapu moc českou a slovenskou scénu nevnímám. Proto mě i překvapilo, když mi právě rapoví interpreti nabídli návrhy na spolupráci.

Napadají mě jen zahraniční jména. U Lany bych to rozdýchávala – kéž by jen věděla o mé existenci. Ale Dominic Fike by byl sen, Nessa Barrett ještě větší. Jakýkoliv žánr, když je tam elektrická kytara, beru. (smích) 

Jakou radu bys dala ostatním ženám, které také touží začít kariéru v hudebním průmyslu?

Musí to jít od srdce. Nevnímat kritiku. A nemít očekávání. Tvrdě pracovat, posouvat se, nesnažit se někoho napodobovat, ale najít něco svého. A tlačit na pilu, i když se člověku nechce a nevidí pokroky nebo čísla. Nastavit si v hlavě, že to půjde, a nemít plán B.

Na sociálních sítích nesdílíš jen svou hudbu, ale i svůj každodenní život, módní vkus a to, co plánuješ do budoucna. Na co se tedy můžeme od Call Dominika v blízké době těšit?

Sdílet i svůj každodenní život beru i jako příležitost pro to, aby lidé viděli, že jsem normální člověk a jak celá moje cesta probíhala. Dokončujeme album, u kterého jsem slíbila, že vyjde na podzim. Neskutečně se na něj těším – je to ochutnávka ze všech koutů popu a doufám, že splní očekávání. A právě dnes vychází můj nový song i s klipem a překvapením.


Instagram | YouTube

Napsat komentář