Neděle 14.07.2024
„Odlišuje mě optika, kterou vidím svět,” říká Fancy illustrator Petra
Fotografie: Se souhlasem Petry Slamkové
INTERVIEW

„Odlišuje mě optika, kterou vidím svět,” říká Fancy illustrator Petra

Mladou talentovanou ilustrátorku Petru, na Instagramu známou jako Fancy illustrator, si oblíbilo mnoho dívek i žen. Z dlouholetého hobby se stala práce a Petřiny ilustrace jsou dnes na světové úrovni. Jaké to je pracovat na volné noze? Je možné se na Slovensku uživit uměním? A jak vznikají její ilustrace?

Odkdy se věnuješ kresbě? Bylo kreslení tvou zálibou už od malička?

Kreslení bylo mojí oblíbenou činností už od útlého dětství, údajně od chvíle, kdy jsem dokázala držet tužku. Výtvarnému umění jsem se intenzivně věnovala doma, a zároveň i 12 let na ZUŠce. Stalo se přirozenou součástí mého života.

Pracovala jsi sice v kreativním odvětví, ale svět agentur tě neokouzlil, a tak ses rozhodla jít vlastní cestou. Kdy se to zlomilo?

Vystudovala jsem marketingovou komunikaci a reklamu – chtěla jsem něco kreativního s dobrý uplatnění v budoucnosti, a právě a tento obor byl, i s odstupem času, skvělou volbou. Faktem však je, že jsem nikdy nepracovala v žádné reklamní agentuře. V polovině studia jsem si uvědomila, že se tam neumím zařadit – bavilo mě psaní, ale copywriterů už bylo jako máku a na grafiku jsem se necítila. Začala jsem si pohrávat s myšlenkou kresby, která by byla digitální, a tak by se s ní potenciálně dalo v reklamním průmyslu snadno pracovat.

Jak vznikla tvá značka Fancy illustrator a jaké byly začátky? Kdy se z hobby stala práce?

V roce 2014 jsem si koupila svůj první grafický tablet a založila profil na Instagramu – tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, že bude aktivní i o téměř 10 let později.

Instagram byl u nás ještě v plenkách, a tak jsem se inspirovala nejen našimi, ale i zahraničními blogerkami, které jsem kreslila, a ilustrace pak zveřejňovala na svém profilu. K mému překvapení je pak sdíleli a mně začali přibývat sledující. U nás a v Čechách nebyly v tom období ilustrace tohoto typu rozšířené, a tak pro mě bylo snadné získat pozornost lidí.

Vždycky mě lákala móda, proto byly módní ilustrace směrem, kterým jsem se chtěla vydat. Téma ženy a módy mě provází dodnes, ale v průběhu let jsem dozrála nejen jako člověk, ale i jako umělec, což se určitě odrazilo i v mé tvorbě.

Fotografie: Se souhlasem Petry Slamkové

Pomohlo ti studium marketingové komunikace a reklamy zviditelnit se?

Se samotným zviditelněním asi ne, ale mohu se na svou práci v rámci sociálních sítí dívat trochu jinýma očima, což vnímám jako velkou výhodu i při komunikaci s reklamními agenturami.

Jaké je pracovat na volné noze ve srovnání s prací na full time? Určitě jsi potřebovala určitou dávku odvahy, abys začala něco vlastního…

Já jsem po ukončení vysokoškolského studia přirozeně přešla na živnost, moc jsem nad tím nepřemýšlela a bylo to tehdy jediné možné řešení. Jelikož nemám zkušenosti s full time prací, nedokážu posoudit, jaké je to pracovat v běžném pracovním prostředí.

Vše má své výhody a nevýhody. My na volné noze máme menší jistotu, ale větší svobodu. Jsou období, kdy pracuji 12 hodin denně, jindy mám sice dny volnější, ale i tak se věnuji tvorbě. Mohu si vzít volno bez svolení někoho jiného, ale také nesu svůj díl odpovědnosti a není to tak jednoduché. Práce na volné noze a zvládání více pracovních pozic v jednom v jednom určitě není pro každého. Záleží na každém, co si vybere, aby byl spokojený.

Je tedy možné se na Slovensku uživit ilustrací?

Určitě je možné se uživit, ale je třeba myslet na více zdrojů příjmů. Pro mě jsou to spolupráce, personalizované ilustrace, ilustrace pro komerční účely, ilustrace pro potisky produktů, moje trička a pomalu se přidávají i tisky a brzy originální malby.

Existuje ještě nespočet možností, jak si může ilustrátor svou tvorbou přivydělat. Někdy je těžší to všechno zvládnout, ale klíčem k úspěchu může být dobrý time management, a zejména disciplína.

Našla jsi mezeru na trhu a přinesla publiku něco nového – o tom svědčí tvá silná základna na Instagramu. Jak vypadá tvé portfolio, co vše patří k tvé tvorbě a čím se podle tebe ještě lišíš od ostatních ilustrátorů?

Co se týče mého pracovního záměru, na to jsem už odpověděla, ale ráda doplním, že moje práce zahrnuje i méně pěkné věci, které vyžadují čas a energii, nejen to kreativní pozlátko. Ať už je to komunikace, nacenění každé objednávky, balení, expedice a focení produktů, natáčení videí… Nesmím zapomenout na práce, které jsem nedokončila, nebo na nepodařené věci, které nesdílím. Ale beru to jako jeden balíček, který jsem si sama vybrala.

A co mě odlišuje? Optika, kterou vidím svět. Každý umělec ji má trochu jinou, a i když jsou dva umělci s podobnou, výsledek bude vždy jiný. To je na tom celém nejkrásnější.

Fotografie: Se souhlasem Petry Slamkové

Jako ilustrátorka pracuješ nejen na komerčních projektech, ale také na personalizovaných ilustracích. Co tě baví víc?

Baví mě ta pestrost mojí práce a to, že není jednotvárná. Dělám ilustrace, ale také vytvářím obsah na svůj profil pro značky, které se rozhodly se mnou navázat spolupráci. Každý den je úplně jiný, takže na stereotyp si rozhodně stěžovat nemůžu. U komerčních projektů si mohu dovolit zapojit více své kreativity, ty personalizované vyžadují dodržování určitých hranic.

Jak si tedy můžeme představit takový proces tvorby personalizované ilustrace – od návrhu až po hotové dílo?

Každý, kdo má zájem, si u mě může objednat ilustraci prostřednictví e-mailu, kde projdeme všechny požadavky – počet osob, oblečení, případné pozadí, zda má jít o fashion ilustraci, nebo rodinnou, svatební… Zákazník mi dodá fotografie, dohodneme se na platbě, termínu, pak už je vše na mně – připravím a pošlu ukázku, případně provedu drobné úpravy a finalizuji. Ilustrace vytvářím digitálně, ale jsou kvalitní, takže se není potřeba bát tisku větších rozměrů.

A pro ty, kterým se nehodí termín nebo potřebují dárek narychlo, jsem se rozhodla tvořit tisky s univerzálními ilustracemi jako například ve výše zmíněné svatební tématice. Jsou vytištěny na papíře muzejní kvality, v limitovaném počtu řádně očíslovány a podepsány, takže jsou jistě vhodné i jako dárek.

Ilustrace tvoříš převážně digitálně. Jakou techniku nebo návrhářský software používáš?

Pokud jde o digitální ilustrace, jsem věrná iPadu a programu Procreate. Od minulého roku se však pomaličku vracím i ke klasické malbě, které jsem se věnovala předtím, než jsem si vytvořila svou značku. Pracuji s akvarelem a akrylem. Tato forma osvobození od digitálu mě velmi baví a vidím, že mé publikum také. Za ty roky, co se věnuji digitální ilustraci, mi chybělo, že bych před očima viděla, jak vzniká něco konkrétního, co lze vnímat hmatem. Digitál je stále jen digitál, dokud neožije prostřednictvím tisku, proto u něj může vznikat absence právě takového kontaktu.

Fotografie: Se souhlasem Petry Slamkové

Je nějaká zakázka, na kterou jsi nejvíc hrdá?

Ze všech mám radost, každá mě něco naučila a posunula dál, za což jsem nesmírně vděčná. Jsem hrdá na svou současnou spolupráci se značkou Nezmok. Vytvořila jsem ilustrace pro jejich módní pláštěnky a výsledek mě více než příjemně překvapil. Vidět své ilustrace vytištěné na jejich kvalitních, módních, a zároveň funkčních kouscích je úžasné.

Jak překonáváš tvůrčí blok?

Odpočinkem a pokud to jde, tak změnou prostřední – stačí i úplně malá. Protože se živím svou největší vášní, je těžké určit si, kdy je potřeba zvolnit. Už jsem se taky spálila, takže dávám na své pocity, a když na sobě vidím, že potřebuji pauzu a můžu si ji dovolit, tak to neodkládám. Snažím se hodně hýbat, chodit na procházky, číst knihy, a hlavně se socializovat, což je pro člověka bez pracovního kolektivu taktéž velmi důležité.

Čím nebo kým se inspiruješ?

Budu se opakovat – ženami. My ženy jsme nádherná stvoření, každá jsme jiná, máme svůj styl i vkus. Stačí se projít uličkami starého města nebo sedět v kavárně a pozorovat okolí. Inspiruje mě život ve městě, který mi někdy připadá uspěchaný, ale když se zastavím, všechno kolem mě se zpomalí a já si mohu všímat každého detailu. Mám takové svoje brýle. Ta ženská energie – jak se smějeme, kráčíme, sedíme s přáteli na terase a užíváme si daný okamžik, i jak spěcháme za svými povinnostmi s kávou v ruce. Fascinuje mě to, i když to někomu může znít divně. A pokud jde o online prostor, inspiraci nejčastěji nacházím na Pinterestu a Instagramu.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? Plánuješ něco konkrétního, například další módní linii ilustrovaných triček?

Rád bych zůstala i u triček, jsou mou srdeční záležitostí, ale oblast, na kterou se chci zaměřit a pro kterou momentálně připravuji materiály, je tak trochu vzdělávací. Na Slovensku i v Čechách máme šikovné ženy a mnohé z nich jsou mými sledovatelkami, o kterých vím, že by se rády věnovaly ilustraci – ať už profesionálně, nebo ve volném čase. Chystám proto materiály, které je provedou základy digitální i tradiční akvarelové a akrylové malby. Budou obsahovat také moje tipy, praktické rady a různé zajímavosti například o teorii umění, kreativitě nebo tisku. Budu takovým jejich malým průvodcem.


Instagram

Napsat komentář