Pátek 1 březen, 2024
„Nechápu, proč si někdo kazí nohy tělovými silonkami nebo deformuje postavu bokovými kalhotami,” říká Gabriela Zimová
Fotografie: Se souhlasem Gabriely Zimové
INTERVIEW

„Nechápu, proč si někdo kazí nohy tělovými silonkami nebo deformuje postavu bokovými kalhotami,” říká Gabriela Zimová

Gabriela Zimová se do Prahy přestěhovala původně za studiem bohemistiky, po několika měsících ale zjistila, že se jí nechce živit. Její kroky vedly do Zootu, na kurzy stylingu, a hned poté dostala možnost naučit se spoustu věcí a získat praktické zkušenosti jako asistentka stylisty. Dnes se živí jako osobní a módní stylistka a konzultantka, spolupracuje na hudebních videoklipech, dělá workshopy pro firmy nebo organizuje efektivní nákupní výlety s klienty. Její portfolio je pestré a rukama jí prošlo nespočet obyčejných i slavných lidí. Jak funguje styling s Gabrielou v praxi? Co považuje za největší faux pas? A jaké oblečení najdeme v jejím šatníku?

Jak ses dostala k práci módní stylistky a kdy jsi zjistila, že styling je pro tebe tím pravým?

Do Prahy jsem se přistěhovala primárně kvůli škole, ale po tom, co jsem z ní odešla, potřebovala jsem práci, a tak jsem začala pracovat v Zootu na výdejně, kde jsem se zákaznicemi živě diskutovala o jejich nákupech a později taky připravovala outfity pro figuríny a podobně. No a od toho už byl jenom krok k nápadu stát se stylistkou.

Jaká byla tvá cesta k vysněné kariéře? Musela jsi navštívit nějaká školení, kurzy, získat potřebnou praxi?

„Musela” bych tomu asi neříkala. Začala jsem sice na Kurzu stylu, ale po jeho dokončení se dostavilo spíše zklamání. Dneska už chápu, že být stylistkou vás od projektoru nikdo nenaučí. Pořádně jsem do toho pronikla až tehdy, když jsem oslovila stylistku Gabrielu Koutskou, jestli bych jí nemohla dělat asistentku. Souhlasila, hodila mě do vody a já začala plavat.

Tvé portfolio je opravdu pestré a pod rukama ti prošla nejedna známá osobnost. S kým se ti doteď pracovalo nejlépe?

Tohle asi nebude velké překvapení, ale já prostě miluju spolupracovat s Pokáčem. Jeho videoklipy oblékám už roky a myslím, že můžu mluvit za celou naši Jakoby Films crew, když řeknu, že je to pokaždé neskutečná zábava a všichni se tam řežeme smíchy od rána do večera.

Fotografie: Se souhlasem Gabriely Zimové

Jaké služby klientům nabízíš a co vše od tebe mohou očekávat?

Klientům nabízím komplexní služby od třídění šatníku, přes společné nákupy až po individuální nebo skupinové kurzy. A věřím, že ode mě můžou očekávat, že jim pomůžu nejen nakoupit kvalitní kousky, ale hlavně změnit mindset ohledně oblékání natolik, že se nebudou u skříně muset trápit už nikdy.

Jak probíhá styling v praxi? Jdeš s klientem do nákupního centra a nakoupíte vše pod jednou střechou za jeden den?

Každý styling je jiný a vždycky se snažím všechno maximálně přizpůsobit danému klientovi. První nákupy se mnou většinou probíhají jako kurz efektivního nakupování, při kterém nejde primárně o nahromadění nových kousků, ale hlavně o změnu nákupních návyků, správný výběr kvalitního oblečení, a v neposlední řadě o trénování kombinování outfitů a jejich úpravu. To všechno jsou dovednosti, které klient využije nejen na dalších nákupech (ať už se mnou nebo beze mě), ale hlavně je dokáže aplikovat i na věci, které už doma má, a tím je třeba znovu zakomponovat do svého stylu. Takhle to zní možná abstraktně, ale je skvělé pozorovat, jak to lidem začíná postupně dávat smysl, a když se s nimi pak vidím po nějaké době, většinou nestačím zírat, jak velkou proměnou si prošli.

Podle čeho se rozhoduješ, co kterému klientovi sluší, a jak odhaduješ jeho styl?

To je právě ono. Já o jejich stylu nerozhoduju. Ptám se, nabízím, tvořím pro ně kombinace, ukazuju jim vhodné úpravy a možné varianty a pozoruju, jak na to reagují, a podle toho se řídím. Nakonec na to vždycky přijdeme, ale musí to vzejít z nich, a ne ze mě.

Fotografie: Se souhlasem Gabriely Zimové

Myslíš si, že slovenské a české ženy mají styl a umí se dobře oblékat?

Pokaždé, když jdu v Praze ven, vidím někoho, jehož styl mi přijde super. Nicméně už jsem se dávno odnaučila soudit, jestli je někdo oblečený „správně”, anebo jestli se to mně osobně líbí. Naopak nanejvýš cením, když se ve svém outfitu někdo nese jako na módní přehlídce, protože se prostě cítí skvěle, nehledě na názory a pohledy ostatních. A tenhle pocit bych moc přála zažít všem svým klientům a doufám, že spoustu z nich už jsem k němu dovedla.

Jak si tedy můžete zjednodušit každodenní oblékání a zefektivnit svůj šatník bez velkých nákupů?

Mít toho málo, ale zato všechno v kvalitních materiálech, nadčasových střizích a takových designech, které se nám po dvou měsících neokoukají a budou se nám mezi sebou dobře kombinovat.

A pak je samozřejmě taky důležité naučit se kousky správně upravovat, a ne je na sebe jen navěsit. Divili byste se, kolik se toho v outfitu změní, když někde něco ohrnete, zastrčíte atd.

Co bys poradila někomu, kdo chce zdokonalit svůj osobní styl? Existuje nějaký jednoduchý návod?

Snadno a rychle to bohužel nepůjde, protože to je vždycky cesta tak akorát zpátky na začátek. Pilování osobního stylu je mnohdy delší proces, ale když se neodflákne, výsledek stojí za to a budete se z něj radost celý život.

Fotografie: Se souhlasem Gabriely Zimové

Existuje nějaký kousek oblečení, o kterém víš, že vždy doplní jakýkoli outfit?

Pásek.

Co považuješ za největší stylistické faux pas?

Nevím, jestli bych to označila za faux pas, ale nechápu, proč si někdo kazí nohy tělovými silonkami nebo zbytečně deformuje postavu bokovými kalhotami.

Kapslový šatník je populární a oblíbený – co si o něm myslíš ty?

Kapslový šatník není tolik vzdálený myšlence, se kterou pracuji i já, ale nevidím jako nutnost omezovat se přesným počtem kusů anebo nadiktovanými základními kousky.

Co ráda nosíš, jaké oblečení najdeme ve tvém šatníku?

Nejčastěji u mě najdete kvalitní kousky v černé barvě a z přírodních materiálů. A samozřejmě spoustu různých střihů, které se mezi sebou dají zábavně vrstvit.

Fotografie: Se souhlasem Gabriely Zimové

Je něco, co by sis nikdy neoblékla?

Není to tak, že bych na sebe něco za žádnou cenu vůbec neoblékla, třeba aspoň z legrace nebo do videa, když na daném kousku potřebuju něco ukázat. Určitě bych ale v něčem, v čem to nejsem já, nevyšla na ulici a nestrávila den.

Jaký je tvůj vztah k módním trendům? Sleduješ nejnovější hity, novinky a vychytávky?

Byť se trendy rozhodně neřídím, móda mě baví, takže to sleduju a vím o nich. Některým se ani utéct nedá. (smích) Spíš než o novinky mi ale vždycky jde primárně o nadčasovost a dlouhodobou využitelnost v šatníku.

Kdyby ses mohla zmocnit cizího šatníku, čí šatník by to byl a proč?

U jiných lidí většinou obdivuju třeba jeden konkrétní kousek, ale svůj milovaný šatník bych s nikým nevyměnila za nic na světě.


Instagram | Web

Napsat komentář

  • Monty 01.06.2024 at 08:48

    S těmi bokovkami je to asi tak, že při rozdílu v obvodu pasu a boků kolem 40 cm vám prostě žádné jiné kalhoty nesedí. Éra bokovek byla jediné období, kdy mi kalhoty neplandaly v pase. Plátěné kalhoty ještě nějak švadlena upraví, ale u džínů to už tak snadno nejde. 😏