Čtvrtek 21.11.2024
„I kdybychom pomohli zachránit jediný život, má to smysl,“ říká Kateřina Vacková z Loono
Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Vackové
INTERVIEW

„I kdybychom pomohli zachránit jediný život, má to smysl,“ říká Kateřina Vacková z Loono

Ve 22 letech jí lékaři diagnostikovali rakovinu. Včasná diagnóza Kateřině Vackové, tehdy ještě studentce medicíny, zachránila život. Rozhodla se, že sama chce životy také zachraňovat, a to nejen jako lékařka. Před 7 lety založila neziskovou organizaci Loono, která se věnuje osvětě důležitosti prevence. Loono svými workshopy zachránilo již přes 60 životů a obdrželo několik prestižních ocenění. Sama Kateřina se dostala do renomovaného žebříčku “30 pod 30” časopisu Forbes. Jak se z mladé studentky stala úspěšnou manažerkou? Na jakou prevenci bychom rozhodně neměli zapomínat? A je téma duševního zdraví u nás stále tabu?

Loono funguje již 7 let. Prozradíte našim čtenářům, jak celý nápad vznikl a kolik lidí za projektem aktuálně stojí?

Když mi bylo 22 let, objevili mi lékaři zhoubný nádor na vaječníku. Poslouchala jsem ale signály svého těla a šla včas k lékaři. Díky tomu byl zachycen v časném stádiu a já se vyléčila. Když jsem pak ale mluvila se svými kamarádkami, které v té době nestudovaly, jako já, medicínu, zjistila jsem, že by podobné varovné signály nevnímaly a k doktorovi by kvůli nim pravděpodobně nešly.

Prvotní šok z diagnózy tak vystřídala touha pomáhat lidem a inspirovat je, aby nepodceňovali prevenci, protože jim může zachránit život. Pamatuji si dobu, kdy jsem sama objížděla první workshopy. Dnes je Loono úplně jinde. Vyrostlo do organizace, která čítá přes 100 lidí. Z toho tvoří velkou část lékaři a medici, zbytek pak organizační tým, ve kterém jsou profesionálové z oblasti HR, marketingu, fundraisingu a podobně.

Kateřino, tuto otázku slyšíte často… co vám rakovina dala (a vzala)? Rozhodla jste se, že po překonání této nemoci budete prožívat svůj život naplno a budete šťastná každý den – daří se vám to?

Rakovina mi vzala mé bezstarostné mládí. Místo užívání si studentského života jsem musela bojovat o svůj život. Po uzdravení jsem se stala ze studentky medicíny manažerkou na plný úvazek, což samozřejmě přinášelo i mnoho náročných chvil. Ničeho ale nelituji. Opravdu jsem se rozhodla, že budu žít svůj život naplno. Chci, aby měl každý den smysl a posunul mě dál. Zatím se mi to, myslím, daří. Sportuji, trávím čas s přáteli a rodinou a v neposlední řadě posouvám Loono a prevenci v Česku.

Loono vám přineslo spoustu úspěchů – Forbes vás nominoval do prestižního žebříčku „30 pod 30“, obdrželi jste titul Ernst & Young: Společensky prospěšný podnikatel roku 2021. Na jaké další úspěchy jste pyšná?

Jsem pyšná úplně na všechna taková ocenění, protože dokazují, že má naše práce smysl a že ji i veřejnost vnímá jako přínosnou. Již v roce 2016 Loono získalo Cenu SozialMarie za sociální inovaci. O dva roky později jsem byla vybrána do programu YTILI 2018, který organizuje U.S. Department of State spolu s German Marshal Fund. Díky tomu mohl proběhnout mimo jiné první Loono workshop v USA. Nedávno jsme převzali cenu československého LinkedInu LiFT v kategorii marketingový počin roku. Nesmírně si všech cen i nominací vážím. Největším oceněním pro mě ale je to, že má Loono dnes tým drivovaných lidí a celorepublikový dosah. A spolu s tím, že jsme prokazatelně pomohli více než 60 lidem odhalit rakovinu včas.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Vackové

Když vám diagnostikovali rakovinu, byla jste studentkou medicíny. Říkáte, že jste tušila, že tuto nemoc máte. Může to na sobě poznat i „laik“? Jaká rakovina je podle vás nejzákeřnější?

Určitě to na sobě může poznat i člověk, který nemá medicínské vzdělání. Ostatně činnost Loono jsme odstartovali kampaní #prsakoule, v rámci které jsme lidi učili zejména to, jak si mohou sami odhalit rakovinu varlat či prsou pravidelným samovyšetřením. Právě samovyšetření je velmi důležité a člověk by jej měl provádět každý měsíc. A samozřejmě platí, že čím dřív se začne takto závažná nemoc léčit, tím lépe.

Každá rakovina může být zákeřná. Záleží na tom, v jakém stádiu je objevena, jak rychle roste, jestli už metastazovala… Zatímco člověk, který přijde k lékaři s rakovinou plic v první stádiu, má 50% šanci, že přežije, u čtvrtého stádia, tedy když už nádor metastazuje do ostatních orgánů, je šance na přežití bohužel téměř nulová. Proto je čas naprosto klíčový. Nezanedbávejte prevenci, provádějte si každý měsíc samovyšetření a naslouchejte varovným signálům. Neplatí, že se rakovina týká pouze starších lidí. Rizikovou skupinou u rakoviny varlat jsou mladí muži ve věku 15 až 40 let.

Seznámíte naše čtenáři s projekty, které zatím v Loono vznikly? Kdo se může stát členem týmu Loono a co pro to musí udělat?

Během sedmi let své existence odstartovalo Loono čtyři velké kampaně, v rámci nichž jsme se zaměřili na prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem) i reprodukčního (#doledobry) a duševního zdraví (#dobrenitro). Nyní se zaměřujeme na prevenci jako celek. Naším cílem je nabídnout kompletní přehled o prevenci a přiblížit, jak různým nemocem předcházet i jak je včas odhalit. Nevyhýbáme se ani často tabuizovaným tématům jako je únik moči, neplodnost či duševní onemocnění.

Kdokoliv se chce stát členem týmu Loono nám může napsat na kontakty na naší webové stránce či na naše sociální sítě. Jsem opravdu nadšená z toho, jaká komunita lidí se kolem Loono za ta léta vytvořila. A myslím tím i naše fanoušky, podporovatele a dobrovolníky, kteří se snaží naše poslání šířit ke stále většímu počtu lidí.

Jak se vám v Loono podařilo přestát pandemii Covidu-19 a změnilo se od té doby fungování organizace?

Začátek covidu byl pro Loono opravdu velmi těžký. Firmy ve velkém rušily workshopy, protože chtěly minimalizovat setkávání svých zaměstnanců. Přitom právě workshopy představují velkou část našeho příjmu. V tomto období nám nepomohlo ani to, že jsme museli vrátit celou řadu grantů a dotací. Jako kdyby najednou nebyl na prevenci a jiné nemoci prostor. Na situaci jsme nicméně velmi flexibilně zareagovali, místo osobních workshopů jsme začali připravovat webináře a situace se začala pomalu stabilizovat. Ale po finanční stránce nám to dalo opravdu hodně zabrat. O to víc jsem vděčná všem partnerům a dárcům, kteří s Loono zůstali i v tomto těžkém období. Na Doniu se nám podařilo vybrat 700 tisíc korun a naši úžasní mecenáši se zmobilizovali, aby nám díru v rozpočtu pomohli překlenout.

Na webu uvádíte, kolik životů Loono již zachránilo. Myslíte si, že se vám ozývají všichni, kterým byla po vaší preventivní akci diagnostikována nějaká zákeřná nemoc? Povíte nám jeden z vašich oblíbených příběhů se šťastným koncem?

Pro nás je vzácný každý takový příběh. Je opravdu neskutečné, že činnost organizace, kterou jsem vytvářela od nuly, dokáže někomu tak zásadně pomoci. I kdybychom pomohli zachránit jen jeden jediný život, tak si řeknu, že to má smysl. A my nyní už víme, že jsou jich desítky! Určitě nám nepíší všichni. Každý se s vážnou nemocí vyrovnává jinak. Někdo má chuť to probírat, jiní to řeší zejména uvnitř sebe. Je to velmi individuální.

Zrovna před pár dny nám přišla na Instagram zpráva od ženy, která psala, že si díky nám nahmatala bulku v prsu, kterou začala hned intenzivně řešit, šla k doktorovi a už má žádanku na ultrazvuk a mamograf. Pevně doufám, že nepůjde o zhoubný nádor. A jestliže ano, věřím, že na něj přišla včas. Takových zpráv je spousta, tisíce dalších nám pak dávají vědět, že díky nám “jen” navštívili preventivku nebo si odhalili nezhoubnou bulku v prsu.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Vackové

Někteří lidé na prevence nechodí, protože se bojí, že se jim na něco přijde, nebo si dokonce sami nahmatají bulku, ale nejdou k lékaři. Jak je motivovat, aby zašli k lékaři co nejdříve?

Co by je mělo motivovat více než jejich vlastní zdraví a touha zbavit se vážné nemoci co nejdříve? Když už to nechtějí udělat pro sebe, měli by to udělat pro své blízké, kteří s nimi určitě chtějí strávit ještě spousty krásných chvil a životních událostí. Moc mě mrzí, že někteří lidé návštěvu odborníka odkládají tak dlouho, až už je pozdě. Máte pravdu, že je to často právě strachem z nepříznivé diagnózy. Pak jsou tady i lidé, kteří ani neví, že by k doktorům měli pravidelně chodit. Proto je nutné jim to stále připomínat.

I proto vzniklo Loono. Snažíme se motivovat pozitivními příklady, nestrašit hrůznými statistikami a poskytovat srozumitelné informace. A jsem moc ráda, že se nám daří oslovovat stále více lidí.

Zdravý životní styl je čím dál tím populárnější. Co podle vás lidé stále zanedbávají a měli by zlepšit? Na jaké preventivní prohlídky by každý z nás neměl zapomenout?

Už od dětství se chodí na preventivní prohlídky k pediatrovi a k zubaři. Na pediatra pak člověk naváže preventivními prohlídkami u svého praktického lékaře, na které by měl docházet jednou za dva roky. Ženy by měly mezi 13 – 15 lety začít navštěvovat gynekologa a pokračovat pravidelnými prohlídkami 1x ročně. V Loono doporučujeme chodit také na pravidelné prohlídky ke kožnímu lékaři, který vám vyšetří znaménka, a k očnímu lékaři, zejména pokud nosíte brýle. Jestliže nenosíte, tak po 40. roku věku. Po 50. roku by měli muži pravidelně navštěvovat urologa.

Zapomínat by se nemělo ani na screeningové programy, které v České republice existují čtyři. Screening rakoviny prsu, rakoviny děložního čípku, rakoviny tlustého střeva a konečníku a od roku 2022 také screening rakoviny plic. Bohužel v současné době chodí na preventivní prohlídky ke svému praktikovi jen pětina Čechů, přitom to je úplný základ.

Důležitý je samozřejmě i zdravý životní styl, pestrá strava a pohyb. Klíčové je vyvarovat se nadbytečnému stresu, což všichni víme, ale málokdo to zvládá dodržet. Bohužel právě stres je skutečně spouštěčem mnoha nemocí, včetně těch onkologických.

Vytváříte aplikaci, díky který bude každý vědět, jak se správně starat o své zdraví. Můžete nám o ní prozradit více?

Cílem naší Preventivky, jak se aplikace jmenuje, je zejména co nejvíce lidem usnadnit prevenci a péči o sebe a své blízké. Chceme dostat zábavnou a interaktivní formou téma prevence do mobilních zařízení lidí po celé České republice. Aplikace ukáže, na jaké preventivní prohlídky by měl člověk chodit a pohlídá jejich termíny, přiblíží, co může člověk na takové prohlídce očekávat, každý měsíc připomene samovyšetření, pomůže najít správného odborníka v okolí uživatele aplikace, nabídne ověřené a srozumitelné informace o zdraví a prevenci. Aplikace začala svůj vývoj v akcelerátoru Česko.Digital a spuštění MVP podpořila Nadace PPF.

Organizujete workshopy ve firmách, školách i na kulturních akcích. Chodí zájemci s vlastními tématy, nebo si vybírají z vámi nabízených témat? Jakým způsobem vás můžou lidé podpořit?

V současné době máme už opravdu širokou paletu témat, takže mají firmy skutečně z čeho vybírat – od prevence rakoviny a infarktu, přes reprodukční a duševní zdraví až po imunitu či zdravé zuby. Ale v případě vyššího zájmu o nějakou problematiku, která zapadá do naší agendy, se samozřejmě snažíme vždy vyhovět. Pořádáme proto i specializované panelové diskuze na témata, jako jsou antikoncepce, imunita a mnohá další. Ty si objednávají především firmy. Populární je také samotné vyšetřování znamének na pracovišti, kdy s sebou bereme kromě modelů prsou a varlat také lékaře – dermatology, kteří zaměstnancům znaménka prohlédnou. V jedné firmě se nám teď povedlo odhalit dva případy rakoviny kůže.

Fotografie: Se souhlasem Kateřiny Vackové

Vy sama pomáháte i mimo Loono – nedávno jste darovala své vlasy na neziskovku Nové háro. Někteří lidé by také chtěli pomáhat, ale neví jak. Máte pro ně nějaké tipy?

Základem je vybrat si téma – zdraví, děti, zvířata, ekologie – nebo přímo konkrétní neziskovku, kterou by člověk rád podpořil. V dnešní době mají obvykle neziskové organizace možnosti pomoci vypsané na webových stránkách i na sociálních sítích. Stejně jako Loono. My sami rádi na jiné zajímavé projekty upozorňujeme a šíříme jejich poselství dál, například přesdílením příspěvků, stories, darováním vlasů a podobně. Inspirací může být také portál Donio.cz či Darujme.cz  kde i Loono často pořádá sbírky na jednotlivé kampaně.

Zaznamenali jste v poslední době větší zájem o vaši kampaň #dobrenitro? Myslíte si, že přibývá lidí s duševními problémy, nebo je to spíš výsledek uvědomění, že prevence v této oblasti je také důležitá?

Jsem moc ráda, že se začíná o psychických onemocněních více mluvit a odpadá tak tabu, kterým je toto téma bohužel stále obestřeno. Pandemie určitě podpořila vznik a zhoršení duševních onemocnění. Řada lidí se na nás začala během covidu obracet o rady se stavy úzkosti či s vyhledáním odborníka pro sebe či členy své rodiny. A samozřejmě tomu nepomáhá ani současná ruská agrese na Ukrajině. Před pandemií trápila duševní onemocnění každého pátého Čecha. Dnes je to už každý třetí. I o naši kampaň je tak větší zájem. Od září do konce minulého roku jsme uskutečnili 129 workshopů, z toho 75 na školách. A v oblasti duševního zdraví jsme vyškolili přes 8 tisíc lidí. V onlinu a díky OOH kampani na zastávkách jsme měli dosah až stovky tisíc.

Jaký má podle vás dopad pandemie Covidu-19 v souvislosti s odložením neakutní lékařské péče a zanedbáváním prevence?

Mnoho lidí kvůli covidu nechtělo chodit na preventivní prohlídky, báli se, že v nemocnici covid chytí. Nepomohla tomu ani nedostupnost praktických lékařů, kteří během vln řešili primárně covid a na víc neměli kapacitu. Jako zdravotník to ale dokážu pochopit. My jsme během pandemie hodně zdůrazňovali, že covid není jediná choroba, kterou člověk může onemocnět. Že s covidem nemizí onkologické a další onemocnění, u kterých včasná návštěva lékaře hraje klíčovou roli. Apelovali jsme proto na všechny, aby nezapomínali na preventivní prohlídky ani na screeningy. Avšak kvůli změnám v provozu nemocnic vznikly prodlevy, např. v mamografii, koloskopii a dalších. Je však stále brzy na to hodnotit, jaký měl covid skutečně na prevenci dopad.

Loono tvoří také blog, podcast a je aktivní na sociálních sítích. Která témata jsou u vašich fanoušků nejvíce populární?

Na našem blogu třeba dlouhodobě vede články o vulvách a vagínách, kde vysvětlujeme, jaký je mezi nimi rozdíl i jak fungují během sexu. Populární je také článek, který přináší odpovědi na nejčastější otázky o menstruaci. Hitem se stal také souhrnný článek o screeningových programech, HPV či depresi. Všechny tyto články si budou moci přečíst také uživatele naší aplikace.


Instagram | Web | Facebook | YouTube | Twitter

Napsat komentář