Středa 22.05.2024
„Trend utvářejí lidé, kteří dané věci nosí,“ říká Maria Kobelova
Fotografie: Se souhlasem Marii Kobelové
INTERVIEW

„Trend utvářejí lidé, kteří dané věci nosí,“ říká Maria Kobelova

Maria Kobelova je designérka a šperkařka, která se specializuje na výrobu a navrhování šperků z drahých kovů. Její tvorba je ovlivněna především životními situacemi, které ji formovaly během její tvůrčí cesty. Za svou tvorbu získala několik ocenění a jejími výrobky se mohou kochat zájemci nejen na Slovensku a v České republice, ale i v zahraničí. Jak dlouho trvá vytvoření jednoho šperku? Co je pro Marii při výrobě důležité? A jaké jsou její plány do budoucna?

Jaká byla tvá cesta k výrobě šperků a co v tobě vzbudilo touhu začít se věnovat navrhování a výrobě šperků?

Celkově to byla přirozená cesta bez jakékoliv myšlenky na velkou kariéru. Hlavní bylo tvořit, cítit se kreativně a chtít něco vytvářet, i když bez jakéhokoliv obratu. 

Určitě jsem měla spoustu záchytných bodů, které na sebe navazovaly. Prvním krokem bylo určitě studium na střední škole v oboru zlatník a klenotník. Následovala vysoká škola se zaměřením na design kovů a později i design keramiky, který k tomu spolehlivě patří, hlavně kvůli vnímání a tvarování hmoty jako takové. Touhu možná vyvolal i všeobecný přehled o designu v Česku. Uviděla a pochopila jsem tu možnost, jak může člověk v životě fungovat a dělat to, co ho baví.

Co tě na špercích fascinuje?

Miluju na nich, že mají miniaturní tvar. Nejsem velká sochařka, jsem šperkařka, která dokáže vytvořit malé, ale hodnotné sochařské kousky. Dále kov, kterému už naprosto rozumím. Zkušenost i citlivost mi dodávají uvědomění, jak kov funguje a jaký je pocit, když ho zahřívám a tvaruji. Každý krok ho ovlivňuje.

Kdy se poprvé zrodila myšlenka založit si vlastní studio? A jak se vyvíjela?

Tato myšlenka na začátku vůbec nebyla, ale postupem času se stala spíš nutností a samozřejmostí, a také mým snem. Ale velikostí studia to nekončí, vše je proces a bude se v průběhu času dále vyvíjet.

Fotografie: Se souhlasem Marii Kobelové

Jak bys popsala své šperky? S jakými materiály pracuješ nejraději?

Sladký a na pohled příjemný design evokující jemnost a zároveň pevný a těžký na dotek. Věnuji se drahým kovům, tedy stříbru a zlatu, které nabízejí zajímavé barevné kombinace a snoubení s různými kameny.

Pověz nám víc o výrobním procesu a o tom, jak realizuješ své nápady. Jak dlouho trvá vytvoření jednoho šperku – od návrhu po finální výrobek?

Celý proces včetně modelování, hraní si s tvarem, emocemi a myšlenkou trvá poměrně dlouho, ale samotný vznik je pro mě už hračka. Možná je to jen časem, tím, jak dlouho to dělám. Pro začátek je nejdůležitější mít hotové všechny různé objednávky Pak můžu s čistou hlavou vytvořit nový objekt-šperk. Tím to samozřejmě nekončí, ale následuje spousta dalších kroků, které na sebe navazují, ale tvar už tolik neovlivňují.

Co je pro tebe při tvorbě důležité? Je něco, bez čeho si svůj tvůrčí proces nedokážeš představit?

Uklizený stůl a káva. Prostředí a samotný design ovlivňují naše myšlení, a tak mi to mé umožňuje soustředit se přímo na konečný výsledek. Proces je tím pádem jasnou cestou k cíli. Jako další božské ráno, kdy se probudíte a začínáte znovu.

Nedávno jsi představila svou nejnovější kolekci AARU. Čím ses pro ni inspirovala a co od ní mohou zákazníci očekávat?

Symbolika ráje a jeho vnímání. Přesně to jsem v novém studiu cítila hned od začátku a cítím to i teď. Ráj je naší součástí každý den, i když trochu skrytou – kolekce na něj upozorňuje. Každý může najít a mít ráj.

Fotografie: Se souhlasem Marii Kobelové

Která z tvých kolekcí nebo konkrétních šperků je tobě osobně nejbližší?

Pro mě osobně je to určitě prsten C z kolekce USUS, první prsten z drahého kovu, který jsem vytvořila pomocí ručního modelování a technologie odlévání. Tvarem a designem se u mě nejvíc zapsal prsten XXX.

Kdo jsou tví zákazníci? Má mladá generace zájem o šperky na míru?

Moje klientela je opravdu široká, kolikrát mě překvapí, jak různorodá pracovní zaměření na světě existují. Nedá se říct, že by to byla jen mladší generace, ale je pravda, že i ta má zájem a potřebu se dostat z hlavního centra všednosti.

Jaký je to pocit, když na ulici potkáš někoho, kdo má na sobě některý z tvých výtvorů?

Velmi příjemný a hřejivý u srdíčka. Pochází z mého studia a nějakým způsobem je stále mou součástí. Něco jako DNA.

Za svou práci jsi získala několik ocenění a měla jsi možnost vystavovat nejen na Slovensku a v Česku, ale také v Polsku, Itálii, Portugalsku nebo Německu. Za co jsi na sebe doteď nejvíc hrdá?

Stále je na čem pracovat. Hrdá jsem asi na to, že se můžu každý den věnovat tomu, co mě baví, a posouvat to dál a dál, dokonce i za hranice našich dvou států.

Fotografie: Se souhlasem Marii Kobelové

Jaké trendy ve světě šperků a designu předpovídáš na letošní rok?

Vůbec nesleduji trendy a nenechávám se jimi ovlivňovat, ale stačí se rozhlédnout kolem sebe nebo na Instagramu a je to jasné.

Šperky mohou být pro někoho velkou investicí a styly se navíc neustále mění. Co bys doporučila někomu, kdo se snaží najít trendy kousek, který zároveň bude moct nosit po mnoho následujících let?

V současné době vnímám styl tak, že vše, co děláme a vytváříme, bude s největší pravděpodobností vkusné i v následujících letech. Každému se přece líbí něco jiného. A trend utvářejí lidé, kteří dané věci nosí.

Kdybys si měla vybrat jeden náhrdelník, který by to byl – diamantový náhrdelník z filmu Pretty Woman, Srdce oceánu z filmu Titanic, nebo perlový náhrdelník z filmu Snídaně u Tiffanyho?

Srdce oceánu z Titanicu je mi z nich asi nejbližší – jeho sytá modrá barva a tvar jsou kouzelné.

Co bys poradila mladým kreativcům, kteří se chtějí věnovat své vášni k umění?

Nežít jen v myšlenkách a představách. Na prvním místě je něco dělat. Vše, co tvoříme, se nám časem vrátí. Tak nějak je to o víře a vytrvalosti. Věřit v sebe a stát si za svými výtvory a názory, ale také hledat svůj rukopis a odlišovat se.


Instagram | Web | Facebook


Úvodní fotografie: Se souhlasem Marii Kobelové

Napsat komentář