Středa 02.04.2025
„To, že make-up ničí pleť, už opravdu neplatí,” říká vizážistka Marta Rajohnson
Fotografie: Se souhlasem Marty Rajohnson
INTERVIEW

„To, že make-up ničí pleť, už opravdu neplatí,” říká vizážistka Marta Rajohnson

Marta Rajohnson je přední česká vizážistka, kterou k líčení přivedly nejprve společenské tance. Dnes jako vizážistka působí již více než 10 let a pod jejíma rukama prošla řada významných osobností, díky čemuž se jí říká „vizážistka celebrit”. Modelky a celebrity nalíčené Martou můžete pravidelně vídat na titulních stranách nejčtenějších módních časopisů, ráda líčí ale i na společenských akcích či svatbách. Její specialitou jsou linky a nebojí se ani odvážných rtěnek nebo barevných očních stínů. Jak se dá poznat skvělý vizážista? Jak může každý najít to, co mu sluší? A jaký mýtus ohledně líčení panuje?

Jaké současné trendy v líčení vás nejvíce baví? 

Baví mě línky, to je taková moje specialita. Ale neřekla bych, že je to nějaký současný trend – linky jsou in napříč dekádami.

Já se vlastně trendy v líčení moc nezabývám. Samozřejmě se udržuji v obraze, co je nového, ale mám ráda nadčasový ženský přirozený make-up.

Co vás vlastně přivedlo k profesi vizážistky?

K tomu jsem se dostala nějak plíživě a nenápadně. (smích) V mládí jsem závodně tančila společenské tance – tam měl člověk možnost zkoušet nějaké odvážnější líčení. Pak na vysoké škole jsem se občas ocitla před foťákem. Fotografové mi moje líčení chválili a nabídli mi sem tam líčení jiných modelek. No a tak jsem si nakoupila produkty z drogerie do takového růžového kufříčku a učila jsem se vlastně praxí. A najednou jsem jednoho dne zjistila, že se to rozjelo tak, že se tím živím, aniž bych to plánovala.

Jak se podle vás pozná skvělý vizážista?

To má za mě mnoho aspektů, ale určitě je to z velké části o osobnosti. Musíte být schopní se naladit na klientku, abyste trefili, co jí bude sedět. Musíte být okamžitě kreativní, plní nápadů, když je třeba. Je nutné zvládat často stresové situace. Lidé vás musí na „place“ chtít. Když budete šířit špatnou energii kolem sebe, tak i když bude vaše práce super, myslím si, že produkce raději příště zavolá někomu jinému. Tahle práce zkrátka nejde dělat, pokud vás to na 1000 % nebaví.

Fotografie: Se souhlasem Marty Rajohnson

Často líčíte i celebrity. Jaký je to proces, když vás nějaká celebrita osloví, abyste ji nalíčila na důležitou společenskou událost? Potřebujete například dopředu vědět, co bude mít daná osoba na sobě?

Většinou pracuji s danými osobnostmi již delší dobu a ony mi důvěřují. Takže mi často ani nehlásí, co budou mít na sobě a řešíme to až v den příprav. Ony to totiž taky často ještě šestkrát změní. (smích) Ale upřímně, ráda outfit vím dopředu, abych si k němu mohla promyslet celkový look.

Situaci, kdy nestíháme a musíme se nalíčit během pár minut před odchodem z domu, zná asi každá žena. Napadá vás nějaké doporučení na „rychlolíčení”?

Začít nějakým dobrým korektorem nebo rozjasňovačem pod oči, a celkově projasnit střed obličeje. To za mě udělá obrovskou změnu. Pak nějaká svěží tvářenka a řasenka. Máte hotovo do pěti minut, ale vypadáte upraveně a svěže.

Co podle vás může pomoci ženám najít jejich „signature look”?

Určitě to, když se zaměří na nějakou svoji přednost. Máte super pleť? Tak ji nezaplácávejte zbytečně make-upem. Máte krásné rty? Odvažte se a noste výrazné rtěnky. Velké oči? Prodejte je hezkou linkou.

Fotografie: Se souhlasem Marty Rajohnson

Jaké produkty nesmí chybět ve vaší kosmetické taštičce? 

Jak jsem již zmiňovala, za mě je must-have korektor pod oči. Když člověk zakryje kruhy pod očima a projasní další místečka, tak často nepotřebuje make-up na celý obličej. Pak dobrá řasenka, protože mám ráda husté dlouhé řasy. Potom hnědá linka, to je moje denní must-have. A nějaká šťavnatá tvářenka. A taky rudá rtěnka – ty miluji.

Máte nějaký specifický postup nebo techniku, která vám pomáhá být při líčení efektivnější?

Často lidé volí zbytečně malé „nástroje“ vůči dané ploše. Například pokud si chci zapracovat korektor pod očima a budu to dělat bříškem malíčku, bude to trvat mnohem déle, než když to udělám celou plochou ukazováčku. Když si chci nalíčit stíny, tak nevezmu do ruky úplně miniaturní štěteček, ale nějaký větší stínovací štětec, který pokryje větší plochu v kratším čase.

Jinak myslím, že k efektivitě se vizážista propracuje praxí. Vy přesně víte, co dělat, a ne že zkoušíte a předěláváte a přemýšlíte za pochodu, co by dané klientce vlastně slušelo.

Jaký je podle vás největší mýtus v líčení, který byste ráda vyvrátila? 

Já nevím, jestli je to mýtus, spíš něco, co potkávám opakovaně na kurzech líčení, co dělám. Téměř každá žena má v taštičce nějaký hnědý pudr, kterým si zapudruje celý obličej. A hrdě hlásá, že nepoužívá make-up, jako kdyby ten make-up bylo nějaké zlo. (smích) Přitom matná zapudrovaná pleť nevypadá nikdy zdravě a rozzářeně a pudr ji akorát ještě víc vysuší. Navíc dnes má make-up spoustu variant – nemusí to být hutná maska. Stačí nějaký lehoučký, hydratující, co sjednotí barvu. Make-up také často pleť chrání před vnějšími vlivy, takže je pro ni prospěšný. To, že make-up ničí pleť, už opravdu neplatí.

Fotografie: Se souhlasem Marty Rajohnson

Co vám pomáhá najít vhodný odstín make-upu pro osobu, kterou líčíte? 

Trefit správný odstín make-upu je, myslím, základní vizážistova dovednost. Já na to nemám žádný hack – prostě kouknu a vidím. Ale téměř vždy si make-up míchám z několika odstínů, protože není v mých možnostech vozit v kufru odstín úplně na každého.

Jaká byla vaše dosavadní největší profesní výzva?

Když pominu líčení nějakých nepříjemných celebrit, kdy to člověk musí hodně „rozdýchat“, tak to určitě bylo skloubení mateřství a práce. Já nechtěla moc být s miminkem doma a nic nedělat, takže jsem ho brala s sebou na focení a podobně, což byl celkem záhul. Tahat všechny věci na líčení, česání, kočár, věci pro miminko… To jsem si opravdu sáhla na dno. Ale rozhodně toho nelituji.

Jak se vyrovnáváte s očekáváními, která jsou na vás kladena, a jak pracujete pod časovým tlakem? 

Ano, z toho jsem občas lehce nervózní. Někdy lidé mají pocit, že jim make-upem vygumuju vrásky a „nakreslím“ úplně nový obličej. Často chodí s obrázky z Pinterestu, které absolutně nejdou zrealizovat na jejich typu obličeje nebo vlasů. Pak je to o komunikaci – vysvětlení, že vizážista není plastický chirurg.

Fotografie: Se souhlasem Marty Rajohnson

Co se týče práce v časovém presu, už jsem za ta léta praxe vytrénovaná. Prostě jedu jako fretka. (smích) Bohužel na to často některé osobnosti hřeší, protože jsou zvyklé, že „Marta to zvládne“. Nedávno jsem líčíla a česala jednu zpěvačku na koncert v O2 aréně, což byla velká událost, a nechala mi na celý proces pouze 20 minut. Na full glam s lepením řas, natočením vlasů atd. V tu chvíli si člověk musí být jistý každým krokem, co dělá, přemýšlet efektivně a všechny pohyby několikanásobně zrychlit. Po takových masakrech ale vždycky sedím a vyčerpaně zírám do zdi. (smích)

Vnímáte v současné době jako trend spíše přirozené líčení, nebo vyhrává uměle vytvořená pomyslná dokonalost? 

Ty směry se hodně rozdvojují. Na sítích je k vidění čím dál extrémnější umělost, obrovské nánosy produktů apod. Zároveň probíhá i velký návrat k přirozenosti v podobě lehounkého svěžího líčení. Díky bohu v našich „vodách“ pořád klientky spíše preferují ty přirozenější looky a nikdo nechce vypadat jako vosková figurína.

Co je váš nejoblíbenější způsob líčení a k jakým událostem?

Já bych svůj styl líčení nazvala fresh glam. Mám ráda líčení, které obličej „vypěkní“, není to úplně no make-up make-up, ale zároveň look působí svěže. Miluju přípravy klientek na různé večerní akce, premiéry apod. Tam často figuruje nějaký zábavný outfit, a tudíž i v make-upu se může člověk více vyřádit. Taky mě moc baví svatební líčení a účesy.


Instagram

Napsat komentář