Středa 22.05.2024
„Móda by neměla být omezována přílišnými limity,” říká Martina Pipková Loudová
Fotografie: Se souhlasem Martiny Pipkové Loudové
INTERVIEW

„Móda by neměla být omezována přílišnými limity,” říká Martina Pipková Loudová

Martina Pipková Loudová je českou módní návrhářkou, jejíž modely jen tak nepřehlédnete. Její originalita oslnila i řadu celebrit, které si pravidelně nechávají v její dílně připravovat šaty na různé společenské události. V paměti vám mohla utkvět například zeleno-černá róba z kohoutích per, kterou vynesla Eva Burešová, nebo odvážný třpytivý model Hanky Kynychové, jež se stal středem pozornosti na Českém plese. Netradiční róby dokáží společností zarezonovat. Jak se Martina vyrovnává s různorodou kritikou své tvorby? Jaké vlastnosti obdivuje na ostatních návrhářích? A co všechno musí brát v potaz během navrhování šatů?

Jak bys popsala svůj styl?

Elegantní a originální. Zdůrazňuji kvalitu, detail a jedinečný design. Pracuji s různými materiály a experimentují s různými střihy.

Při navrhování nových kousků se často inspiruješ v USA, proto jsou tvé modely mnohem odvážnější než móda, na kterou jsou lidé v Česku zvyklí. S tím se pojí vlna pozitivních reakcí i kritiky jak od společnosti, tak od módní policie. Jak se s negativními reakcemi vyrovnáváš?

Vyrovnání se s negativními reakcemi v oblasti módy je náročné. I negativní reakce jsou nevyhnutelnou součástí kreativního procesu, ale důležité je zůstat věrný sám sobě, věřit ve svou vlastní vizi a styl, vnímat kritiku konstruktivně, jelikož i negativní reakce někdy mohou obsahovat užitečné rady, a také zůstat otevřený změnám.

Překvapily tě někdy reakce na tebou navržený model? Pokud ano, tak na jaký konkrétně?

Samozřejmě. Stane se, že máte jasnou vizi a koncept, ale lidé mohou reagovat odlišně. Konkrétně mě překvapila například reakce na šaty pro Evu Burešovou na Českého slavíka.

Fotografie: Se souhlasem Martiny Pipkové Loudové

Co podle tebe společnosti v Česku, co se módy týče, chybí?

Módní průmysl v Česku má mnoho talentovaných návrhářů, kteří přispívají k jeho rozvoji, ale udržitelná a ekologická móda má stále prostor pro růst a rozvoj.

Kteří světoví módní návrháři jsou tvou největší inspirací? Co na nich obdivuješ?

Svět módy je plný talentovaných návrhářů, od každého z nich lze čerpat inspiraci.

Coco Chanel obdivuji pro její jednoduchý, ale elegantní styl a inovace, Alexandera McQueena pro jeho provokativní a umělecký přístup, Vivienne Westwood jakožto ikonu punkové módy a Karla Lagerfelda za jeho dlouholetý vliv na světovou módu.

Má podle tvého názoru móda nějaké limity, které by se neměly překračovat?

Móda je forma sebevyjádření a kreativity, a v tomto smyslu by neměla být omezována přílišnými limity.

Navrhuješ pro řadu známých osobností. Oblékáš například Milušku Bittnerovou, Adélu Gondíkovou nebo Evu Burešovou. Přichází k tobě zákaznice s jasnou představou, nebo ti nechávají volnou ruku?

Zákaznice přicházejí s různými představami. Některé mají jasnou představu o tom, co chtějí. Jiné mi naopak dávají volnou ruku. Je důležité být flexibilní a komunikovat s každým zákazníkem individuálně. Umožnit mu vyjádřit své přání a současně přidat své vlastní návrhy a rady, pokud to zákazníkovi vyhovuje. Každý projekt může být tak trochu jiný.

Fotografie: Se souhlasem Martiny Pipkové Loudové

Jak probíhá celý proces navrhování před datem významné události, na kterou klientky tvé šaty vynesou?

Samotný proces navrhování a výroby šatů zahrnuje několik kroků. Nejprve probíhá konzultace s klientkou, kde se dozvím její přání. Poté vybereme materiál, následuje úprava střihu a výroba šatů. Po několika zkouškách jsou šaty dodány klientce. Celý proces je přizpůsoben individuálním potřebám klientky.

Kolik času obvykle potřebuješ na zhotovení šatů od návrhu po finální výsledek, se kterým jsou spokojeny obě strany?

Čas potřebný na vytvoření šatů od návrhu po finální výsledek závisí na konkrétním projektu, ale obvykle to trvá několik týdnů.

Stalo se někdy, že bylo potřeba ušít šaty pro klientku na akci za velmi krátkou dobu? Jak ses s tím vypořádala?

Ano, samozřejmě, stalo se mi to už několikrát. V takových situacích je důležité být flexibilní a efektivní – rychlá komunikace, zrychlený návrh a střih, výběr dostupných materiálů, prioritizace výroby. I přes rychlé tempo a tlak takových projektů je důležité zachovat kvalitu a preciznost, důkladná kontrola a poslední zkouška jsou nedílnou součástí procesu, abych se ujistila, že klientka bude s výsledkem spokojena.

Co všechno musíš brát během navrhování nových kousků v potaz?

Během navrhování nových kousků musím brát v úvahu několik důležitých faktorů, a to klientovu představu, aktuální módní trendy, typy těla a velikosti, materiál, udržitelnost, funkčnost a pohodlí, etiku, finanční rozpočet, praktické provedení, kreativitu.

Fotografie: Se souhlasem Martiny Pipkové Loudové

V současnosti se klade v módě důraz na udržitelnost a nadčasovost. Jsou ti tato témata blízká?

Ano, témata udržitelnosti a nadčasovosti jsou mi velmi blízká a považuji je za klíčové v módním průmyslu. Jsem přesvědčena, že nadčasovost a udržitelnost jsou budoucností módy.

Co je pro tebe naprostým módním prohřeškem, kterému by se měl každý vyhnout?

Pro mě je největším módním prohřeškem nedostatek sebedůvěry a ztráta vlastního stylu kvůli tlaku trendů a názorů ostatních. Nejlepší rada je být věrný sám sobě a cítit se v oblečení dobře.

V minulosti ses věnovala vázání květin a vedla jsi i vlastní květinářství. Proč ses rozhodla vyměnit floristiku za návrhářství? Zvažovala jsi, že by ses do květinářství ještě někdy vrátila?

Ano, v minulosti jsem se věnovala vázání kytic a vedla jsem vlastní květinářství, které mám mimochodem dodnes. Postupně jsem se však rozhodla věnovat návrhářství módy, protože jsem cítila silnější vášeň a nadšení pro tento obor. Baví mě pracovat s různými materiály a tvořit něco, co může lidem přinést radost.

Jak nejraději trávíš svůj volný čas? Při čem si nejvíce odpočineš?

Svůj volný čas nejraději trávím s rodinou a dětmi. Snažím se pro ně vymýšlet zajímavé výlety. Je pro mě důležité být s nimi a věnovat jim co nejvíce pozornosti. Je to pro mě skvělý způsob odpočinku.

Jakých úspěchů bys ještě ráda se svou značkou dosáhla?

Mým hlavním cílem s mou značkou je nadále tvořit kvalitní, originální a udržitelnou módu, která osloví a potěší co nejvíce lidi.


Instagram | Web

Napsat komentář