Sobota 27.07.2024
„Snažím se zvyšovat povědomí o přístupech, které eliminují dopad oděvního průmyslu,“ říká Alžbeta Baran Irhová
Fotografie: Se souhlasem Ľuba Barana
INTERVIEW

„Snažím se zvyšovat povědomí o přístupech, které eliminují dopad oděvního průmyslu,“ říká Alžbeta Baran Irhová

Studovala klasickou hudbu, dnes vlastní oděvní studio BAGBET, kde dává textilnímu odpadu druhou šanci. Módní návrhářka Alžbeta Baran Irhová se snaží navrátit život textilu, a přitom klade důraz na naši planetu. Jak vypadá tvorba její kolekce? Odkud čerpá inspiraci? A jak se snaží vzdělávat své okolí v otázkách spojených nejen se slow fashion a plýtvání odpadem?

Svou módní značku BAGBET jsi založila už před několika lety. Proč ses rozhodla věnovat se módnímu návrhářství, tehdy ještě jako studentka hudby?

BAGBET je můj studentský projekt, který se později stal mou prací na plný úvazek, když jsem dokončila školu. Módu jsem vždy vnímala jako skvělý způsob sebevyjádření. Bavilo mě navrhovat kousky oblečení, které nikdo jiný neměl. Tak se pomalu začal psát příběh BAGBET – Upcycling Studio.

Jak vzpomínáš na své začátky? Vzpomínáš si ještě na svou první objednávku?

Samozřejmě, vzpomínám si na první objednávku. Prožívala jsem velkou radost.

BAGBET je designerské studio, které se zaměřuje na zpracování textilního odpadu a přebytků z textilní výroby. Co je to textilní odpad a jak vypadá výroba tvých kolekcí?

Mnoho z nás často považuje za textilní odpad špinavé a poškozené oblečení. Není to ale úplně tak. Má mnoho podob a častokrát vzniká dříve, než se z něj dá něco ušít. Textilní odpad vzniká, když o oblečení nebo materiál jednoduše ztratíme zájem.

Svým přístupem k tvorbě se snažím zvyšovat povědomí o přístupech, které eliminují negativní dopad oděvního průmyslu na životní prostředí.

V průběhu dvou let jsem do svého procesu navrhování oděvů zavedla nové 3D technologie, které nabízejí udržitelnější přístup bez zbytečné spotřeby textilního materiálu během výroby prototypů. Na mezioborové úrovni spolupracuji s mnoha partnery, s nimiž se nám společně daří minimalizovat textilní odpad v různých podobách, který využívám jako vstupní materiál při realizaci kolekcí a výrobě upcyklovaných oděvů.

Fotografie: Se souhlasem Ľuba Barana

Na co se tedy při nákupu oblečení zaměřit a jak nakupovat zodpovědně?

Určitě bych si vybrala značky, které se řídí principy pomalé módy a vyrábějí odolné, snadno opravitelné a nadčasové kousky. Používají nové technologie a inovativní materiály a přístupy, které snižují zátěž pro životní prostředí. Hledají způsoby, jak neustále prodlužovat životnost oblečení prostřednictvím efektivních sběrů, SWAPů, oprav oděvů nebo upcyklace. A samozřejmě, udržitelné oblečení je také třeba nakupovat s rozumem – jen to, co určitě vynosíme.

Své okolí se snažíš vzdělávat v otázkách týkajícím se nejen slow fashion, ale také konzumu a plýtvání. Na jakém projektu kromě pravidelného SWAPování aktuálně pracuješ?

BAGBET SWAP je setkání zaměřené na výměnu oblečení, které je pro mě osobně ideální příležitostí k obnově šatníku. Na tuto akci máte jedinečnou příležitost přinést oblečení, které se vám v šatníku neujalo, nebo se naopak ujalo, ale momentálně už vás neinspiruje. Ze SWAPu si můžete odnést cokoli, co se vám zalíbí. Doposud se nám díky pravidelným SWAPům podařilo dát druhou šanci více než 40 tunám oblečení.

Ve své práci také naplno využívám potenciál interdisciplinární kolaborace. Výsledkem takové nedávné spolupráce je například film The Performance, kde jsem měla možnost být členkou mezinárodního týmu kostýmních výtvarníků a stylistů a podílet se na kostýmní identitě filmu. V současné době se mimo jiné intenzivně věnuji stylingům pro reklamy a seriály.

Kde a jak se lidé mohou naučit recyklovat textilní odpad a co můžeme udělat pro snížení množství odpadu v oděvním průmyslu?

Je hodně způsobů, jak se naučit upcyklaci – kurzy upcyklace, sociální sítě, internet. Jsem ráda, že v dnešní době existuje mnoho způsobů, jak žít udržitelněji. Při nakupování oblečení doporučuji využívat dostupné ekologické alternativy jako například SWAPování, nakupování v second handech, u lokálních návrhářů nebo udržitelných značek.

Fotografie: Se souhlasem Ľuba Barana

Když už jsme u oblečení – jak vypadá tvůj šatník?

Já jsem si ten svůj budovala dva roky. Dnes obsahuje okolo čtyřiceti kousků, na které nedám dopustit. Největší část tvoří kousky BAGBET, které jsem si sama ušila. Kombinuju je s kousky ze SWAPů a second handů. Peníze, které bych za běžných okolností utratila za nekvalitní oblečení ve výprodejích, si odkládám na zajímavý a hodnotný kousek.

I na Slovensku existuje spousta alternativ ekologického nákupování. A v konečném důsledku nemusíte utratit ani mnoho peněz. Minimalistické šatníky jsou velmi osobní a mohou se navzájem velmi lišit. Vše se odvíjí od vašeho životním stylu a preferencí.

Jak se ti daří skloubit pracovní a soukromý život? Máš své dny dokonale naplánované, nebo jim spíše necháváš volný průběh?

Svůj čas si důsledně plánuji. Ráda pracuji, ale uvědomuji si, že musím také odpočívat. Volný čas trávím s manželem a v kruhu nejbližších.

Tvá tvorba je skutečně jedinečná a každý výrobek je unikátem svého druhu. Odkud čerpáš inspiraci?

Inspiraci nacházím v architektuře, designu, fotografii…

Fotografie: Se souhlasem Ľuba Barana

Je někdo z naší nebo zahraniční scény, koho bys chtěla obléknout?

Hailey Bieber, Fanny Ekstrand Tourneur, Alexandra Guerain a Lara Violetta.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?

Největším úspěchem pro mě je, že mohu v životě dělat to, co mě baví.

Kde vidíš BAGBET za několik let? Plánuješ expandovat i do zahraničí?

Díky sociálním sítím se fyzické hranice stírají. Jsem ráda, že BAGBET má již dnes stálé zákazníky i ve Francii, Německu, Švýcarsku nebo Velké Británii. Mám v plánu na sobě i nadále tvrdě pracovat. Věřím, že to přinese své ovoce.


Instagram | Web | Instagram

Napsat komentář