Neděle 14 duben, 2024
„Konzumní móda se snaží kopírovat styly nejdražších módních domů,” upozorňuje Nikola Zezulová
Fotografie: Se souhlasem Nikoly Zezulové a fotografky Gabriely Knýblové
INTERVIEW

„Konzumní móda se snaží kopírovat styly nejdražších módních domů,” upozorňuje Nikola Zezulová

Módní návrhářka Nikola Zezulová působí pod vlastní značkou NZ, která se zaměřuje na dámskou módu a doplňky. Základním východiskem její práce je kombinace černé a bílé, individualita tvaru a nadčasovost. Z jejích elegantních módních kousků snadno vytvoříte outfit nejen na běžné nošení, ale i na výjimečnou událost. Co ovlivňuje Nikolinu tvorbu? Nechává se ovlivnit módními trendy? A jaký byl nejpamátnější moment její dosavadní kariéry?

Prozraď nám něco o svých studijních a pracovních zkušenostech. Co tě motivovalo stát se módní návrhářkou? Byla to tvá vášeň už od dětství?

Ráda jsem sledovala svého tátu, který doma šil. Toužila jsem se lišit, nosit výrazné oblečení a bavilo mě kreslení, malování a design obecně. Skutečným začátkem na cestě stát se módní návrhářkou bylo uvědomění si, že to vlastně opravdu chci, což se stalo při výběru střední školy a pokračovalo na vysoké škole v Liberci.

Úplné začátky nebyly vůbec snadné. Pracovala jsem na mnoha různých projektech a zakázkách, ke kterým jsem se dostala díky mým dosavadním přátelům, kteří mě doporučili svým známým. Učila jsem se komunikovat se zákazníky, ale i pracovat v tomto oboru obecně. Byla jsem vděčná za každou možnost, díky níž jsem mohla získat další nové zkušenosti. Až po prvních designových výstavách a přehlídkách jsem získala větší sebedůvěru. Vše jsem sama navrhovala, tvořila, realizovala i šila.

Nyní již nešiji vše v kolekci sama, ale snažím se, aby mi pod rukama prošel každý kousek. Stále však pracuji na zakázkové tvorbě, kde i šiji sama. Dnes jsem mnohem zkušenější, ale stále se učím nové věci.

Kdy přišla myšlenka založení vlastní značky a tvoření dámských oděvů a doplňků?

Oblečení pod svým jménem tvořím už od dob studií – tehdy taky myšlenka založit si vlastní značku přišla. On to je vlastně takový jeden krásný velký sen, na kterém stále pracuji a snažím se, aby to fungovalo. Oficiálně za účelem prodeje a výdělku jsem začala po ukončení studia v roce 2014.

Co tě na módě baví nejvíce?

Tvárnost a nespoutanost. Vlastně to, že nemusíte dodržovat žádná pravidla, jen ta, co si sami nastavíte. Módou se dá vyjádřit snad úplně všechno.

A konkrétně při práci je to pro mne také ten celý proces vzniku nového oděvu. Chvíle, kdy od kresby přejdu k možnostem technického zpracování, přes výběr vhodného materiálu, až po ušití toho konkrétního kousku oblečení. Je úžasné vidět, jak se před vámi zhmotňuje něco, co bylo původně jen ve vašich myšlenkách.

Fotografie: Se souhlasem Nikoly Zezulové a fotografky Gabriely Knýblové

Jak vypadá tvůj kreativní proces? Myslíš při navrhování oděvů na konkrétní typ ženy, která je bude nosit?

Nemám žádný svůj rituál nebo přesný postup. Možná jen, že nejraději kreslím později večer, v noci, kdy mne už nic neruší. Záleží také na tom, co navrhuji. Pokud jsou to kousky do kolekce, pracuji intuitivně a často dále posouvám kousky, které už šijeme. Nechávám se tedy často inspirovat tím, co už jsem navrhla. Co se týká zakázek, zákaznice za mnou přijde většinou s nějakým nápadem, který společně upravujeme a rozvíjíme. Snažím se ji vést celým procesem tak, aby vznikla spokojenost na obou stranách.

Jak chceš, aby se ženy cítily při nošení tvých kousků, a při jakých příležitostech se dají nosit?

Především samy sebou. Také sebevědomě a komfortně. Šijeme dámské kousky pro mnoho účelů – přes večerní šaty po košile pro každodenní nošení.

Tvé kolekce jsou velmi ženské, působí romanticky a nadčasově. Necháváš se ovlivnit módními trendy, nebo pracuješ spíše intuitivně?

Děkuji, o to usiluji… Trendy se striktně neřídím, pracuji spíše intuitivně. Při tvorbě svých kolekcí se snažím, aby nebyly pouze součástí jedné sezóny, ale aby se v nich nacházely kousky, které žena v různých kombinacích využije také v dalších letech.

Fotografie: Se souhlasem Nikoly Zezulové a fotografky Gabriely Knýblové

Přestože černá a bílá barva jsou základními a opakujícími se prvky tvých modelů, nebojíš se experimentovat a hledat nové vzory, tvary či barevné kombinace. Kde nacházíš inspiraci?

Vše ke mně přichází tak, jak má, z mého okolí, z mého života. Inspiraci nacházím všude kolem sebe, například v průběhu běžného všedního dne, v přírodě či filmu. Někdy mám prostě jen chuť zkusit něco nového, udělat něco jinak, použít nějakou výraznou barvu nebo vzor. S chutí často posouvám a rozvíjím dále svoje návrhy ze starších kolekcí nebo ze „šuplíku“.

Řemeslná zručnost a pomalá móda jsou pro tebe při tvorbě velmi důležité. Co bys poradila našim čtenářům při výběru oblečení a jiných módních kousků?

Mám ráda klasické, mnohdy až ikonické věci z běžně dostupných obchodů, jako jsou džíny, košile, bílá trička, saka, trenčkoty… Pro mne budou mít vždy svoje kouzlo. Pokud však si chcete pořídit něco jedinečného a výraznějšího, je rozhodně lepší najít si cestu za autorskou módou. Konzumní móda se snaží pouze kopírovat styly těch nejdražších světoznámých módních domů, a to mnohdy ve velmi špatném provedení.

Tvým cílem je nabízet nejen krásné, ale také ekologicky a sociálně zodpovědné oděvy. Kdo nebo jaké události tě v životě nasměrovaly na tuto cestu?

Nemůžu říct, že by mne směrovalo něco konkrétního. Spíš je to působení celého balíku věcí kolem mne a reakce na ně, stejně jako nastavení společnosti a určitá zodpovědnost. Udržitelnost je důležitá ve všech oborech. My pracujeme, jak nejlépe umíme. Šijeme v menším počtu kusů. Spotřebováváme materiál téměř beze zbytku, a i s tím dále pracujeme, jako například s výplní. Používáme kvalitní certifikované materiály. Klientkám také pomáháme při úpravách našich starších kousků, pokud je jim například změní váha, nebo případně dojde k nějakému nezvratnému ušpinění nebo roztrhnutí.

Fotografie: Se souhlasem Nikoly Zezulové a fotografky Gabriely Knýblové

Jaký byl nejpamátnější moment tvé dosavadní kariéry a proč?

Pro mne je to úplný začátek toho všeho. Bez toho rozhodnutí a odhodlání by to nešlo a stále jsem na sebe hrdá, že jsem do toho šla. I když je to stále proces a cesta, která začala okamžikem, kdy jsem s tátou vybírala šicí stroje, na kterých stále pracuji, jsem za tu cestu vděčná.

Čeho bys chtěla tento rok ještě dosáhnout, pokud jde o tvé kariérní cíle, ale i osobní život?

Můj profesní život je úzce provázaný s tím osobním, tak jak je to asi u většiny designérů. Nyní je naším cílem snaha především o zviditelnění a o to, ať ženy vědí, že i v Ostravě sídlí se svým ateliérem autorská móda.

Kdyby ses mohla vrátit a povědět sama sobě jednu věc před začátkem kariéry, co by to bylo?

Věř si!


Instagram | Web | Facebook

Napsat komentář