Středa 22.05.2024
„Dceru na Instagramu sdílím, ale dávám si pozor,“ říká Nikola Směšná
Fotografie: Se souhlasem Nikoly Směšné
INTERVIEW

„Dceru na Instagramu sdílím, ale dávám si pozor,“ říká Nikola Směšná

Když očekávala narození svého prvního dítěte, rozhodla se, že začne tvořit v online světě. Z toho, co měla být původně hlavně památka pro ni samotnou, se postupně stalo něco, co sleduje několik tisíc lidí. Sedmadvacetiletá Nikola Směšná, mimo jiné milovnice módy, je poslední 2 roky “mama blogerkou”. Jak přistupuje ke sdílení své dcery na sociální sítě a dostává se do názorových střetů s jinými maminkami? Proč se z blogu přesunula víc na Instagram? A jakou módní inspiraci nám předala a co nám prozradila o své vlastní kolekci?

První fotka na tvém instagramovém profilu pochází z roku 2014 – to už je pěkná doba. Jak jsi vnímala Instagram tehdy a jak jej vnímáš dnes?

Pro mě to byla úplná novinka, brala jsem to jako nový druh Facebooku na fotky. Pamatuji si, že jsem si ho nainstalovala až ve chvíli, kdy jsem si koupila své první “jablko”, a musím uznat, že fotka, která je na mém Instagramu první, reálně první není – ty první fotky jsem smazala. Byly to fotky z mé tehdejší práce barmanky v Coyotes Prague.

Určitě se za ty roky změnilo také tvé vlastní smýšlení o instagramové tvorbě. Za jakým účelem sis svůj profil zakládala a jak k němu přistupuješ dnes?

To určitě. Zakládala jsem si ho jen kvůli kamarádům a známým, abychom si navzájem mohli sdílet fotky. 

Nyní k němu přistupuji jako ke svému koníčku, je to něco, co mě naplňuje. Vždy jsem chtěla být strašně kreativní, ale bohužel nemám talent na kreslení, zpívání ani jakékoli tvoření rukama, a tak svoji kreativitu přenáším aspoň do Instagramu.

Šlo o postupný vývoj, nebo přišel nějaký zlom, kdy sis řekla, že chceš svou online tvorbu začít brát vážně?

Jo, na ten zlom si pamatuji přesně – byla jsem za půlkou těhotenství a na přednášce Kamči Šiklové, kde jsem si řekla, že bych si mohla založit blog, že mateřství je něco, co je pro mě úplně nové, a že bych si tu cestu ráda zaznamenala. V tu dobu to bylo jen pro mě, abych se nenudila, a na památku, abych se ke svým pocitům a “mum” problémům mohla kdykoli vrátit a připomenout si to. Říkala jsem si, že by bylo fajn, kdyby to někdo četl se mnou, ale velké plány jsem neměla.

Fotografie: Se souhlasem Nikoly Směšné

Ačkoliv již nějakou dobu hrají prim právě sociální sítě, ty sis před zhruba rokem a půl opravdu blog založila. Nebála ses, že je už blogování „mrtvé“?

Jak jsem říkala, brala jsem to jako svůj deníček, to byl důvod si blog založit, ale upřímně jsem se víc přeorientovala na Instagram. Myslím si, že pokud to není nějaké vážně zajímavé téma, tak lidi už blog číst nebaví. Na Instagramu je vše a je to prostě rychlejší, takže ano, myslím si, že blogy jsou trošku mrtvé. Ale ten svůj si pro sebe nechám, a třeba přijde den, kdy začnu zase víc psát.

Jaké největší rozdíly vnímáš mezi tvorbou blogu a tvorbou obsahu na sociální sítě?

Asi v tom obsahu jako takovém – Instagram je stručnější, zábavnější a je tam vše, proto asi lidi pořád tolik baví.

Nedílnou součástí všech oblastí tvé tvorby je tvá roční dcerka Valerie. Jak přistupuješ ke sdílení fotek dětí a informací o nich na sociální sítě?

Tohle je hodně ošemetné téma, ale mně nevadí se k tomu vyjádřit. Jen říkám, že je to čistě můj názor a chápu i lidi, kteří své děti sdílet nechtějí. 

Já začala být na Instagramu aktivní v době těhotenství a vedla jsem ho směrem mamablogu, a tak bylo naprosto logické, že budu sdílet i svou dceru. 

Samozřejmě nesdílím žádné ponižující, nahaté nebo uplakané fotky. Taky si dávám pozor na to, abych nesdílela nic konkrétního, co se týče místa bydlení a nějaké naší rutiny. Nesdílím věci v reálný čas, vždy zpětně, když už na daném místě nejsme. Dceru sdílím, ale dávám si prostě pozor na to, co a jak. Taky si můžete všimnout, že fotek s ní oproti minulému roku dost ubylo – je už větší a víc rozpoznatelná. Neříkám, že ji přestanu sdílet, ale už ji nesdílím tolik.

Fotografie: Se souhlasem Nikoly Směšné

K mateřství samozřejmě existuje spousta přístupů, a tak se sociální sítě občas plní množstvím rad, často nevyžádaných – setkáváš se s tím?

Hele ani ne… a to se celkem divím, protože na spoustu věcí mám vyhraněný názor. Jednou jsem to schytala za vyjádření se k Monice Bagárové a jejímu přístupu k výchově a přišlo mi pár zpráv, že jsem to přepískla, ale zároveň mi přišla spousta reakcí, že se mnou maminy souhlasí.

Přemýšlela jsi někdy o situaci, kdy by ti tvá dcera v budoucnu řekla, že si nepřeje, abys cokoliv o ní sdílela, nebo by dokonce chtěla, abys vše doposud zveřejněné smazala? Jak by ses zachovala?

Určitě bych jí vyhověla. Val nikdy do focení nenutím, ona je dost extrovertní po mně a focení má ráda – pokud to mámě netrvá hodinu. (smích) Já to vnímám tak, že bude mít jednou krásnou památku. Pokud se fotit chtít nebude, tak ji rozhodně nutit nebudu a sdílet bych ji přestala. Vyroste do věku, kdy to bude na ní, a já to budu naprosto respektovat. I proto se snažím svůj Instagram rozšířit a nebýt zaměřená jen na mimi.

Kromě mateřství a rodiny se v rámci své tvorby věnuješ také módě nebo zdravému životnímu stylu. Právě na módu bychom se rádi zaměřili – jak by popsala svůj styl a držíš se aktuálních módních trendů?

No, já se vlastně neumím ani zařadit – líbí se mi boho, country styl, ale zároveň miluju street fashion a tenisky. Módních trendů se moc nedržím – občas přijdou věci, které mě ovlivní a líbí se mi, ale když se mi něco líbí, tak neřeším, jestli je to právě in. Musím se v tom prostě cítit.

Kde čerpáš módní inspiraci?

Moc mě baví @foxytrash – německá blogerka. Ona má úplně dokonalý styl a nosila bych vše, co ona.

Fotografie: Se souhlasem Nikoly Směšné

Jaký je tvůj přístup k „fast fashion“?

Snažím se celkově nad módou víc přemýšlet, abych kousek opravdu vynosila a mohla ho víc kombinovat. 

Moc ráda podpořím lokální značky jako je například GWC – jejich kousky miluji. Ale samozřejmě jsem jen člověk a taky nakupuji v řetězcích jako H&M a Zara, hlavně tedy pro malou. Nicméně recykluji, věci po ní vždy prodám anebo schovám pro “baby n. 2”, a tak z toho nemám aspoň špatný pocit.

Nedávno jsi zveřejnila, že se ti podařilo krásné propojení tématu mateřství a módy – tvá vlastní kolekce ve spolupráci s Anidor. Můžeš našim čtenářům kolekci blíže představit?

Jo, ani nevíte, jakou z toho mám radost! Jsou to trička z bio bavlny pro mamky a jejich malé já. Na tričku je vždy nějaký vtipný nápis, který vystihuje #mumlife. A už můžu prozradit, že v nadcházejících dnech se kolekce rozroste.

Jaký proces předcházející samotnému uvedení produktů do prodeje máš za sebou? Co všechno v tvém případě obnášelo vytvoření vlastní kolekce?

U nás to nebylo tak složité jako u jiných kolekcí, a to díky Anidoru. Trička si sami tisknou a mají úžasného dodavatele na trička v bio bavlně, které jsou nejen příjemné na nošení, ale hlavně kvalitní. Díky tomu jsem vlastně přišla jen s nápady a s Míšou jsme vyladily vizuál podle mé představy. Jsem ráda, že mi umožnila si vlastní kolekci k nim na e-shop uvést a jsem moc ráda, že se maminkám líbí a že ji kupují.

Dovol nám na závěr otázku týkající se našeho projektu – víme, že BloggersRE již nějaký čas sleduješ. Jak vnímáš to, co děláme?

Myslím si, že jste super. Moc se mi líbí, jakým způsobem fungujete a podporujete tvůrce. Navíc váš feed poskládaný ze všech možných koutů světa Instagramu mě moc baví a ráda se jím nechávám inspirovat.


Instagram | Blog | Pinterest

Napsat komentář