Pátek 1 březen, 2024
„Každé klientce, se kterou se setkám, chybí základ šatníku,” říká stylistka Karolína Landová
Fotografie: Se souhlasem Karolíny Landové
INTERVIEW

„Každé klientce, se kterou se setkám, chybí základ šatníku,” říká stylistka Karolína Landová

Karolína Landová zastává názor, že si ženy zaslouží dobře vypadat a také se tak cítit, proto pečlivě naslouchá všem jejich problémům. Cit k módě má v sobě odjakživa, a jelikož chce, aby ani pro ostatní nebylo toto odvětví nepřítelem, sdílí své poznatky prostřednictvím projektu Řekni ano stylu. Kolik času zabere sestavení outfitu pro ni či její klientky? Jak náročné je porozumět individuálním potřebám a vkusu? A jaká módní faux pas nejčastěji vídá na ulicích?

Jaká pravidla platí pro sestavování outfitů dle různých postav?

Každý outfit je třeba vyvážit. Já se nejvíce snažím u všech klientek zvýraznit pas. Ano, má ho každá, i když si myslí, že ne. Outfit by neměl být příliš objemný, upnutý a měl by zdůraznit ženské tvary – ať už tam jsou, nebo ne.

K dokonalému outfitu patří doplňky i dobře padnoucí obuv. Můžeme zvolit jakýkoliv doplněk a typ obuvi k jakémukoliv typu postavy? Jakými radami bychom se měli řídit?

U bot a kabelek se zaměřujeme v první řadě na výšku. Pokud je někdo menší postavy, neměl by volit obrovské kabelky, naopak u vysokých žen jsou vítány. U bot závisí na typu postavy. Nejtypičtější ženskou postavou je postava s větší spodní částí (také známá jako hruška), u té si musíme dávat pozor, aby bota nebyla příliš placatá – ještě více totiž opticky přidává na objemu ve spodní části, stejně jako kulatá masivní špička u bot na podpatku. Proto by ženy neměly nosit například placaté baleríny. Pokud na nich trvají, je třeba najít správný tvar a špičku.

Jsou nějaké vzory nebo materiály, které bychom měli při svém typu postavy preferovat nebo se jim vyhýbat?

Opět záleží na typu postavy a vyvážení. Pokud se zaměříme na postavu s větší spodní částí, platí jednoduché základní „pravidlo” – přidat nahoře, ubrat dole. Nahoru tedy dodáme barvy a vzory a spodní část necháme jednoduchou. Pravidla jsem dala úmyslně do uvozovek, protože toto slovo za mě nemá ve stylingu místo. Každá žena je jedinečná a je potřeba k ní tak přistupovat. Pokud budu mít dvě ženy stejného typu postavy a stejné výšky, stejně každé bude sedět něco jiného.

Fotografie: Se souhlasem Karolíny Landové

Jaký kousek oděvu či outfit podle tebe naopak sluší všem nehledě na typu postavy?

Zavinovací šaty a halenky, výstřih do V, kalhoty nebo džíny flare a midi denimová sukně s předním rozparkem. 

Kolik času ti zabere vytvořit jeden outfit? Máš nějaké triky, jak si sestavit outfit co nejrychleji?

Pokud oblékám sebe, je to jednoduché. Pokud oblékám klientku, vybírám nejdřív od základů jako jsou kalhoty nebo džíny. Postupně pak přidávám horní díly, šaty, barvy, vzory…

Pokud potřebujete rychlý vkusný outfit, stačí vám dobře padnoucí džíny správného tvaru, oversized bílé tričko, které je samozřejmě zastrčené, a černé sako, u kterého vyhrnete rukávy. Je třeba dbát na úpravu outfitu a vybírat správné střihy. 

Popsala bys postup, dle kterého vymýšlíš outfity? Hledáš inspiraci na internetu, nebo zkrátka prohlížíš své kousky v šatně, dokud tě nenapadne nějaká kombinace?

Mé outfity se odvíjí podle nálady. Poslední dobou mám náladu jen na šaty a sukně, takže není třeba moc vymýšlet. Obecně se držím svého „v jednoduchosti je krása”. Také záleží hodně na střizích. Můžete mít patery černé kalhoty, ale pokud je to pět střihů, pokaždé budete mít jiný styl.

Fotografie: Se souhlasem Karolíny Landové

Jak udržuješ své znalosti v oblasti nejnovějších trendů a designérů?

Já obecně na trendy moc nehledím, protože v dnešní době v podstatě neexistují. Dnes v obchodech najdete všechno, jen něco vyčnívá více. Například teď se hodně prezentují manšestráky. Ale když jsem před pěti lety pracovala v obchodě s oblečením, měli jsme je na prodejně taky. Jen to nebyl „trend”.

Musím říct, že v tomhle jsem jiná než ostatní stylistky a stylisti. Nedržím se toho, co oni. Například zastávám, že tělové silonky se nosí. Jen je na každé ženě, zda je chce obléknout, nebo ne. A pokud někdo říká, že je to zakázané, musíme se zamyslet proč. Nikdo vám nedá rozumný důvod. Jen je třeba se více zaměřit na správný odstín. Jde o to, že pokud oblečete celosvětlý outfit, nezabijete ho přeci černými silonkami. Určitě je ještě varianta barevných, ale opět, jednoduše, stačí mít černé a tělové, a máte vystaráno.

Jsi autorkou Stylingové příručky. Popsala bys, jak tato příručka vznikala? Podílel se na ní kromě tebe ještě někdo?

I když to bude znít zvláštně, Stylingová příručka byla spíš takové osvícení. (smích) Když jsem začínala, byl to první produkt, který jsem dala dohromady a postupně upravovala, přidávala a z pár stránek se teď stalo 80.

Jakým způsobem se snažíš porozumět jedinečným potřebám a vkusu každé klientky? Není to někdy náročné?

Nebudu lhát, někdy to náročné je. Ale pouze tehdy, pokud klientka není srovnaná s tím, že nastane změna, nebo čeká, že mávnu kouzelným proutkem a přes noc se z ní stane úplně někdo jiný. Je třeba se přijmout takové, jaké jsme, a zaměřit se na přednosti, a ne se neustále zabývat nedostatky… Různé preference mi nevadí. Dávám toho zkoušet tolik, že si stačí jen vybrat.

Fotografie: Se souhlasem Karolíny Landové

Zájemkyním pomáháš vybírat oblečení již během nákupů. Jak nákupy s poradkyní probíhají? Co je potřeba si před samotným nákupem s klientkou ujasnit?

Vždycky se sejdu s klientkou v OC, které si předem domluvíme. Jakmile klientka přijde a vidím ji, dokážu si srovnat, kam bychom mohly zajít nejdřív. A jak už jsem zmínila, začínám základy, a pak postupujeme dál. Vždy se ptám na práci, životní styl, co nejčastěji dělá nebo co by sama chtěla do svého šatníku zařadit. Tak tomu postupně přicházíme na kloub během zkoušení.

To, co si klientka koupí, už je čistě na ní. Většinou projdeme čtyři obchody za dvě hodiny a v každém zkouší minimálně 15 až 20 věcí. To jen pro představu, protože někomu se zdají dvě hodiny málo, ale mně se ještě nestalo, aby málo byly. Většina klientek už je po hodině a půl z toho všeho zkoušení vyřízená. (smích)

Jakým způsobem se snažíš podporovat udržitelnost a lokální tvůrce ve svém stylingu a při výběru oblečení?

Já sama se snažím u základních kousků vybírat kvalitní přírodní materiály, protože obecně tohle oblečení vydrží déle. A nemusí být vždy drahé, stačí se prohrabat i v second handech. 

A jak je to u klientek? Je pro tebe důležité, aby do svých outfitů kombinovaly také udržitelné kousky od lokálních tvůrců?

To je vždy na přání klientky. Obecně vysvětluju, co jsou materiály zač, a tohle nechávám na každém. Pokud někdo chce, najdeme lokální.

Vzpomněla by sis na nějaký příběh o tom, jak jsi svou prací ovlivnila nějakou klientku?

Napadá mě k tomu jen jedno slovo obecně – sebevědomí. To ženám dodávám právě na základě oblečení.

Fotografie: Se souhlasem Karolíny Landové

Jak bys popsala svůj vlastní osobní estetický vkus a jak se projevuje ve tvé práci?

Jednoduchost, kterou se snažím dávat právě i do svojí práce. Když se podívám kolem sebe, je všechno přeplácané. Nemyslím to tak, že nebudete mít žádné vzory a barvy, ale je třeba to vyvážit. Každé klientce, se kterou se setkám, chybí základ šatníku.

Jak dlouho trvalo, než jsi objevila svůj vlastní osobitý styl?

Dá se říct, že to trvá stále. Je normální, že se během různých životních situací váš styl mění.

Jaké módní faux pas nejčastěji pozoruješ na ulicích?

Legíny. Jsou určeny na sport a aktivity, ne na běžné nošení.

Jakou stylingovou radu bys dala všem ženám?

Probuďte v sobě ženskost, která se poslední roky ztrácí. Alespoň co sama pozoruji.


Instagram | Web | Facebook | YouTube

Napsat komentář

 • Ilona 01.29.2024 at 07:10

  Článek se mi moc líbí ,konečně někdo kdo jen nevnucuje ,že se musí nosit to co je zrovna moderní. Paní to na všech fotkách moc sluší.

 • Kristina 01.28.2024 at 16:55

  Děkuji hlavně za tělové ,,silonky''. Černé opravdu nejdou ke všemu. Maxi délky jsou, ale málo. Mám věk, kdy obsažená noha s varixy moc nelichotí. Děkuji Vám za podporu. K.

 • Ludmila 01.28.2024 at 11:24

  Se vším, co píšete souhlasím! Jste šik mladá žena, což se dá skutečně říct jen málokdy. Přeju hodně úspěchů do další práce.

 • Jana 01.26.2024 at 17:21

  Krásný členem.... Jednoduchý, vkusný a moc hezky styl oblékání....

 • Hana Poláková 01.26.2024 at 12:54

  Slečně (nebo mladé paní) to moc sluší! Líbí se mi všechny její modely, a také názor na dnešní styl oblékání. Přidávám se - chybí ženskost, kterou většina žen zahaluje. Proč? Až se odhodlám k obměně šatníku a svého stylu, už vím, že oslovím tuto slečnu/paní :o). A děkuji za milý článek!