Pátek 18.10.2024
„Důležitost péče o pleť je dobré začít ukazovat už dětem, DIY kosmetika často udělá víc škody než užitku,” radí skincare influencerka Karol Břešťalová
Foto: Se souhlasem Karolíny Břešťalové
INTERVIEW

„Důležitost péče o pleť je dobré začít ukazovat už dětem, DIY kosmetika často udělá víc škody než užitku,” radí skincare influencerka Karol Břešťalová

O svou pleť se začala zajímat už v pubertě, úplně nový svět se jí ale otevřel díky videu na YouTube. I přesto, že ráda testuje nové produkty, nedá dopustit ani na své stálice. Na sociálních sítích Karol Břešťalová pomáhá orientovat se ve skincare světě. Na co si dát při výběru produktů na pleť pozor? Jak poznat ten opravdu kvalitní? A bojí se muži pečovat o svou pleť?

Už malé dívenky sní být krásné jako jejich oblíbené princezny. Jak jste se dostala k tomu, že se chcete věnovat skincare? A co nebo kdo vám byl největší inspirací?

Nikdy jsem neměla bezproblémovou pleť, takže jsem ke skincare začala tíhnout už v pubertě, kdy jsem hledala, co by mi mohlo pomoct. Víc jsem se o ni ale začala zajímat až před pár lety, kdy na mě na YouTube náhodou vyskočilo video se skincare tematikou a mně se tím otevřel nový svět plný zajímavých produktů, technik a aktivních látek.

Máte nějaké své oblíbené skincare produkty, kterým jste věrná už nějakou dobu? Nebo ráda zkoušíte spíše něco nového?

Jelikož dávám recenze produktů na sociální sítě a hodně se tomu věnuji, tak pořád zkouším něco nového. Baví mě objevovat nové produkty, které pak můžu zase doporučit dál. Ale samozřejmě mám i několik stálic, na které nedám dopustit. Třeba takový BHA exfoliant od Paula’s Choice nebo Aqua Sun Gel od Missha doporučuji už několik let.

Dáváte přednost spíše lokálním výrobcům, nebo zahraničním? A které své oblíbené produkty byste všem doporučila?

Nejvíc mi vyhovuje korejská kosmetika a doporučuji ji zkusit každému, kdo se k ní ještě nedostal. Hlavně třeba korejská SPF na obličej jsou na úplně jiné úrovni než ta od klasických značek. Mám hroznou radost, že se korejská skincare dá u nás sehnat už i v běžných drogeriích, třeba Rossmann už má docela širokou nabídku. Moje oblíbená je například značka Beauty of Joseon, která má skvělé SPF na obličej, séra i esenci.

Foto: Se souhlasem Karolíny Břešťalové

Zkoumáte podrobně složení jednotlivých produktů?

Na složení produktů se určitě dívám, ale beru ho s rezervou. Jen ze složení 100% neodhadneme, jaký produkt bude, jakou třeba bude mít texturu nebo jak nám bude vyhovovat. Navíc si myslím, že musíme obezřetně vybírat stránky nebo aplikace, kde složení produktů kontrolujeme. Některé bohužel vyhodnocují jako škodlivé a toxické i bezproblémové složky v produktech. Od takových platforem radši ruce pryč. Osobně ráda používám třeba web INCIDecoder.

Čemu by se měli lidé vyhýbat?

Pokud to jde, tak se v produktech vyhýbám parfemaci a esenciálním olejům, protože mám citlivější pleť a silná parfemace může zhoršovat její stav a způsobovat iritaci. Pak ještě třeba vysušujícím druhům alkoholu nebo většímu množství silikonu. Ale vždycky je důležité zohlednit konkrétní potřeby pleti.

Niacinamid, retinol a peptidy jsou ve světě skincare tři známé pojmy. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak často je používat? Může je na svou pleť aplikovat každý?

Myslím, že všechny tři složky jsou skvělé a každý je může do rutiny zařadit. Ale samozřejmě záleží na typu, stavu a potřebách pleti, které jsou pro každého individuální.

Niacinamid je moje oblíbená multifunkční složka, která pomůže na problematickou pleť, zklidnění, zmírnění začervenání i zlepšení textury pleti. Navíc je většinou bezproblémový a může se používat ráno i večer.

Retinol je skvělá složka proti stárnutí pleti, jelikož pomáhá podpořit obnovu kožních buněk a produkci kolagenu a elastinu. Zároveň je to ale i skvělý pomocník pro problematickou pleť – než se začal používat proti stárnutí, tak ho dermatologové doporučovali na akné. Četnost používání bude záležet na koncentraci v daném produktu, ale většinou se používá několikrát do týdne a důležité je při jeho používání pak další den nezapomenout na ochranu pleti před UV zářením.

Peptidy zlepšují elasticitu, pevnost a texturu pleti, a proto jsou velmi oblíbené hlavně v produktech proti vráskám. Zároveň pomáhají posílit kožní bariéru a hydratovat pleť a mohou se používat ráno i večer.

Foto: Se souhlasem Karolíny Břešťalové

Co dělá produkt kvalitním produktem? Je to již zmiňované složení nebo i prostředí a podmínky, za kterých byly přípravky vyrobeny? Lze vůbec nějak poznat eticky vyrobený přípravek?

Složení je určitě jeden z faktorů, ale důležitá je i textura produktu, pocit na obličeji nějakou dobu aplikaci (např. někdy se vám produkt může začít drolit) a jak splňuje očekávání a sliby. Například pokud produkt inzeruje, že má lehkou texturu, ale po aplikaci ho nepříjemně cítím na obličeji celý zbytek dne, tak je pravděpodobně něco špatně.

Je možné zaměřit se na kosmetiku s typem označení jako je třeba Leaping Bunny (mezinárodní cruelty free certifikace) nebo hledat podmínky výroby u konkrétních značek. Ale zároveň to může pak trochu svádět jen k upřednostňování přírodní kosmetiky, která ale pro pleť není vždycky tou nejlepší volbou.

Jak moc je pro vás důležitá péče o pleť? A ve kterém věku by měl člověk klást na péči větší důraz?

Je to pro mě důležitá součást denní rutiny, stejně jako čištění zubů nebo česání vlasů. Neumím si představit den, kdy bych si aspoň neumyla obličej a nepoužila základní produkty.

Podle mě je dobré začít ukazovat důležitost péče o sebe už dětem, klidně jen tím, že jim v tom budeme dobrým příkladem. S větším důrazem bych o pleť začala pečovat v pubertě, kdy se objevují první problémy s ní. Není potřeba mít doma hned desítky produktů, ale stačí začít s pár základními.

Kdy během dne je nejdůležitější péče o pleť?

Péče o pleť je důležitá ráno i večer a řekla bych, že stejně. V podstatě večer pleti dáváme péči a hydrataci a ráno ji hlavně chráníme pomocí SPF.

Foto: Se souhlasem Karolíny Břešťalové

Jak moc je důležitá příprava pleti před použití make-upu?

Myslím, že příprava pleti před líčením je naprosto zásadní a často ovlivní finální vzhled i výdrž make-upu. Žádná make-up artistka vám nebude líčit suchou pleť bez jakéhokoliv produktu, vždycky aspoň nějaká rychlá příprava proběhne.

Záleží i na pořadí, v jakém jsou produkty na pleť aplikovány?

Pořadí produktů je důležité, abychom z nich dostali co nejlepší efekt. Obecně platí, že večerní rutinu začínáme čištěním a pak aplikujeme produkty od nejlehčích textur po nejtěžší. V ranní rutině platí to stejné a jako její poslední krok by vždy mělo přijít SPF.

Spousta žen je zoufalá z černých teček. Lze jejich vzniku zamezit? Případně jak jejich výskyt minimalizovat?

Zamezit jim asi úplně nemůžeme, někomu se prostě tvoří více, někomu méně. Ale můžeme je minimalizovat – hlavně pravidelným důkladným odličováním a čištěním pleti. Doporučuji metodu double cleanse, kdy jako první použijete olejový odličovač, tedy olej nebo balzám. Je to vhodné i pro mastnou pleť, nemusíte se bát, a spoustě lidí to změnilo pleť, včetně mě. Jako druhý krok se pak použije cleanser, který odstraní zbylé nečistoty nebo zbytky olejového odličovače, takže nebudete mít pocit mastnoty.

Kromě čištění doporučuji ještě produkty s kyselinou salicylovou, která se skvěle dostane do pórů a pomáhá v nich rozpustit maz a nečistoty. Při pravidelném používání uvidíte, jak černé tečky postupně mizí.

Foto: Se souhlasem Karolíny Břešťalové

Jakou nejčastější chybu dělají lidé ve své péči o pleť?

Nejčastější chyby jsou většinou špatné čištění pleti, používání malého množství SPF nebo nevhodných produktů pro konkrétní typ pleti. Na co se také často zapomíná, je časté měnění povlaků na polštář a ručníčků na obličej. To dokáže na obličeji udělat větší paseku, než byste čekali, zvlášť pokud ji máte problematickou.

Spousta lidí zapomíná na péči o svůj krk a dekolt. Vyžadují tyto oblasti nějakou speciální péči nebo krémy?

Speciální produkty určitě nepotřebujete, i když samozřejmě na trhu jsou. S oblibou říkám, že stačí aplikovat všechny produkty, které jdou po čištění pleti, od čela až po bradavky. (smích)

Jak si v létě udržet svěží a hydratovanou pleť? Existují nějaké produkty, kterým by se lidé měli v tomto upoceném období raději vyhýbat?

Pokud nám produkty vyhovují, tak není potřeba dávat je pryč. Obecně doporučuji hutnější textury vyměnit za lehčí a gelovější, protože to naše pleť v létě většinou lépe snáší. Z aktivních složek se můžeme víc zaměřit na antioxidanty a zklidňující složky, jako je třeba vitamín C, centella asiatica nebo extrakt ze zeleného čaje.

Můj oblíbený letní hack je používání face mistu mezi jednotlivými kroky rutiny po čištění pleti. Díky tomu dostanu extra hydrataci a nezatížím pleť. Navíc když nanášíme hydratační produkty na vlhkou pleť, tak účinkují ještě lépe.

Foto: Se souhlasem Karolíny Břešťalové

Jak se stavíte k DIY pleťovým maskám, které si lidé mohou vyrobit doma s využití jen pár surovin? Jsou opravdu tak účinné?

Za mě velké ne celé DIY kosmetice. Myslím si, že často může udělat více škody než užitku – třeba citron nebo vajíčka na pleť opravdu nepatří. Nikdy to nebude tak účinné jako profesionálně formulované produkty. Hlavně v dnešní době je výběr opravdu široký a každý si může vybrat to, co mu vyhovuje.

Například med se v rámci péče o pleť používá už tisíce let pro svoje antibakteriální, zklidňující a antioxidační účinky. Ale zároveň si ho nemusíme přímo ze sklenice dávat rovnou na obličej. V takovém případě budeme akorát ulepený a naše pleť z toho stejně dostane jen minimální efekt. Lepší je koupit si produkty s obsahem medu, které jsou formulovány tak, aby naše pleť dostala maximální účinky nejen medu, ale i dalších složek, které v produktu budou. Třeba taková medová řada od značky I’m From je opravdu skvělá.

Než si v kuchyni patlat něco na obličej, tak si radši udělejte salát k obědu.

V posledních letech je žhavým tématem SPF. Jak SPF správně používat?

Je to tak a jsem vážně ráda, že se osvěta kolem každodenního používání SPF konečně rozšiřuje. Ráda říkám, že jediný špatný způsob, jak použít SPF, je ten, že ho nepoužijete.

Ale obecně platí, že byste měli mít faktor 30 a výše, aplikovat každé ráno jako poslední krok skincare rutiny a aplikovat dostatečné množství – vrstva produktu by měla rovnoměrně pokrýt celý obličej. Zkuste si SPF nanést na tři prsty a z toho dva pak aplikovat na obličej a jeden na krk.

A samozřejmě ještě nesmím zapomenout zmínit reaplikaci během dne, protože SPF nás neochrání až do večera. K tomu jsou skvělé SPF mlhy, cushiony, pudry a další metody reaplikace. Na mém YouTube kanálu případně najdete video, kde jednotlivé způsoby reaplikace rozebírám.

Pomáháte se ve skincare světě zorientovat i mužům? Myslíte si, že se muži už tolik nebojí pečovat o svou pleť?

Ano, pomáhám a o skincare pro muže mám několik videí na YouTube. Většina mých skincare tipů a videí není zaměřená pouze na ženy, a často mi muži dokonce i píší o radu s jejich rutinou. Také se snažím zdůrazňovat, že muži nemusí používat jen produkty s označením men, které jsou většinou jen přeparfemovanou verzí těch běžných. Skincare je pro všechny. S manželem to máme doma třeba tak, že máme skincare produkty dohromady a může si brát cokoliv z „mojí sbírky“.

Myslím, že se to snad už trochu zlepšuje hlavně s mladší generací, která už vyrůstala v tom, že je v pořádku o sebe pečovat. Ale zároveň je kolem toho pořád velké stigma, které doufám, že postupem času zmizí. Aspoň základní péče o pleť je důležitá opravdu pro každého, i pro muže.


Zdroj: Autorský rozhovor, ClinicAdvisor, NIH


Instagram | YouTube

Napsat komentář