Pátek 22.11.2024
„Díky dlouhodobému sebevzdělávání mohu radit ženám skrz Instagram,” říká Tamara Vaňousová
Fotografie: Se souhlasem Tamary Vaňousové
INTERVIEW

„Díky dlouhodobému sebevzdělávání mohu radit ženám skrz Instagram,” říká Tamara Vaňousová

Tamaru Vaňousovou můžete znát kromě sociálních sítí také ze soutěže Česká Miss nebo reality show Love Island. Na Instagramu vystupuje pod vlastním jménem a svým sledujícím připomíná, jak důležité je dokázat přijmout vlastní tělo a respektovat ho bez ohledu na velikost či tvar. Samu sebe popisuje jako holku z Orlických hor, která odjakživa tíhne k józe, zdravému životnímu stylu a dobrodružství. Kromě cvičení jógy ji baví také učení se cizím jazykům. Obě své vášně sdílí s ostatními na kurzech jógy, lekcích španělštiny a angličtiny. Čím jsou její lekce speciální? Jak jí samotné jóga pomohla? A jakým heslem se v životě řídí?

Čemu všemu se momentálně věnuješ?

Od 19 let působím jako lektorka jógy, následně jsem přidala učení jazyků – převážně španělštiny. Následně jsem pracovala i v marketingové agentuře, kterou jsem v nedávné době malinko omezila. A v nedávné době jsem také objevila lásku ke skincare a k tomu, jak může být naše pleť provázaná s jinými aspekty našeho zdraví. Prošla jsem si problémy s hormony a pletí, a díky svému dlouhodobému sebevzdělávání nyní mohu radit ženám skrz Instagram.

Na svém Instagramu se, mimo jiné, bavíš otevřeně o zdraví a body positivity. Zvažovala jsi někdy, že by ses koučinku věnovala na plný úvazek? Proč?

Ano, myslím, že je třeba tato témata otevřít. Je mi jasné, že se s tímto problémem potýká hodně žen a potřebují vědět, že v tom nejsou samy a že je to zcela běžné. Koučinku se zvažuji věnovat, zatím jsou každopádně všechny moje tipy a rady zdarma. Mám lehký strach moje služby nacenit.

Kde jsi nejčastěji hledala sama pro sebe rady a tipy ohledně zdravého životního stylu?

Už od 19 let jsem četla knížky tradiční čínské medicíny, psychologické studie a o něčem podobném jsem i psala svou bakalářskou práci. Tudíž jsem samouk, který chodil na různé přednášky a má kolem sebe odborníky, se kterými se na tyto témata mohu bavit.

Fotografie: Se souhlasem Tamary Vaňousové

Máš nějaké oblíbené tvůrce zaměřující se na zdravý životní styl na sociálních sítích? Kteří to jsou?

Bohužel tvůrců, kteří sdílí produkty, kterým opravdu věří a které fungují, není moc. Tudíž bych se musela dost zamyslet. Můj oblíbený účet není influencer, ale doktor klasické a čínské medicíny – Rodion Schwartz. To je pro mě určitě idol.

Petra Mácová je pro mě příklad přirozené krásy, protože v dnešní době je mnoho slečen jak přes kopírák a opomíjí se, že v té jedinečnosti je ta krása.

Co ti nejvíce pomohlo k tomu, abys přijala samu sebe takovou, jaká jsi?

Asi to bude znít povrchně, ale zčásti mi pomohlo to, že jsem byla vybraná do soutěže Česká Miss v roce 2017 a v roce 2022 do Love Islandu, kam zpravidla vybírají atraktivní lidi.

Také mi pomohla pravidelní návštěva psychologa a obklopování si správnými lidmi. Bohužel ve světě sociálních sítí je spousta lidí fake a se špatnými hodnotami, proto se držím svých lidí, na které se mohu spolehnout.

Jak ses dostala ke cvičení jógy?

Od 15 let jsem cvičila jógu u nás ve městě Ústí nad Orlicí a vždycky mi to šlo. Jsem přirozeně dost ohebná a flexibilní a řekla jsem si, že to bude ideální práce k bakalářskému studiu.

Udělala jsem si několik kurzů a cvičila aktivně 4 roky. Bohužel jsem pak vyhořela, musela jsem si dát na rok pauzu a teď se do jógy vracím opatrně. Ráda cvičím sama pro sebe nebo mám 1 až 2 lekce týdně. Dříve jsem měla 11 lekcí týdně, a to bylo dlouhodobě neudržitelné. Momentálně se zaměřuji na online videa a budu vydávat online kurz pro začátečníky.

Fotografie: Se souhlasem Tamary Vaňousové

Jaká pozitiva s sebou, podle tebe, cvičení jógy nese? S čím tobě konkrétně pomáhá?

Mně pomáhá s posílením svalstva, na které se normálně člověk nezaměřuje. Například záda, střed těla atd. Díky józe jsem se přestala hrbit a vyhnula jsem se bolestem zad v období studia, kdy je měli moji vrstevníci. A to nejlepší je pro mě flexibilita. Byli byste překvapení, kolikrát se mi v každodenním životě stalo to, že jsem byla ráda za to, že jsem flexibilní.

Co bylo prvním impulsem k tomu, aby ses stala lektorkou jógy?

Milovala jsem jógu a pohyb, praktikovala jsem ji každý den a řekla jsem si: „Proč nebýt placená za to, co bych dělala i zadarmo?” (smích)

Neodrazovalo tě, že je v dnešní době lektorek jógy obrovské množství?

V roce 2017 to nebylo tak přesycené. Ale je pravda, že dneska je tolik možností, že lidi dají přednost atraktivnímu místu, a ne své oblíbené lektorce.

Čím jsou tvé lekce jedinečné?

Začínám pomalu a jemně, potom zrychlíme. Chci, aby ženy měly pocit, že se opravdu zapotily, posílily, a zároveň protáhly svaly. Ke konci vždy přidávám meditaci, kterou vedu velmi pozitivně. Chci, aby se ženy během toho zamyslely nad tím, proč jsou jedinečné a dokonalé. Aby myslely nad pozitivními aspekty svého života. Často se mi stávalo, že ženy na konci mé lekce brečely. Myslím, že mluvené slovo je jednou z mých silných stránek.

Fotografie: Se souhlasem Tamary Vaňousové

Kromě předcvičování jógy se věnuješ také lektorství jazyků. Jaké lekce poskytuješ? Může se k tobě přihlásit na kurzy španělštiny a angličtiny kdokoliv?

Ano, přesně tak. Učím soukromě angličtinu a španělštinu. Angličtinu beru již jen výjimečně a preferuji výuku španělštiny. Stačí mi napsat e-mail nebo do zpráv na Instagramu a tam se domluvíme. Učím začátečníky, pokročilé, studenty i právníky. Dokonce jsme učila angličtinu v Zásilkovně.

Máš nějaké tipy, jak se efektivně a co nejrychleji naučit cizí jazyk?

Mně pomohlo koukání na filmy, ale aktivní. To znamená, že jsem si to vždy pozastavila, vypsala větu v cizím jazyce a pak v češtině.

Dále mi pomohlo cestování, a především práce jako au-pair v zahraničí. To mě naučilo nejvíc.

Proč ses rozhodla zrovna pro španělštinu?

Asi osud. (smích)

Zvažovala jsi, že by ses začala učit ještě další cizí jazyk? Jaký by to byl a proč?

Líbí se mi němčina. (smích) Líbí se mi, jak zní drsně, navíc je to velmi praktický jazyk pro jakoukoliv práci v Čechách.

Fotografie: Se souhlasem Tamary Vaňousové

Všímáš si, jakožto zkušená lektorka, chyb, kterých se učitelé při učení jazyků dopouští? O jaké chyby například jde?

Všímám si toho, že to berou jako práci student-učitel a vždycky jen krouží po povrchu. Nikdy se neotevře zajímavé téma. Já svým žákům dávám možnost bavit se o „deep” tématech. Pokládám i psychologické otázky a je baví odpovídat. Máme vztah kamarádský, a to myslím, že je baví.

Jak je na tom, dle tvého názoru, výuka cizích jazyků na českých školách? Co by se mělo podle tebe změnit?

K tomu se asi ani nebudu vyjadřovat. Je pár výjimek, které učí dobře. Ale u většiny je to prostě hrůza. Myslím, že učitelé nemají finanční motivaci. Věřím, že kdyby byli lépe oceněni za práci, budou se na lekce lépe připravovat.

Lákalo by tě se přestěhovat do zahraničí? Proč kam by to případně bylo?

Miluju Španělsko, ale nedokázala bych si představit tam žít celou dobu. Nezvládla bych jejich lenost. (smích) Vše je „maňana” a já se svou dochvilností a pracovitostí bych tam trpěla.

Dost se mi líbí mentalita Německa. Je to takové ekonomicky lepší Česko. (smích)

Jakým heslem se snažíš v životě řídit?

Seš právě tam, kde máš teď být, věř tomu, kam tě to táhne, a jdi tomu naproti.


Instagram

Napsat komentář