Zuzana Kaduková je milovnicí pohybu. Tanec býval způsobem jejího vyjádření již v dětství, a proto s radostí přeměnila tento oblíbený koníček v práci. Po svých zkušenostech nabytých na fakultě tělesné výchovy a sportu i mimo ni se rozhodla založit projekt Trinity Concept zaměřující se na pohybovou terapii pro ženy v každém věku i životním období. Metoda symbolizuje funkčnost, flexibilitu a harmonii na úrovni těla, mysli a ducha a přináší rovnováhu do života. Jak sama Zuzana říká, práce se ženami je jejím životním posláním. Jak na tento koncept přišla? S čím vším může cvičením pomoci? A jaké mýty a tabu ve společnosti stále panují?
Trinity Concept se holisticky zaměřuje na harmonizaci těla, mysli i duše. Je shrnutím funkčnosti, flexibility a harmonie. Prozradila bys, jak jsi na tento koncept poprvé narazila?
Ještě předtím, než jsem založila Trinity Concept a stala se maminkou, vystudovala jsem tanec, kterému jsem se několik let věnovala profesionálně. Tanec pro mě byl a je spojením těla, mysli a duše, a i když jsem toto spojení možná nedokázala pojmenovat, podvědomě se formovala od okamžiku, kdy jsem začala vnímat pohyb. Trinity Concept je tedy spojením toho, co skutečně žiju, i když dnes už jinak. S mužem, dcerou, na indonéském ostrově Bali, s úplně jinými vědomostmi o těle, psyché a spiritualitě.
Co konkrétně tě přesvědčilo o tom, že ho chceš sama šířit dál?
To, že mi funguje a cítím, že když se mu vzdálím, projeví se to na úrovni mého celkového wellbeingu.
Vím, že idea, koncept, který šířím dál, musí fungovat především mně samotné. V osobním životě se do hloubky věnuji autenticitě, a kdybych k sobě nebyla upřímná, pocítilo by to okolí a ve finále i ženy, se kterými pracuji. Jsem si však vědoma toho, že se i já učím a přichází mi do cesty nové věci, a tak to, o čem je můj projekt, neustále aktualizuji.
Kde jsi získala veškeré zkušenosti týkající se této oblasti?
Život vytvořil prostor. Když jsem otěhotněla, začala jsem se přirozeně více zajímat o své tělo, na úrovni fanouška a s obrovskou zvědavostí. Trinity však vzniklo během pandemie, kdy jsem měla čas zpracovat, co vím, co mě baví, co nechci, nemůžu a jak dokážu pomoct a dělat něco prospěšného nejen pro sebe, ale i pro své okolí.
Vždy jsem vyhledávala práci se ženami. Ukončila jsem magisterské studium na Fakultě tělesné výchovy a sportu, obor trenérství, ale práce se ženami v křehkých obdobích jako je těhotenství a postpartum vyžaduje neustálé vzdělávání, do kterého jsem se intenzivně pustila po porodu. Vzdělávání a inspiraci hledám zejména u zahraničních fyzioterapeutů, odborníků na pánevní dno, práci s traumatem, nervovou soustavu a somatiku. Velkým přínosem na osobní i profesní úrovni jsou pro mě terapie s Radmilou Telvákovou. Myslím, že to všechno začalo právě tou zvědavostí. Miluji spojovat to, co už vím, s tím, co se učím. Naše tělo je překrásné a dokonalé, je pro mě vášní se o něm učit a zkoušet vše v první řadě na sobě.
Popsala bys cvičební rutinu vhodnou pro těhotné ženy? Na co se především zaměřit?
Myslím, že ode mě nedostanete konkrétní odpověď. Jednou z hodnot, které uznávám ve svých programech, je individualita. Pokud má žena v bříšku miminko, pak je individualita znásobená, a pokud má za sebou více těhotenství, pak se asi shodneme, že každé je jiné a jedinečné. Říká se, že žena by v těhotenství neměla zkoušet úplně nové cviky a pohybové vzorce, ale z praxe vím, že právě pro ženu, která nikdy necvičila jógu, je žádoucí, aby šla na lekci a vyzkoušela si to. Je důležité za každým okolností naslouchat svému tělu a nesoutěžit sama se sebou ani s kamarádkou, která je ve stejném stádiu těhotenství. Otázkou je, zda skutečně dokážeme poslouchat své tělo a svou duši. Navázat se sebou dialog a ptát se, co potřebuji, jak si to mohu dopřát, jak se mohu doslova obejmout a dát si to, po čem toužím.
Pokud ale potřebujeme uchopit alespoň jednu informaci, nebála bych se pracovat s pánevním dnem a hlubokým stabilizačním systémem – core. Soustředila bych se na zdravé dýchání, práci se strachem a uklidila bych si emoce, aby mě při porodu nepřekvapily.
Jaký je rozdíl mezi cvičením v prvním, druhém a třetím trimestru těhotenství?
Může být obrovský, nebo minimální. To záleží na ženě, jejím zdravotním stavu a průběhu těhotenství.
V prvním trimestru je to častokrát únava, která brzdí naši vnitřní motivaci, ale dokážeme se na to dívat s láskou a pochopením, že se naše tělo mění, něco vzniká a my potřebujeme oddych? V posledním trimestru to může být větší bříško, které nám nedovolí jíst si zaběhnout našich 10 kilometrů, ale dokážeme uznat, že chce chránit naše pánevní dno, které má už tak velkou zátěž? Znovu. Naše tělo je dokonalé.
Může s sebou nést cvičení v těhotenství i nějaké nevýhody?
Pokud posloucháme vlastní tělo, jsem přesvědčena, že pohyb, pokud je prováděn správně, zdravě a laskavě, je jednou z nejbezpečnějších činností, které pro sebe můžeme v těhotenství udělat.
Jaké mýty týkající se cvičení pro těhotné ženy obvykle slýcháváš a ráda bys je objasnila?
Dva zásadní – že cvičení se těhotným ženám nedoporučuje a že těhotenství bolí. Oba bohužel od lékařů. Osobně mě velmi mrzí, že se kolem těhotenství stále vytváří hodně strachu, který u žen vyvolává pochybnosti. Bolest je samozřejmě součástí života, ale je to jen informace. Samozřejmě jsou ženy, které mají v těhotenství komplikace, a tomu je třeba přizpůsobit naše každodenní návyky, ale pohyb vždy byl, je a bude součástí našeho života, a pokud nemám v těhotenství komplikace, nemělo by to být v tomto období jiné.
Které cviky jsou vhodné pro posílení pánevního dna a prevenci bolestí v této oblasti?
Ty, které najdete v našich programech pro těhotné, ale i pro ženy po porodu.
Jak přizpůsobit cvičení cyklu ženy? Měla bys nějaké rady týkající se cvičení během menstruace?
V Trinity rozebírám témata, která se týkají cyklu, avšak nepovažuji se za odborníka v této oblasti. Z toho důvodu v našich programech spolupracujeme se skvělými odborníky jako je Katarina Bagniari nebo Bára Davidová právě od vás z České republiky, které prostřednictvím webinářů a praktických tipů doplňují komplexní péči o ženy, kterou nabízíme.
Může Trinity Concept pomoci také při menopauze?
Práce s pánevním dnem přirozeně ovlivní průběh menstruace i menopauzy. Ze strany těla prokrvujeme tkáň, která se této oblasti dotýká, a doslova tam posíláme život. Myslím si však, že stejně jako menstruace je i menopauza důležitým milníkem a jedním ze ženských cyklů, který přináší výzvu zpracovat své vnitřní pocity a emoce. Uzavřít něco, co končí, a otevřít něco, co začíná. Obojí v sobě nese bolest i vášeň pro nové. Součástí toho celého je smrt a život přesně tak, jak se nám to děje v každém cyklu – životním i menstruačním.
Na ženu se v Trinity Concept dívám komplexně. Ano, věnujeme se pohybové terapii, ale tvoříme bezpečné prostředí tak, aby žena dokázala komunikovat, co cítí, a uvolnit v sobě bolest nebo diskomfort už jen tím, že ji někdo slyší, když o tom mluví. Propojuji pohyb se somatikou, meditacemi, ale na konzultacích se hodně smějeme a sdílíme. Každá máme své vnitřní démony, občas je fajn o nich mluvit v podpůrné skupině žen a tato banalita dělá opravdu obrovské zázraky. I při menopauze.
Vzpomněla by sis na některou zpětnou vazbu od své klienty, která tě nejvíc potěšila a utvrdila tě o tom, že svou práci děláš dobře?
Krásná otázka. Jsem vděčná v první řadě za to, že těch pozitivních feedbacků je opravdu mnoho. Jsem hrdá na celý náš tým, že máme zájem žádat o zpětnou vazbu a pracovat s případnou konstruktivní kritikou, která brousí diamant, na kterém pracujeme.
Nebudu vybírat tu nejlepší, ale nejčerstvější od klientky z Čech, která nikdy nebyla těhotná, a navzdory tomu se u ní po traumatických zážitcích objevil intenzivní únik moči a panické úzkosti z toho, že to nestihne na toaletu. Vůbec necítila svoje pánevní dno, a když jsme spolu začaly pracovat, nedokázala ho probudit. Mladá dívka, které gynekologové, psychoterapeuti, psychiatři a fyzioterapeuti řekli, aby si na tento stav zvykla, a předepisovali jí antidepresiva. Dnes máme za sebou několik týdnů individuální terapie a tato mladá dáma opět cítí své pánevní dno, má nad ním mnohem větší kontrolu, cítí k němu úctu, a hlavně si začala důvěřovat a nutkání jít na toaletu už pro ni není traumatem, ale krásným prostorem pro práci se sebou. To není důkaz, že dělám něco správně. Je to důkaz, že pokud se ženě poskytne bezpečné prostředí, laskavý přístup a pochopení, dokáže to sama, je na sebe hrdá a získá motivaci do budoucna.
Tvé kurzy si mohou odcvičit klientky kdekoliv, klidně i doma. V čem shledáváš hlavní výhody cvičení v domácím prostředí?
Když jsem tvořila myšlenku, jak to celé bude vypadat, brala jsem v úvahu tři aspekty:
- Bezpečné, technicky správné cvičení, při kterém mohu klienta opravit, i když jsem na jiném kontinentu.
- Ženskou komunitu.
- Začlenění jedinečných informací, ke kterým mám přístup zde na Bali.
Gravidity (prenatal) a Rehability (postnatal) programy probíhají v reálném čase přes Zoom. Toužila jsem, aby mé klientky necvičily podle záznamů a neztrácely motivaci tím, že nevědí, zda cvičení vykonávají správně. Žijeme v době, kdy chceme všechno okamžitě a ideálně bez námahy. Žena s malým miminkem nemá čas organizovat celou rodinu, hlídání, balení, parkování a následně spěchání domů. Vždyť po takovém maratonu víc spíše unavená než odpočatá. S námi se připojí přes internet kdekoli, a pokud tuto možnost nemá, pošlu jí po skončení celý záznam tréninku e-mailem. Vždy říkám, připojte se, i když víte, že uspáváte děti, kojíte, vaříte, jste v práci. Síla komunity a to, že v reálném čase vidíte svoje Trinity kolegyně, dodává celému programu to, co je neviditelné, ale intenzivně to všechny cítíme. Protože žiji na Bali a mám přístup k mnoha odborníkům, technikám, snažím se je do programu začlenit a ukázat možnosti, protože vím, že ženy jsou dnes otevřené i alternativním způsobům. Pokud má žena zájem jen o fyzické cvičení a vizuální proměnu, je to její rozhodnutí a já ho plně respektuji.
Plánuješ v budoucnosti pořádat i cvičící víkendové kurzy nebo pobyty, na kterých by ses mohla s klientkami osobně potkat?
Ptáte se velmi aktuálně. Právě jsme v procesu plánování prvního retreatu na Bali, který bude zaměřen na ženský wellbeing a pánevní dno. Vyvstalo to z energie, kterou jsem cítila na prvním workshopu v Bratislavě, na který jsem přiletěla z Bali, abych mohla obejmout ženy, které vidím online. Ta energie byla krásná. Cítím, že to chci dělat tak často, jak to bude možné.
Co bys doporučila ženám, které chtějí začít s cvičením, ale neví jak?
Je důležité říci, že pánevní dno mají všechny ženy (i muži), bez ohledu na těhotenství, postpartum nebo menstruaci. Je velká škoda, že kolem něj panuje mnoho tajemství a tabu. Souvisí s našimi emocemi, stresem a vnitřním prožíváním. A už jen jeho zvědomění přináší obrovské sebepoznání.
Myslím, že na Slovensku a v Čechách stále panuje silné dogma, že pokud žena požádá o pomoc, selhala. Moc bych si přála, abychom začali vnímat sílu komunity a navzájem si pomáhali. Když se mi rozbije kuchyňský robot, negooglím, jak ho opravit, zavolám si odborníka. Totéž platí pro naše tělo. Přeji všem ženám, aby si našly odborníka, u kterého se budou cítit v první řadě v bezpečí – opravdu to dělá zázraky a urychluje proces. Myslím, že se nacházíme ve velmi kouzelné době a to, že některé situace zvládly naše maminky a babičky, neznamená, že je musíme v tichosti a poslušnosti zvládat i my. Přeji nám, abychom na sebe nebyly přísné a ctily své vlastní tělo bez ohledu na to, v jakém procesu se nachází. Někdy se opravdu potřebujeme jen zastavit, nadechnout a usmát se na sebe.
$content$