Neděle 14.07.2024
3 jednoduché techniky, jak si ulevit od stresu
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

3 jednoduché techniky, jak si ulevit od stresu

Stres je velký problém dnešní doby. Je všude kolem nás a těžko se mu dá vyhnout. Existují ale techniky, které vám mohou pomoci ho účinně zredukovat. Alespoň o trochu. Které tři můžete vyzkoušet?

Co je stres?

Nejprve ale o tom, co to vlastně stres je. Stresem rozumíme soubor nepříznivých vlivů na organismus a na naši psychiku. Existuje nějaký stresor, který následně vyvolá příslušnou stresovou reakci. Stresory i stresové reakce jsou velice variabilní. 

Stres vzniká ve chvíli, kdy se sejde více stresových faktorů, se kterými nedokážeme v danou chvíli rychle nic udělat.

Při stresu mozek spouští v těle také řadu fyziologických reakcí, které jsou ještě z minulosti přípravou na případný útěk či boj. Do krve se vyplavují z nadledvinek dva stresové hormony – adrenalin a noradrenalin a aktivují se svaly nutné pro obrannou reakci. Do svalů v tento moment proudí více živin.

Stres může vést i k závažnějším onemocněním jako jsou například srdeční onemocnění. Dlouhodobý stres pak může být příčinou deprese, cukrovky, obezity, nebo dokonce rakoviny.

Jak se stresem účinně pracovat?

Existuje mnoho technik, díky kterým můžete stres zredukovat. Některé jsou zdlouhavé, ale existuje i pár takových, které vám mohou ulevit rovnou. Jaké to jsou? 

Zaměřeno na dýchání

První základní pomocí je dech. Při stresu bude pravděpodobně dech zrychlený, proto je třeba ho vědomě zklidnit. Toho můžete dosáhnout zcela jednoduchým cvičením – tzv. 16sekundovou meditací, kterou můžete provést kdykoliv a kdekoliv. 

Stačí, když se volně posadíte a jen chvilku sledujete svůj dech. Jaký je? Zrychlený, zpomalený, plynulý, nebo zadržovaný? Chvíli ho vnímejte.

A po chvíli dech zrytmizujte. Pěkně se:

 • Nadechněte na čtyři.
 • Zadržte dech na čtyři.
 • Vydechněte na čtyři.
 • Zadržte dech na čtyři.

Možná vám to přijde dlouhé. Pokud ano, nevadí, klidně můžete zkrátit na dvě doby. Jde v podstatě jen o to, abyste prostě a jednoduše dýchali chvíli vědomě.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Třepal, třepal, až vytřepal

Další velmi příjemná technika je vytřepat ze sebe všechno napětí. K tomu je třeba si stoupnout. A pěkně postupně:

 • Vytřepejte nejdříve pravou ruku, pěkně celou.
 • Pak vytřepejte celou levou ruku.
 • Pak pravou nohu.
 • Pak levou nohu.

A pak se oklepejte celým tělem, tak jako se oklepává pes, když je mokrý. Představte si při tom, že s každým třepnutím ze sebe dostáváte něco negativního, nějakou část napětí, kterou v sobě již nechcete.

Hra na hadrovou panenku

Účinným cvičením je i práce se stažením a uvolněním svalů. Svaly se ve stresu stáhnou – právě proto, aby mohly následně vykonat buď únik, nebo útok. Protože ale v dnešní době nemusíme utíkat před predátorem, svalové napětí se v těle drží. 

A je třeba se ho zbavit, je třeba dát tělu signál, že je možné se uvolnit. Proto zkuste:

 • Úplně se stáhnout, do co největší křeče – stáhněte obličej, zatněte pěsti, úplně ztuhněte.
 • Jako druhý krok naopak vše uvolněte, jako by se z vás stala hadrová panenka.
 • Proces několikrát opakujte.

Tělu tímto dáte jasný signál, že je možné se uvolnit. I když to třeba napoprvé bude o malinko, i to malinko bude velikým krokem a velikým posunem. 

Všechny tyto techniky můžete provádět kdykoliv a kdekoliv. Nezaberou vám mnoho času a mohou být první pomocí proti stresu a cestou k uvolnění. Zkuste je zařadit na pravidelné bázi a uvidíte. Zkusíte některou techniku? Znáte ještě nějaké podobné?

Napsat komentář