Sobota 20 duben, 2024
3+1 tipů, jak neztratit sebevědomí
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

3+1 tipů, jak neztratit sebevědomí

Existuje hranice, která odděluje zdravé sebevědomí od příliš velkého sebevědomí. Příliš sebevědomý člověk je ve společnosti vnímán jako někdo, kdo je arogantní nebo egoistický, protože si natolik uvědomuje svou vlastní sílu a hodnotu, že ho téměř nic nemůže urazit. Takový člověk působí jako namyšlený, „nosí nos nahoře” nebo někdo, kdo si myslí, že není nad něj. Sebevědomí je však v životě každého člověka důležité. Jak to naše sebevědomí neztratit?

Sebevědomí je ve slovníku definováno jako vědomí své vlastní síly, sebedůvěry, důležitosti nebo hrdosti. Je to vaše vlastní uvědomění, že dokážete překonat jakékoli překážky. V dnešní společnosti je velmi obtížné udržet si sebevědomí, protože ze všech stran se na nás valí nové požadavky, nové ideály, které určují krásu člověka. Mladí lidé bojují s nedostatkem sebedůvěry ve vlastní osobu, protože tlak, který na ně společnost vyvíjí, v nich vyvolává pocit, že nejsou dost dobří na to, aby na sebe mohli být hrdí.

Je velmi důležité uvědomit si, že všechny ideály, které společnost uměle vytváří, nemohou určovat, jakou osobností se máte stát. Jste to pouze vy, kdo má určit, čím chcete být. Nechci vám zde dávat návod, jak získat sebevědomí, protože ten si opravdu můžete najít na internetu. Spíše vám chci poradit, jak neztratit sebevědomí v dnešní sféře života.

Nedovolte, aby vás začaly definovat ideály

Ideál krásy, ideál chování nebo ideál dokonalé postavy. To všechno se v posledních letech vyvíjelo, formovalo a zároveň snižovalo sebevědomí několika lidí. Dívky pod tímto vlivem začaly držet diety, protože měly pocit, že nejsou pro tento svět dost hubené. Pokud však již toto sebevědomí máte a věříte si, uvědomujete si svou hodnotu, sílu a důležitost, ale na druhou stranu cítíte tento tlak z okolí, musíte si kolem sebe postavit vysoké a pevné zdi. Nedovolte, aby vám ta umělá iluze dokonalosti vzala sebevědomí a hrdost.

Žádný ideál nedefinuje, kdo jste. Ani to, jací byste měli být. Pokud se cítíte dobře a vidíte se jako úžasnou bytost schopnou zvládnout jakoukoli překážku, žádné společenské podmínky vás nemohou nijak ovlivnit. Vše je jen ve vaší hlavě. Musíte si v hlavě věřit. Musíte věřit tomu, že máte na tomto světě důležité místo, být si jistí ve všem, co děláte. A především, musíte mít pevnou vůli a držet se jí.

Věřte si

Sice výlety do minulosti moc nepodporuji, ale nahlídněte do ní teď. Podívejte se na sebe, na svůj největší boj s bolestmi, na překážky, které vám život přichystal. Vidíte, jak jste se skrz ně probojovali? Kde jste teď? Dokázali jste to jen proto, že jste našli svou sílu a dokázali jste ji použít. Dobře se podívejte do zrcadla na osobu, jakou jste se stali. Tento člověk má za sebou několik těžkých pádů, ale vždy se přece zvedl a bojoval dál. Buďte na sebe hrdí. Noste se jako páv. Hrdě a s vědomím, že máte být na co hrdí. 

Od života budete dostávat kopance. Jednou lehčí, jindy těžší. Ale do života vám nepřijde nic, co byste nebyli schopni zvládnout, ať už se to zdá jakkoli náročné. Své sebevědomí můžete ztratit už jen tím, že si přestanete důvěřovat. Máte sílu, schopnosti, které vám mohou pomoci bez ohledu na to, jak špatně se situace zdá. Věřte v sebe, ve své silné stránky. Máte na to!

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Ukažte, v čem jste dobří, a zahoďte všechny pochybnosti

Pochybnosti jsou velmi zákeřní nepřátelé. Dokáží v mysli člověka vytvořit směs chaosu, strachu a nedůvěry. Znáte to, že? Chcete něco udělat, ale pochybnosti vám v tom brání. Je velmi lehké propadnout jim, protože nevěříte, že můžete být v něčem dobří. Pokud jste v něčem dobří a víte, že jste v tom dobří, ukažte to. Nebojte se. Nedělejte si starosti s tím, co si o tom budou myslet ostatní, protože pokud tomu věříte a dělá vás to šťastnými, nemůže vám v tom nic bránit.

Zkoušejte nové věci, zjišťujte, v čem jste dobří, a nebojte se ani selhání. Je to v životě úplně přirozené. Některé věci vám možná půjdou více, jiné méně, ale nedělejte si s tím hlavu. Nemůžete o sobě pochybovat, když se vám něco nedaří nebo když se vám něco nepovede. Zkoušejte dál. Vystupujte ze své komfortní zóny a nemyslete na pochybnosti, které vás budou držet někde na jednom místě. Pokud víte, že po něčem toužíte a byli byste šťastní, jděte do toho. Nedovolte, aby vás vlastní mysl zastavila. Pokud to není nebezpečné a nebliká vám červená kontrolka, jděte do toho a užívejte si to.

Pomáhejte druhým

Pomáhání druhým vám přináší dobrý vnitřní pocit. Vyvolává dobré, adrenalinové pocity, které vám dodávají sebejistotu, že jste užiteční. Když pomůžete druhým, budete se cítit sebevědomě i vy. Stačí i drobná pomoc rodičům s nákupem nebo zvednutí spadnutého papíru někomu před vámi. Laskavost k druhým lidem zanechá dobrý pocit nejen v lidech kolem vás, ale také ve vás samých.

Kromě toho, budete vypadat sebevědomě a zároveň laskavě. To je zdravé sebevědomí. Buďte si vědomi své vlastní identity, důležitosti a buďte na sebe hrdí, ale nezapomínejte být také laskaví. Sebeúcta není o domýšlivosti nebo aroganci. Jde o to být na sebe hrdý, vděčný a sebevědomý. Nezapomínejte však také na lásku k sobě a svému okolí.

Vždy, když budete mít pochybnosti, vzpomeňte si na to, že je naprosto přirozené mýlit se a dělat chyby. Je přirozené selhávat a padat. Důležité je uvědomit si svou sílu, vstát a bojovat dál. Buďte vděční, laskaví a důvěřujte svým schopnostem. Zkoušejte nové věci, vzdělávejte se v tom, co vás baví, a nehleďte na to, co kdo říká. Ať vás žádné pochybnosti nezastvaí v tom, co máte rádi, a cítíte se přitom spokojeni sami sebou.

Napsat komentář