Co je vlastně duševní hygiena? A proč se jí zabývat? Jedná se o důležitou součást prevence proti duševním onemocněním. Je to soubor metod, které pomáhají zvyšovat vaši odolnost vůči stresu a dalším negativním vlivům. Jak na ni?
Buďte chvíli sami se sebou
I když se vám možná zdá, že toho máte plno a že zkrátka nemáte čas na sebe, naučte se věnovat si alespoň 10 minut. Sedněte si s hrnkem čaje, odpočiňte si a na nic chvíli nemyslete. Nikam se nehoňte. Pokud si nechcete udělat čaj nebo třeba voňavou kávu, vezměte si do ruky třeba knihu.
Ideální doba, kdy se můžete věnovat chvilku jen sobě, je večer před spaním. V koupelně večer při mytí nikam nespěchejte. V klidu se umyjte a dopřejte si chvíli sebepéče. Nebo si zkrátka rovnou dejte teplou vanu a uvolněte se po náročném dni.
Dech jako základ života
Říká se, že člověk by měl žít tak, jak dýchá. Přijímat nové věci, a zároveň vypouštět a nechávat být, co už nepotřebuje. Dech je veliký učitel, a i když si možná myslíte, že dýchat umí každý, není to úplně tak.
Schválně se zkuste sami zamyslet, kolik času skutečně vědomě dechu věnujete. Vnímáte, jaký je? Zda je zrychlený, pomalý, trhaný, nebo plynulý? A dýcháte správně, tedy do břicha? Nebo se vám snad při nádechu zvedají ramena?
Zkuste to schválně vnímat a zkuste, třeba ve své desetiminutovce zmíněné výše, věnovat chvíli dechu. Jen ho vědomě sledujte, nadechujte se do břicha a vydechujte ústy. Představte si, jak do vás s nádechem vstoupí nová energie a s výdechem se uvolníte a pustíte pryč vše nepotřebné.
Dobře se vyspěte
Odpočinek není ztráta času. A kvalitní spánek už vůbec ne. Věnujte spánku alespoň 7-8 hodin denně. Nezapomeňte, že 6 hodin před spánkem byste neměli pít žádnou kávu a stejně tak byste měli poslední jídlo mít přibližně 3 hodiny před tím, než zalehnete do postele. Zároveň byste měli chodit spát pokaždé ve stejnou hodinu, abyste tělo naučili přirozený a stálý rytmus.
Před spaním si nezapomeňte v ložnici vyvětrat kvůli čerstvému vzduchu, ale také kvůli tomu, abyste nespali v příliš velikém teplu. Také klidně můžete do večerní rutiny zařadit jemnou pohybovou aktivitu nebo právě například relaxační dechová cvičení.
Pohyb je základ
Bez pohybu to nejde. Pohyb, ať už jakýkoliv, je zodpovědný za udržování dobré nálady. Zároveň ale ulevuje od stresu a od přetížení. Pomáhá posilovat nejen tělo, ale i vaše odhodlání.
Jakákoliv pohybová aktivita, která vás bude bavit, je zásadní pro psychohygienu, stejně jako pro prevenci mnoha duševních onemocnění. Podporuje imunitu, posiluje a protahuje svaly a udržuje vás celkově v dobré kondici.
Pozitivní myšlení jako motor
Důležitou součástí duševní hygieny je práce s myšlenkami. Proč? Protože vaše myšlenky ovlivňují to, jak se budete chovat a jak budete reagovat na události v průběhu dne. První ranní myšlenka ovlivní celý váš den. Zkuste vstávat s nějakou pozitivní. Zkuste afirmace – jednoduché pozitivní věty, které vás nastartují.
Zkuste ale také s myšlenkami vědomě pracovat. Pokud se vám nějaká negativní objeví, přeformulujte si ji na pozitivní. Přepište ji. Večer pak věnujte chvíli tomu, že si zapíšete, za co jste za daný den vděční, případně, co se vám v ten den povedlo.
Tak co? Co z pěti bodů zařadíte do své psychohygieny?
$content$