Pondělí 22 duben, 2024
7+1 zaručených tipů na letní ochlazení
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

7+1 zaručených tipů na letní ochlazení

Léto ještě zdaleka nekončí a my si užíváme tropické dny a noci. Na letní zábavu se těšíme celý rok – opalování u vody, večerní procházky a drinky s přáteli. Má to ale i své stinné stránky, jako je například nesnesitelné horko v rozpálených městských ulicích. Naše domy jsou vyhřáté a nám se v noci těžko spí, a tak jsme přes den unavení a letní radovánky si nemůžeme užít naplno. Jak se s horkem vypořádat a nejlépe se ochladit? Přečtěte si naše tipy!

Domácí ledový čaj

V teplém počasí je potřeba dodržovat dostatečný pitný režim. Tělo si často žádá cukry navíc, proto je domácí ledový čaj skvělou volbou. Jednoduše si zalijte konvici vašeho oblíbeného čaje horkou vodou, oslaďte ho třeba medem, nechte vychladnout a následně ho dejte do lednice. Při podávání do něj můžete hodit kostky ledu a ozdobit ho plátkem citrónu nebo pomeranče. Osvěžující jsou zejména různé ovocné nebo bylinkové čaje.

Studené ovoce

V tropickém letním dni není nic lepšího než k svačině zakousnout šťavnaté ovoce, které je vychlazené z lednice. Dostanete tak do sebe velké množství vody i vitamínů.

Zatažené závěsy

Pokud nejste celý den doma, nechte si závěsy, rolety nebo žaluzie zatažené. Do bytu se vám tak nedostanou sluneční paprsky, které domov přes okenní tabulky promění v dusný skleník. Do bytu pusťte světlo a vzduch až večer – rolety vytáhněte a otevřete všechna okna dokořán.

Večerní průvan

Večer před spaním nechte alespoň půl hodiny všechna okna otevřená. Proud vzduchu bude bytem hezky luftovat, atmosféra bude svěžejší a teplota lehce klesne. Nezapomeňte dát mezi dveře pokojů zástrčku či jiné závaží, aby se průvanem nezabouchly s hlasitou ránou.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Větrák

Málokdo má doma klimatizaci, její užívání navíc není vůbec zdravé – vysušuje vzduch v místnosti, bude se vám hůř dýchat a při nesprávně nastavené teplotě můžete nastydnout. Na horké letní noci se raději vybavte větrákem, který pomáhá lepší cirkulaci vzduchu, ale díky jeho přirozené teplotě nenachladnete. Na hluk z větráku si rychle zvyknete. Můžete ho klidně nechat puštěný celou noc. Myslete však na přikrytí zad prostěradlem, ty jsou totiž k nachlazení náchylné.

Ledová sprcha před spaním

Zatímco v zimě používáme studenou sprchu po ránu k probuzení, v létě je to ideální osvěžení během dne i noci. Nejlepší je dát si ledovou sprchu těsně před spaním, v horku se vám bude mnohem lépe usínat. Pokud si na otužování netroufáte, osprchujte si chladnou vodou alespoň nohy od kolen dolů.

Mátový olejíček

Vyzkoušeli jste snad všechno, a přesto v horkých letních nocích nemůžete pořádně spát? Pak je ten správný čas sáhnout po mátovém olejíčku. Výtažky z máty ochlazují, proto je ideální si olejíčkem před spaním natřít místa, ve kterých nám pulzuje krev. Kapku olejíčku naneste na zápěstí, na krk a klidně i na spánky a budete spát jako miminko. Pozor, ať se vám nedostane do očí.

Termální voda ve spreji

Do rozpálených městských ulic i na pláž se hodí mít po ruce termální vodu ve spreji. Dá se totiž nastříkat i přes make-up, krásně osvěží a dodá pleti potřebné minerály. Skvělou alternativou je také voňavá růžová voda, která se dá sehnat například v drogerii.

Milujete léto, ale někdy je na vás toho horka moc? Máte v létě problémy se spánkem? Podělte se s námi o vaše zaručené tipy, které vás osvěží!

Napsat komentář