Neděle 14 duben, 2024
5 kroků, které vedou k sebepřijetí a sebelásce
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

5 kroků, které vedou k sebepřijetí a sebelásce

Sebepřijetí a sebeláska jsou pojmy, které jsou v poslední době skloňovány čím dál častěji. Každý si začíná uvědomovat, jak důležité je přijmout, mít rád a respektovat se. Pokud s tím stále bojujete, těchto několik kroků vás může nasměrovat na cestu, na které se postupem času naučíte přijímat sami sebe, své nedostatky, milovat svou osobnost a vážit si sami sebe takového, jaký jste…

Když do internetového prohlížeče zadáte slovo „sebeláska”, jako první se vám objeví charakteristika narcismu. Zlostně to zavřete a zhluboka se nadechnete. Sebeláska bohužel byla a někdy stále je spojována s narcismem a sobectvím. Sebeláska nebo sebepřijetí však není narcismus ani sobectví. Je to úcta k sobě samému, láska k vlastní osobnosti a respekt k tomu, jací jste. Existuje mnoho způsobů, jak ignorovat ty hloupé nálepky jako „narcis”. Jak dosáhnout té pravé sebelásky a sebepřijetí?

Nikdy se s nikým nesrovnávejte

Srovnávání se s okolím nikdy nikomu nepomohlo. Cítíte se pak ještě hůř. Máte někdy pocit, že nezapadáte, protože nejste „cool” jako všichni ostatní? Srovnávání se není řešením. Touha být někým jiným se nikdy nenaplní, protože vám byl dán váš život, vaše osobnost, kterou nemůžete změnit. Jediné, co vám zbývá, je smířit se s tím a začít pracovat na přijetí své osobnosti spolu s chybami, o kterých si myslíte, že je máte.

Jste jedineční. Jste výjimeční tím, že na světě nenajdete jinou osobnost, která by vám byla podobná. Nesrovnávejte se s krásou žen a mužů na fotografiích, nesrovnávejte se s někým, kdo vypadá dokonale, protože má spoustu přátel. Je nespravedlivé, že nejsem jako ona. Kéž bych byla tak skvělá, aby mě taky mělo rádo tolik lidí… Výsledkem sebelásky jsou nádherné vztahy kolem vás. Přijměte svou povahu, osobnost, začněte ji mít rádi, protože jste jedineční. Važte si své jedinečnosti a nechtějte být někým jiným.

Nedokonalosti nebo chyby nedefinují, jakým jste člověkem

Jsem nemožná, ošklivá, nic neumím, jsem na nic. Každý dělá chyby. Nedokonalosti jsou součástí každého člověka. Dokonce i osoby, kterou obdivujete na upravených fotografiích. Ne vždy se vám vše podaří, někdy selžete. Je to přirozené, ale nemůžete se kvůli tomu ponižovat. Nastanou situace, ve kterých se zklamete, ale to nic nemění na tom, že je to normální. Jednou za čas uděláte rozhodnutí, která ovlivní váš život i životy ostatních. Vlivem těchto rozhodnutí můžete ztratit některé lidi, ale stále nejste špatný člověk.

Každý se snaží žít svůj život co nejlépe. A vy také, i když si to často neuvědomujete. Pokud litujete nějakých chyb, čeho přesně na nich litujete?

Smiřte se s tím, že budete dělat chyby a neubráníte se jim. Bohužel. Život bez chyb by byl skvělý, ale neexistuje. Proto tím, že se budete tlouct do hlavy kvůli něčemu, co pokazíte, v čem selžete, a říkat si, že kvůli tomu stojíte za houby, že nic neumíte, si jen ještě víc ublížíte. Stojí vám bolest, kterou si způsobujete, za to? A proč vlastně? Protože jste se rozhodli tak, jak si myslíte, že je to nejlepší?

Musíte respektovat své chyby, přijmout je a mít je rádi. I když se to nezdá, právě tato rozhodnutí, tyto chyby, vytvořily úžasného člověka, kterým jste nyní. Nikdo není bezchybný. Nikdo se nemůže chlubit tím, že v životě neudělal chybu. Neobviňujte se.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Chovejte se k sobě tak, jak chcete, aby se k vám chovali ostatní

Někdy je pro nás náročné říct si něco hezkého. Něco milého. A když to konečně uděláme, vidíme, že i naše okolí nás začne vnímat jinak. Najednou nám i naši přátelé říkají milá slova. Chovejte se k sobě tak, jak byste chtěli, aby se k vám chovalo vaše okolí. A jak tedy chcete, aby se k vám chovalo okolí? Laskavě, s úctou, nebo neuctivě, kriticky či ponižujícím způsobem?

Buďte na sebe hodní. Laskaví a vlídní. Buďte svým nejlepším přítelem, ke kterému byste se rozhodně nechovali tak, jak se chováte sami k sobě. Nikdy byste mu nevynadali za to, že je hloupá, co udělal, nebo že není dost dobrý pro ostatní. Čím to je, že se k druhým chováte laskavě, jste ochotni jim pomoci, ale pro sebe to samé neuděláte? Jak chcete, aby vás ostatní přijímali takové, jací jste, a chovali se k vám s láskou, když to sami nedokážete?

Představte si to tak, že kamkoli půjdete, vezmete sami sebe s sebou. Budete svou vlastní společností. A jakou společnost chcete? Udělejte si seznam, jaká by měla být. Pomůže vám to pochopit, že přesně tak byste se k sobě měli chovat. Přesně takovou společnost, jakou si napíšete, si musíte vytvořit sami. Všude, kam jdete, si s sebou berete sami sebe.

Napište si seznam svých dobrých vlastností

Vezměte si papír, deník nebo si otevřete dokument v počítači. Pusťte si příjemnou hudbu, která vás uklidní a navodí pocit uvolnění. Podívejte se do svého nitra, poznejte sami sebe a chvíli tam zůstaňte. Pak si napište všechny dobré vlastnosti, které máte. Jaké vlastnosti budou tvořit váš seznam?

Na druhou stranu si vytvořte druhý sloupec, do kterého napište vlastnosti, rysy, nedostatky, které se vám na sobě nelíbí nebo které chcete změnit. Kolik jste jich tam napsali? Je jich více než těch dobrých? Je jich méně? Nyní se podívejte na tyto dva sloupce. Vaším úkolem je přepsat všechny nedokonalosti, vše, co se vám na sobě nelíbí, do toho prvního sloupce. Nyní musíte udělat vše pro to, abyste to, co se vám na sobě nelíbí, přenesli do dobrého sloupce. Na tom musíte zapracovat.

Dělejte to, co vám pomáhá cítit se dobře

Existují aktivity, které vám pomohou cítit se úžasně ve své kůži. Hudba má zvláštní dar dodat vám sebevědomí. V tu chvíli nemyslíte na to, co se vám nelíbí, ale cítíte se jako královna nebo král. Dělejte to, co vám pomáhá mít se rádi tady a teď. Nikdo vás nezná lépe než vy sami. Dělejte proto ty věci, díky kterým se v danou chvíli cítíte skvěle a šťastně.

Napište si seznam činností, při kterých se cítíte přirozeně, klidně, a hlavně naprosto pohodlně ve svém těle. Pomáhá například dobrá hudba, oblíbené oblečení a vycházky do přírody. Na seznam si zapište vše, o čem víte, že vám vykouzlí úsměv na tváři. Co bude tvořit váš seznam? Jaké činnosti budou ty, které vám časem pomohou mít se rádi, přijmout se?

Napsat komentář