Středa 22.05.2024
9 tipů, jak udržet své finance pod kontrolou
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

9 tipů, jak udržet své finance pod kontrolou

První milion se dá vydělat rychle, ale udržet ho je umění. Alespoň to tvrdí finanční experti. Pokud chcete ušetřit, investovat a mít své finance pod kontrolou, musíte jednoduše utrácet méně, než vyděláváte. Ať už je žena, nebo muž, mladý, nebo starý. Jak správně zacházet s penězi a jakých chyb byste se měli vyvarovat?

Vytvářejte si rezervy

Nečekaná oprava auta, vysoké náklady na stěhování nebo účty za pojištění mohou vaše finance rychle dostat do červených čísel. Existuje však snadný způsob, jak tomu předejít. Odkládejte si každý měsíc určitou částku, ideálně 20 % svého příjmu, dokud nebudete mít finanční rezervu ve výši alespoň tří měsíčních platů. Pak vás nic tak rychle nevyvede z míry. Můžete si také zřídit samostatný spořicí účet, na který budete každý měsíc posílat určitou částku. Tak nebudete riskovat, že peníze utratíte jinde.

Držte se svého rozpočtu

Ačkoli se to tak může zdát, neexistuje žádná černá díra, kam by peníze mizely. Bohužel si za prázdné peněženky můžeme sami. Pokud chcete vědět, kam vaše peníze jdou, musíte si vést záznamy o svých příjmech a výdajích. Vezměte si malý zápisník, který budete mít následující tři měsíce neustále u sebe, a zapisujte si do něj všechny své výdaje a investice. Na konci měsíce proveďte inventuru a rychle zjistíte, kam vaše peníze mizí.

Nezapomínejte na účty za kreditní karty

Mít kreditní kartu může být skvělá věc. Zvlášť pokud právě nemáte hotovost. Při nákupu stačí u pokladny přiložit malou kartu, zadat kód a je hotovo. Obsah vaší peněženky se nezmění a ani z vašeho účtu se nic nestáhne – alespoň ne zpočátku. Ve vaší poštovní schránce totiž brzy bude čekat faktura za platbu kreditní kartou. Opožděné vyúčtování vám finanční situaci nijak neulehčí, proto je lepší používat kreditní kartu co nejméně, nejlépe vůbec.

Sharing is caring

Tímto mottem se řídíme v různých oblastech života. Sdílení je nejen společenský, ale především ekonomický akt. Sdílení věcí v jakékoli oblasti přinese nejen potěšení pro vás, ale také pro vaše finance. Dnes již můžete sdílet prakticky cokoli. Od automobilů (carsharing) až po dovolené, které nabízejí sdílecí systémy. Jsou levnou a nekomplikovanou alternativou ke klasickým a drahým hotelům.

Investujte

Pokud chcete mít v pozdějším věku nějaké peníze, musíte začít vytvářet rezervy již v mládí. Co například investovat do nemovitostí? Nebo se možná zajímáte o obchodování s akciemi na burze? Zní to složitě? V tom případě si nechte poradit od finančního poradce.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Tip: Najděte si na čas a určitě narazíte na ten správný koncept pro vás a vaše finance. Banky a individuální koučové nabízejí finanční poradenství a mohou vám poskytnout nejlepší možné informace o finančním plánování, akumulaci aktiv a investicích. Protože investovat peníze se vyplatí už v mladém věku a i bez milionů na účtu.

Snižte cenu za nájem

Bohužel je to tak. Dnešní ceny pronájmů mohou být hotovým peklem. Jsou však trpkou realitou. Co s tím dělat? Buď se tím budete trápit a dál platit nehorázné ceny za nájem, nebo se rozhodnete chránit své finance a najít jiné řešení.

Jaké řešení? Buď využijete koncept sdílení a nastěhujete se do sdíleného bytu s dalšími lidmi, nebo nebudete hledat byt přímo v centru města, ale o něco dál, kde jsou ceny nájmů mnohem přijatelnější. Tak nebudete neriskovat, že utratíte majlant za předraženou střechu nad hlavou.

Potřeba vždy vše chtít

Není žádným tajemstvím, že žijeme v konzumní společnosti. Konzum je všude kolem nás a někdy je těžké mu odolat. Ale opravdu potřebujeme všechno to nakupování? Opravdu potřebujeme vlastnit všechny módní trendy? A potřebujeme se neustále stravovat venku? Nestačí někdy k večeři obyčejný krajíc chleba?

Tip: Zkuste se zamyslet nad věcmi, které vlastníte, zkuste snížit své výdaje a dobře si rozmyslete, do čeho skutečně chcete investovat. Jaký je ten nejlepší způsob, jak toho dosáhnout? Počkejte a před dalším nákupem se na jednu noc vyspěte. Možná už následující ráno nebudete mít potřebu danou věc koupit.

Nepodceňujte malé náklady

Jak říkávaly naše babičky, i malá zvířátka dělají nepořádek. A měly pravdu. Placená aplikace, kterou si stáhneme z nudy, káva s sebou, protože se nám nechtělo vařit si ji doma, nebo tričko z online nákupu, které se nám stejně nelíbí, ale prošvihli jsme lhůtu na vrácení.

Všechny tyto drobné výdaje nemusí být na první pohled příliš významné. Pokud je však v průběhu roku sečtete, budete možná překvapeni. Jestli tedy chcete peníze ušetřit a správně investovat, musíte se naučit těmto zbytečným ztrátám vyhnout.

Hypotéky, úvěry a půjčky

Úrokové sazby jsou dnes poměrně splatnostně pohodlné a lákavé. Existují půjčky téměř na všechno a pro každého. Úvěr sám o sobě není špatná věc. Ale riziko je vysoké a může vás velmi rychle přivést do finanční pasti a dluhů. Tuto dlouhodobou finanční zátěž mnozí často podceňují. Mnohem horší je, že pokud si vezmete velké množství půjček, uvíznete v takzvané „úvěrové smyčce” a ztratíte přehled o svých nákladech.

Co z toho vyplývá? Jednoduše neutrácejte více peněz, než vyděláte. Pokud se budete řídit alespoň některými z výše uvedených tipů, budete mít své finance pod kontrolou, a ještě ušetříte.

Jaký je váš vztah k financím? Máte je pod kontrolou? Jste schopni něco ušetřit, nebo jste spíše typ, který bezhlavě utrácí peníze za zbytečnosti?

Napsat komentář