Pátek 1 březen, 2024
Barvou letošních Vánoc je fialová: Poradíme vám, jak do ní zahalit vánoční symboly
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Barvou letošních Vánoc je fialová: Poradíme vám, jak do ní zahalit vánoční symboly

Barvou tohoto roku byla a stále ještě je Viva magenta, tmavá vínovo-červená, která symbolizuje sílu a odvahu. Mezi další letošní významné barvy řadíme sytou zelenomodrou – odstín Vining Ivy navozující pocit klidu a bezpečí. Jaká barva ovšem ozdobí letošní Vánoce? Hitem bude fialová. Jak ji kombinovat s tradičními vánočními symboly?

Stromeček 

Tradice zdobení vánočních stromků vznikla v německých městech v průběhu 16. století. Nejprve se tancovalo v lese, kde byly stromky ozdobeny ovocem, a poté si je lidé přenesli do svých domovů. O slunovratu si lidé nosili do domů stromky, aby uctili boha Odina. Zavěsili na ně sladkosti, které je chránily před mrtvými dušemi, protože z lesa v době slunovratu přicházeli. Zvykem germánských národů bylo o svaté noci na ozdobený strom umístit světla, čímž uctívali boha slunce.

První vánoční stromek, tak jak ho známe dnes, se objevil roku 1812 v Praze. Připravil ho jako překvapení pro své štědrovečerní hosty ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich v libeňském sídle. 

Při pohledu na překrásně ozdobený vánoční stromek se tají dech. O Vánocích váš stromeček nemusí být červeno-zelený, můžete zkusit něco odvážnějšího. Ozdobte ho fialovými odstíny, které sladíte například s modrou, což je přímo kouzelná kombinace. Modrá a fialová se k sobě dokonale hodí. Fialová je magická i tajemná a symbolizuje bohatství. Modrá barva představuje nekonečno, krásné nebe a hlavně moře. Je spojena se změnami a tokem času.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Adventní věnec 

Adventní věnec nesmí chybět v žádné domácnosti, symbolizuje věčný život, kruhový tvar vyjadřuje Boha a svíčky Kristovo světlo. Vznikl v Německu v roce 1839, protože farář J. H. Wichern chtěl, aby místní sirotci také zažili radost z Vánoc, a tak jim daroval dřevěný vyřezávaný kruhový svícen. Poté se na rodinných stolech začaly objevovat věnce se čtyřmi svíčkami, pro každou adventní neděli jedna. Zdobily se stuhami, ořechy a postavami andělíčků. 

Adventní věnec neodmyslitelně patří k Vánocům, krása je v jednoduchosti, ale můžete si ho i bohatě ozdobit. To je jen na vás. Fialová se dá dokonale zkombinovat se zlatou. Fialovo-zlatý věnec bude vypadat luxusně! Zlatá barva symbolizuje zlato a dále představuje věčnost. Zlatá byla v renesanci spojována s nebesy a užívána pro zpodobnění nebe. 

Jmelí 

K Vánocům i adventu patří nejrůznější rostlinné symboly, a kromě vánočního stromečku domov rovněž ozdobí větvičky barborek anebo jmelí. Jmelí je posvátná rostlina Keltů a zvyk s ním spojený k nám přišel asi před sto lety z Anglie. Aby neztratilo svou kouzelnou sílu, zavěšuje se na Štědrý den ráno a v domácnostech visí celý rok. Když si pořídíte nové, to staré se musí obřadně spálit. Do domu přináší štěstí a zdraví.

Pokud však nemáte strach vyzkoušet nové módní barvy, nastříkejte své jmelí na fialovo a uvidíte, že vaši domácnost rozzáří. Můžete si ho doma tradičně zavěsit či ho jen jako hezkou dekoraci dejte do vázy na sváteční stůl.

Jaké barvy zkrášlí vaše letošní Vánoce?


Zdroje:

https://inspirace.siko.cz/trendy-barvy-roku-2023/

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/rostlinne-symboly-vanoc-a-adventu-z-domova-i-z-tro

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/pet-zajimavosti-o-vanocnich-stromech-a-stromeccich

https://www.darkolandia.cz/v-jake-barve-se-ponesou-vanoce-2023

https://www.stoplusjednicka.cz/nejmagictejsi-obdobi-roku-aneb-tradicni-vanocni-zvyky/

Napsat komentář