Neděle 21 duben, 2024
3+1 tipů, jak v sobě najít štěstí, a zároveň ho dávat i jiným
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

3+1 tipů, jak v sobě najít štěstí, a zároveň ho dávat i jiným

Jsou lidé, kteří dokáží být šťastní i sami se sebou v místnosti. Když zavřete oči, co cítíte? Je to štěstí? Štěstí je totiž v každém z nás. Ale jak ho najít? Těchto několik tipů vám v tom může pomoci…

Samozřejmě jsou dny, kdy ke štěstí potřebujeme někoho jiného. Jako bychom si sami nestačili. Je to ten pocit, že jsme vyčerpali všechno své štěstí a potřebujeme někoho jiného, kdo nám dá důvod být znovu šťastní. A jako naschvál tady v tu chvíli nikdo není.

Dělejte to, co vás baví

Štěstí nepřijde lusknutím prstů ani vyslovením kouzelných slov. I když by to tak bylo mnohem snazší. Je to proces, který začíná naším rozhodnutím. Musíme se rozhodnout, že chceme být šťastní, že si chceme užívat života naplno, i když jsme sami. Je to běh na dlouhou trať, protože štěstí má určitý smysl pro humor a není snadné ho získat jen tak.

Nejlépe uděláte, když si napíšete seznam činností, o kterých víte, že vám pomáhají cítit se lépe. Pomůže vám i veselá hudba, která vás naladí na správnou vlnu. Přečtete si oblíbenou knihu citátů, které vás přivedou k přemýšlení. Dělejte to, o čem víte, že vaše mysl, vaše nitro, vás pak odmění těmito pocity spokojenosti. Udělejte si den pro sebe a nechte se hýčkat.

Nadechněte se a vydechněte

Znáte cvičení, které pomáhá nasměrovat mysl k pozitivním myšlenkám, protože někdy upadáme do smutku jen proto, že příliš přemýšlíme, měníme scénáře událostí a představujeme si věci, které nám nepřináší psychickou pohodu? Důležité je dýchat. Děláme to automaticky, ale je důležité do toho občas zapojit i mysl.

S nádechem přijměte vše, co máte. Představte si všechny okamžiky, o kterých víte, že vám nepřinesly radost. Musí to být události, které se odehrály v tak intenzivním duchu, že víte, jaké stopy na vás zanechaly. Přijměte je. Je důležité smířit se s tím, že v životě jsou situace, kdy se život snaží být nesmírně zábavný a zkouší naši trpělivost.

S výdechem vypusťte vše, co jste měli v mysli, když jste se nadechovali. Vyhoďte to jako zmačkaný papír do koše. A klidně na sebe zakřičte. Dejte najevo, že už na to nechcete myslet, že se tím nechcete zabývat. Štěstí je, když se smíříte i s nepříjemnými okamžiky. I když to zní jako klišé, všechno zlé je k něčemu dobré. Ať už přišla jakákoli bouře a strhla střechy, co přišlo potom? Slunce. Zářivé, jasné a plné naděje.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Nevkládejte své štěstí do rukou ostatních

Pocit štěstí je jen váš. Není to nějaká součástka, kterou když do nás někdo vloží, budeme hned šťastní, a když nám ji někdo vezme, zmizí. Je to proces, který musíme sami prožít. To štěstí máte v sobě.

Když přátelé odchází, představujeme si, jak s ním odcházejí, jako by to byla jen taška, kterou nesou na rameni. Tyto představy jsou silné. Vyvolávají v nás pocit osamělosti, neschopnost cítit štěstí bez společnosti. A přitom štěstí je individuální. Šťastní můžeme být opravdu z čehokoli. Jsme šťastní, když se dobře najíme, když se nám podaří splnit nějaký úkol, když nám začne hrát oblíbená hudba. To vše jsou věci, které nevyžadují přítomnost nikoho jiného než nás. Co vám dělá dobře?

Samota je zlá, ale ne tak zlá, abychom v ní nemohli najít sebe a své štěstí. Je důležité si uvědomit, že lidé bohužel přicházejí a odcházejí. Pak se zeptejte sami sebe, zda jim dovolíte odejít s vašim štěstím, nebo si ho vezmete zpět, protože je vaše.

Vezměte štěstí a udělejte šťastnými i ostatní

Dovolte si být. Žijte. Dovolte si vlastnit své štěstí. Pokud nejsme spokojeni sami se sebou, nemůžeme toto štěstí rozdávat. A koho by nepotěšilo, když udělá šťastným někoho jiného, a přitom mu vloží do rukou své štěstí, aby s ním odešel. Posaďte se o samotě a sepište si seznam věcí, které vám pomohou naladit se na pocit spokojenosti. Jaké věci budou tvořit váš seznam?

Napsat komentář