Emoční inteligence se ve společnosti téměř vůbec neobjevuje, nevěnuje se jí pozornost, ačkoli je v životě velmi důležitá. Ovlivňuje nejen váš vlastní pohled na emoce, ale také na emoce ostatních. Díky ní můžete emoce zvládat mnohem lépe a dá se na ní pracovat. Nejste tak dobře obeznámeni s emoční inteligencí a chcete se o ní dozvědět více?
Emoce bývají strašákem mnoha lidí. Nejenže se je bojí projevit, což se projevuje jejich potlačováním, ale také se bojí reakce okolí. Nejhorší, co můžete udělat, je neustále je potlačovat. Emoce jsou jako řeka. Plynou. A stejně jako řeka musí emoce plynule přicházet a odcházet. Pokud chcete řeku zastavit a zabránit jí v toku přes kameny, vytváříte spíše časovanou bombu než zábranu. Řeka vašich emocí si najde cestu ven a zaplaví vás. Jaké důsledky může mít potlačování emocí?
Co je emoční inteligence?
Už podle názvu se emoční inteligence bude zabývat emocemi a zacházením s nimi. Několik autorů se shoduje, že pomocí emoční inteligence, neboli emočního kvocientu (EQ), jste schopni sledovat nejen své emoce, ale i emoce ostatních lidí. Umožní vám rozpoznat, co prožíváte, a pojmenovat, co cítíte.
Daniel Goleman tvrdí, že emoční inteligence se skládá z pěti složek – sebeuvědomění, seberegulace, motivace, empatie a sociálních dovedností.
Sebeuvědomění
Ve slovníku se pojem sebeuvědomění popisuje jako uvědomění si vlastní osobnosti nebo vlastností. K tomu se řadí i vaše emoce. Sebeuvědomění v oblasti emoční inteligence pomáhá emoce rozpoznat a uvědomit si je. Pomáhá také pochopit, jak mohou vaše emoce ovlivňovat ostatní lidi. A to i přesto, že právě toho se lidé obvykle nejvíce bojí – strachu z toho, co jejich emoce způsobí ostatním. Sebeuvědomění je velmi důležité pro pojmenování toho, co cítíme, ale také umožňuje rozpoznat, co vás motivuje a naplňuje.
Seberegulace
Jedná se o schopnost člověka řídit a kontrolovat své chování, v tomto případě emoce. Tento koncept je důležitý zejména v případě negativních emocí, které mohou ovlivňovat i vaše okolí. Lidé, kteří mají rozvinutou seberegulaci a dokáží zvládat i těžké emoce, se lépe vyrovnávají s konflikty, tj. lépe je zvládají. To znamená, že když dojde ke konfliktu, nenechají se ovládnout svými emocemi, což jim výrazně pomůže konflikt zvládnout.
Seberegulace je, samozřejmě, potřebná i při změnách, které lépe zvládají lidé s vyšší seberegulací. Dokážou se přizpůsobit svému okolí a převzít odpovědnost, protože se obvykle neřídí emocemi – ty totiž dokážou zvládnout.
Motivace
Motivace se obecně dělí na vnější a vnitřní. Při vnější jde o motivaci, která vychází z vašeho okolí, motivují vás lidé a události kolem vás. Vnitřní motivace vychází z vašeho nitra, to znamená, že jste schopni se motivovat silou vůle. Motivace slouží také k dosažení vnitřního uspokojení, což způsobuje, že nemáte potřebu přehánět to s pochvalou nebo odměnou.
Empatie
Pojem empatie pochází z latinského empathos, což se překládá jako „em“ (vnitřní), „pathos“ (utrpení). S empatií se jistě setkal každý z vás. Pomáhá vám vcítit se do pocitů druhých lidí, čímž vzniká spojení mezi vámi a člověkem, kterému pomáháte. Empatie je také vaše schopnost chápat a také rozpoznávat emoce druhých lidí, a také vám pomáhá porozumět vztahům i ve společnosti.
Empatie se nejčastěji projevuje, když přistupujete k někomu, kdo je smutný. Většinou k němu přistupujete se smutným lítostivým pohledem a snažíte se nasloucháním pochopit, co cítí a proč se tak cítí. Někdy se stává, že emoce druhých lidí se v ten okamžik stanou také vašimi. Empatie výrazně pomáhá vytvářet vazby mezi lidmi a zlepšuje také sociální vztahy.
Sociální dovednosti
V tomto bodě je velmi důležitá schopnost porozumění emocím druhých lidí a také zvládnutí těchto emocí. Patří sem aktivní naslouchání, když váš přítel potřebuje vypovídat, ale také verbální nebo neverbální komunikace. Komunikace je nositelem sociálních dovedností. Způsob, jakým komunikujeme, může do značné míry ovlivnit vztahy, které máme s lidmi, a tedy i vazby a interakce, které s druhými lidmi navazujeme. Někteří lidé mají sociální dovednosti rozvinuté více, jiní méně, ale lidé na nich mohou pracovat a rozvíjet je prostřednictvím interakce, empatie a sebeuvědomění.
Emoční inteligence ovlivňuje také váš život
Je důležité si uvědomit, že emoční inteligence ve velké míře ovlivňuje nejen vaše vztahy, ale také vaše úspěchy – ať už v práci, ve společnosti nebo vaše výsledky ve škole. Ještě důležitější však je, že emoce mohou mít také zásadní vliv na vaše zdraví. Nezvládání emocí často vede ke stresu, který může mít negativní dopad na vaše zdraví. Kromě toho, že si můžete vypěstovat různé závislosti nebo zlozvyky, nezvládnuté emoce a s nimi spojený stres, vedou také k vážnějším zdravotním problémům. Potlačované emoce mohou přerůst v agresi nebo hněv, což jsou také nezdravé emoce.
Neschopnost zvládat emoce nemá vliv pouze na fyzické zdraví. Má velký dopad také na psychické zdraví. To může vést k náchylnosti na úzkost nebo depresi. Pokud nedokážete své emoce zvládat, pojmenovat je a vhodně zpracovávat, zkuste vyhledat odbornou pomoc dříve, než se vám věci vymknou z rukou.
Ať už chcete, nebo ne, emoční inteligence zahrnuje také vztahy. A pokud nedokážete zvládat své emoce, ve velkém to může negativně ovlivnit i vaše vztahy. To může právě způsobit agrese a hněv. Najednou se pro své okolí stanete rozbouřenou řekou, kterou nelze zastavit, protože jste příliš dlouho pokládali kameny ve snaze je potlačit. Zde vidíte, že více škodíte sobě než druhým.
Nezoufejte!
Existují dva způsoby, které by vám mohly pomoci zvládnout, pojmenovat a rozpoznat to, co cítíte. Prvním způsobem je psaní deníku. Zkuste vyjádřit, co cítíte. I když to nebude přesné a budete přeskakovat z jedné věci na druhou, snažte se co nejvíce přiblížit tomu, co se ve vás odehrává. To je nejlepší způsob, jak porozumět svým emocím.
Druhým způsobem, který nemusí vždy fungovat u každého, je vizualizace. Představte si svou emoci, například jako barvu. Jakou barvu by měla vaše emoce, kdybyste ji namalovali? Jakou barvu byste použili? Můžete si také představit, kde se emoce ve vašem těle nachází, jaký má tvar. Záleží na vaší představivosti. Přijměte ji. Neignorujte svou emoci. Vždy si vzpomeňte na své vnitřní dítě. Když jste byli dítě, vyjadřovali jste emoce, jakmile se objevily.
Emoční inteligence je ve vašem životě velmi důležitá pro pochopení vašich emocí a emocí lidí kolem vás. Důležité je přitom vaše sebeuvědomění, seberegulace, motivace, empatie a sociální dovednosti. Nezpůsobujte si potlačováním emocí zdravotní problémy, ať už psychické nebo fyzické. Pokud své emoce nezvládáte, nebojte se požádat o pomoc, není to žádná ostuda. Zkuste si své emoce napsat do deníku nebo použijte vizualizaci. Nebojte se prožívat každou emoci tak, jak potřebujete. Když se zlobíte, prociťte hněv. Pokud jste smutní, plačte. Nechte řeku emocí volně plynout.
Zdroje:
https://www.mindpark.sk/post/emocionalna-inteligencia
https://encyklopediapoznania.sk/clanok/2059/sebaregulacne-vlastnosti
https://www.banger.sk/co-je-to-motivacia-a-ako-sa-vnutorne-motivovat/
https://zn.sk/co-je-to-empatia-empaticky-clovek/
https://www.recursosdeautoayuda.com/sk/habilidades-sociales/
$content$