Neděle 14.07.2024
20 věcí, které byste jednou měli vyzkoušet úplně sami
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

20 věcí, které byste jednou měli vyzkoušet úplně sami

Někdy jsme tak dychtiví vyplnit každou volnou minutu společenskými událostmi, že často zapomínáme udělat krok zpět a strávit čas sami se sebou. Čas strávený o samotě je důležitý a může vám dokonce pomoci lépe poznat sebe sama. Aby byl váš čas o samotě co nejcennější, měli byste si ho dobře zorganizovat…

Ať už se cítíte vyčerpaní, přestěhovali jste se do nového města, vaši přátelé na vás momentálně nemají čas, nebo jen potřebujete čas na přemýšlení a sebe sama, následujících 20 věcí a aktivit pokryje všechny vaše potřeby.

… když chcete něco podniknout

 1. Vydejte se na túru nebo dlouhou procházku do přírody s oblíbeným playlistem či zajímavým podcastem.
 2. Vyzkoušejte si nový sport nebo cvičení, kterému jste se už dlouho chtěli věnovat. Lekce jógy, tance nebo běhání – prostě se hýbejte a bavte se.
 3. Vyberte sa na celodenný výlet do najbližšieho mesta alebo dediny. Objavte kúty a miesta, ktoré ešte dobre nepoznáte.Udělejte si celodenní výlet do nejbližšího města nebo vesnice. Objevte zákoutí a místa, která ještě dobře neznáte.
 4. Zajděte si na večeři a objednejte si, na co máte chuť. Jíst sám může být zpočátku nezvyklé, ale divili byste se, kolik lidí chodí na jídlo bez doprovodu. Budete překvapeni, jak intenzivní může být chuťový zážitek, když vás nikdo neruší.
 5. Buďte kreativní. Kupte si hlínu, dřevo nebo látku a pusťte se do malého DIY projektu.
 6. Zajděte si sami do kina.
 7. Vydejte se do antikvariátu nebo sekáče a objevte starožitné poklady. Možná najdete jeden nebo dva skvělé vintage kousky.
 8. Běžte na koncert nebo zajímavou přednášku.

… když potřebujete čas na přemýšlení a vyčištění mysli

 1. Procházka na pěkné klidné místo je to pravé. Cestou si vyčistíte hlavu, možná vyřešíte jeden nebo dva problémy, a když dorazíte do cíle, užijete si klid a čas sami se sebou.
 2. Nastupte do autobusu, tramvaje nebo nasedněte na kolo a vyjeďte, bez cíle. Jen tak se nechte unášet krajinou a svými myšlenkami.
 3. Stáhněte si meditační aplikaci a vyzkoušejte ji, možná je to pro vás to pravé. A pokud ne, zkuste alespoň hluboké dýchání, abyste si pročistili myšlenky.
 4. Dopřejte si relaxační koupel. Možná to zní všedně, ale teplá voda, několik svíček a příjemná hudba dokáží zázraky.
 5. Přejděte do offline režimu. Vypněte na několik hodin mobilní telefon a počítač a užijte si čas bez rušivých vlivů a blikajících obrazovek.
Fotografie: Pexels (pexels.com)

… když se nudíte

 1. Uspořádejte a zorganizujte své věci a šatník, vytřiďte staré oblečení a věci, které už nechcete. Oblečení odneste nebo darujte organizaci pro lidi v nouzi nebo naplánujte swap (výměnu oblečení) s přáteli.
 2. Udělejte si radost pěknou kyticí květin – buď profesionální v květinářství, nebo si květiny natrhejte sami.
 3. Vyzkoušejte nový recept. Pokud vám zbyde něco navíc, pozvěte přátele nebo sousedy.
 4. Naučte se něco nového. Co takhle vyzkoušet si nový jazyk nebo kaligrafii?
 5. Navštivte muzeum nebo galerii a prohlédněte si jen to, co se vám líbí. Žádné nudné prohlídky s průvodcem, žádní audioprůvodci, žádné brožury – prozkoumejte umění vlastníma očima a zkuste si ho vyložit po svém.
 6. Vezměte si dobrou knihu, sbalte si věci na piknik a udělejte si pohodlí v krásném parku.
 7. Naplánujte si výlet. Cestování ve dvojici nebo s přáteli může být samozřejmě zábavné. Dopřejte si však luxus poznávání nového místa vlastním tempem a podle vlastního vkusu – bez kompromisů.

Co byste rádi o samotě vyzkoušeli vy?

Napsat komentář

 • Kateřina 23.10.2023 v 08:38

  Super tipy, já mám často problém se zastavit a jen tak něco podniknout sama.Nejvíc mi chybí odvaha někam sama vyrazit a nebýt závislá na přátelích/ rodině.

 • Michaela 31.08.2022 v 09:50

  Sama do sekáče, antikvariátu a na delší procházky chodím moc ráda. Ale určitě bych chtěla vyzkoušet jít sama do kina či na celodenní výlet. To musí být celkem jiný zážitek. :D A taky to bude chtít i odvahu, tedy alespoň u mě.