Středa 22.05.2024
Doma jako na dovolené?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Doma jako na dovolené?

Dovolená a cestování nabíjí. Únik do jiných světů je sice opojný a povznášející, ale také silně návykový. Snadno se přistihneme, že žijeme jen pro dovolenou, od dovolené k dovolené, a ostatní dny nám splývají v nudu a šeď. Ne vždy máme však možnost vyrazit na cesty. Jak si pak dopřát ten hřejivý dovolenkový pocit? A především, jak si zajistit luxusní a exkluzivní pobyt u sebe doma? Nebo, když už nám nic jiného nezabírá, jak můžeme na chvíli odcestovat, aniž bychom překročili svůj vlastní práh?

Ona a On na svatební cestě. Nový Zéland. Doma podzim, tam jaro. Doma práce od nevidím do nevidím, tam dobrodružství, zážitky, užívání, život. Ne, nebylo to tak černobíle, nikdy není. Ale na škále to byl jistě skok od tmavě šedé k jejím nejsvětlejším tónům. Do života jim opět vstoupilo mnoho dlouho opomíjených barev. Jako skoro vždycky na dovolené. A Ona už tam na cestách přemýšlela, jak si to zachovat? Jak si domů přivézt víc než fotky, suvenýry a vtipné historky? Jak tu životní paletu promíchat a rozzářit každodennost? Bohužel je to těžké, těžší, než by se mohlo zdát po probuzení s výhledem na východ slunce nad zálivem. Ale jde to, alespoň trochu to jde, a i za tu trochu to stojí.

Doma jako na dovolené 

Tam na Zélandu se od úžasných hostitelů naučila minimálně jednu maximálně důležitou věc. ŽIT DOMA JAKO NA DOVOLENÉ. Co to znamená? Skoro všechny tradiční i netradiční, malé i velké dovolenkové radosti lze pomocí vyvážené míry plánování a improvizace integrovat do běžného života. Co se nám zřejmě nepoštěstí během jednoho dne?

 • Přispat si, či si naopak přivstat a jít si ještě před snídaní zaplavatzaběhat nebo jinak zasportovat, nebo se naopak zklidnit a vyladit.
 • Užít si dlouhou a klidnou královskou snídani, vybrat si ze švédských stolů ty nejoblíbenější dobroty a nacpat se tak, že až do večeře bude vystaráno.
 • Dopřát si sluneční lázeň, začíst se do knížky.
 • Vyrazit na výlet poznat nová místa.
 • Vychutnat si siestu, usadit se na útulnou zahrádku s pěkným výhledem, pomalu usrkávat kávu a pozorovat panoramata či okolní hemžení.
 • Udělat si radost a koupit si něco pěkného, co možná ani tak úplně nepotřebujeme.
 • Zažít dobrodružství, třeba vyzkoušet nějaký nový neobvyklý sport.
 • Vyhlídnout si nejkrásnější místo široko daleko a naservírovat si tam piknik při slunce západu.
 • Uspořádat si romantickou večeři při svíčkách, degustační menu nebo domácí lázně.

Dokonce bude nejspíš mnoho dní, v nichž zřejmě nedostane šanci ani jeden z těchto bodů. Ale i kdyby se nám mělo poštěstit třeba jen jednou za týden, stejně díky tomu můžeme znovu zažehnout plamen naší radosti.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Vzácná návštěva u nás doma 

Dosavadní tipy se týkaly především aktivit jako takových. Prostředí je ale rovněž nesmírně důležité. Co to vlastně znamená doma? Doma v Česku? Doma v našem městě? Nebo přímo v našem obydlí? Právě pomyslné mini městečko našeho nejužšího domova během posledního roku nabralo zcela jiný rozměr a význam.  Dřív bylo poměrně běžným jevem, že v nejkrásnějším a nejútulnějším stavu se náš byt či dům nacházel v okamžiku, kdy jsme čekali návštěvu. Jenže slovo návštěva se na nějaký čas téměř přestalo skloňovat a aby se z našeho domova nestalo vězení, potřebovali jsme jej mít najednou krásný a útulný pořád. Pochopili jsme, že naší nejspíš nejvzácnější návštěvou jsme my sami.

 • Že nemá cenu schovávat sváteční servis, až k nám dorazí anglická královna.
 • Že se nevyplatí šetřit ty nejhebčí ručníky a to nejpříjemnější povlečení jenom pro hosty.
 • Že naše designové vázy nemusí čekat pouze na darované květiny.
 • Že hlavním důvodem k dlouho odkládané rekonstrukci nemusí být ohlášený pobyt příbuzných.
 • Že všechny ty kreativní dezerty a nové recepty můžeme klidně vyzkoušet jen tak, a ani není třeba čekat až na neděli.
 • A dokonce že i to pěkné oblečení nám sluší doma, stejně jako by slušelo až venku, ne-li ještě víc.
 • Že když svůj domov opečujeme už večer, on nám to ráno mnohonásobně vrátí.
 • ŽE VLASTNĚ VŮBEC NENÍ ŽÁDNÉ AŽ PAK, protože sami sobě jsme tím nejspeciálnějším hostem právě my a právě teď.

Vzpomínky a jiné světy jako plán B

Přes veškerou snahu se však stane, a nejspíš se to teď stalo skoro každému, že nás to doma někdy omrzí. Že nutně potřebujeme alespoň na chvíli změnit vzduch. Že nastane okamžik, kdy nám prospěje se s domovem rozloučit, abychom se s ním následně opět mohli nadšeně přivítat, náležitě jej docenit. Jenže ne pokaždé je to právě v ten kritický okamžik možné, a pak je dobré mít nějaký plán B. Ne vždy nám zkrátka musí být v tom kýženém tady a teď dobře a není hřích z něj tu a tam utéci.

 • Utéct do minulých tady a teď, které jsme si již dříve na cestách posbírali, popsali do deníku, nafotili, nalepili do alba, či vystavili na zeď.
 • Utéct do budoucích tady a teďNaplánovat si do těch největších detailů cesty a výlety, na něž se vydáme, jakmile to bude jen trochu možné. Vysnít si sami sebe třeba na pláži z obrázku v nových plavkách s koktejlem v ruce a pohledem upřeným na modromodrý mořský horizont. Zapojit všechny smysly – cítit pod nohama hřejivý písek, slyšet šplouchání vln a vdechovat svěží slaný vzduch. Nebo si představit tváře ošlehané větrem a pocit vítězství, když jsme právě zdolali obávaný horský vrchol.
 • Utéct do úplně jiných světů. Nasát dovolenou alespoň z obrazovky prostřednictvím světa filmu. Pomyslně odcestovat se sklenkou vína a snímkem Dobrý ročník mezi provensálské vinice. Přenést se s muzikálem Mamma Mia na bílo-modré Santorini a k tomu klidně ucucávat i anýzové ouzo.  Nebo se v duchu vydat až na exotickou Havaj s kokosovým koktejlem, Jennifer Aniston, Adamem Sandlerem a jejich komedií Zkus mě rozesmát. Film nás sice rychle unese pryč, ale stejně rychle nás zase hodí zpět do reality. 
 • Pokud si chceme pocit dovolené šetřit a dávkovat po kapkách, ještě lépe nám poslouží klasika v podobě prázdninové knížky. Tak třeba můžeme zažít Itálii od Benátek až po Sicílii díky románům Marleny De Blasi. Nebo mezi řádky z pera Jenny Colgan obkroužit Britské ostrovy plné kavárniček, pekáren, cukráren a jiných krámků. A pokud se nechceme omezovat jen na jednu destinaci, můžeme v rámci jednoho čtení zahájit výlet v Itálii, pokračovat do indického Ašrámu a skončit až na Bali prostřednictvím bestselleru Jíst, meditovat, milovat Elisabeth Gilbertové.

O pár let později trávili Ona a On první léto s několikaměsíční holčičkou. Taky to byla dovolená, ale docela jiná dovolená. Na cestování nebylo zrovna vhodné načasování, ani doma, ani ve světě. A jak to tak bývá, čím méně to šlo, tím víc po tom Ona toužila. Alespoň trávila spoustu času s kočárkem venku nebo na terase a během těch krátkých spánků cestovala do světa knih. 

Když se jí jednoho slunečného červencového dne po uspání holčičky dostala do rukou knížka Večery v Umbrii, okamžitě se přenesla v časoprostoru. Stala se pátou hrdinkou vyprávění, pátou ženou u stolu při tradičních čtvrtečních večeřích, cítila vůni letních večerů, dobrého jídla a hořících svíček, viděla zchátralý, ale charismatický kamenný dům a slyšela ve vzduchu bubnování cikád. Její první dovolená s holčičkou byla zkrátka v Umbrii, se vším všudy.

Který z tipů vás nejvíce oslovil? Zkoušeli jste již v minulosti osobně některé z nich a jak se vám případně osvědčily? Nebo máte nějaké další? Krásné léto a ten nejšťastnější způsob dovolené a prázdnin vám všem, ať už máte možnost cestovat, či nikoliv.

Napsat komentář