Čtvrtek 03.10.2024
5 asertivních práv, která je dobré znát
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

5 asertivních práv, která je dobré znát

Do kontaktu s lidmi se dostáváme denně – ať už osobně, či nyní online. Ovšem ne vždy končíme konverzaci s dobrým pocitem. Proč? Určitě jste se už někdy setkali s označením pasivní, asertivní nebo agresivní. A v tom to všechno spočívá. Co tedy znamená chovat se asertivně a co to přináší?

Asertivita je komunikační styl, který nám všem dává možnost komunikovat otevřeně, sebevědomě a klidně. Respektujeme sebe i druhého, děláme kompromisy a dokážeme nést zodpovědnost za své chování. Což znamená, že se nebudeme prosazovat na úkor druhých, ale ani nebudeme ustupovat a vyhýbat se konfliktům. Nechceme, aby byla porušována práva naše ani toho druhého. A jaká práva vůbec máme a na která bychom neměli zapomínat?

Mám právo neposkytovat žádné výmluvy ani vysvětlení

Ano, je to tak! Máte právo nechtít. Nemusíte vysvětlovat ani ospravedlňovat svoje jednání.

I když je to těžké, protože po odmítnutí většinou přijde otázka „A proč?“, myslete na to, že vaší povinností rozhodně není hned podat vysvětlení. Máte na to právo.

Mám právo změnit svůj názor

„Nejsi schopný dodržet slovo. Nene, první slovo platí. Není na tebe spolehnutí.“ Možná se vám toto už někdy stalo. Ale nemusíte si z toho nic dělat, máte plné právo změnit svůj názor. Dokonce to přiznat a být na to hrdý! A ani nezáleží na tom, zda se jedná o maličkost, či podstatnou věc. 

Mám právo říct: „Já nevím“

Ano, máte na to plné právo a rozhodně to není nic, za co by se člověk měl stydět! Nejsme žádné chodící encyklopedie, odpověď přeci nemusíte znát. 

Mám právo říct: „Já ti nerozumím“

Rozhodně není v naší moci umět číst myšlenky či mít telepatické schopnosti. Každý jsme jiný a máme plné právo říct, že někomu nerozumíme!

Mám právo dělat chyby

Nejsme roboti, nejsme bezchybní. Ovšem musíte společně s tím myslet na to, že máme právo dělat chyby, ale také za ně být zodpovědný! 

Až budete příště s někým mluvit, myslete na to a nenechte ostatní, aby porušovali vaše práva. Zároveň ani vy neopomínejte práva ostatních. Nebojte se riskovat, ale ani nejednejte na úkor druhých. A věřte, že to vám i vašemu okolí prospěje. Tak do toho!

Napsat komentář