Pátek 02.05.2025
Generace Z přistupuje k péči o duševní zdraví zodpovědně, na rozdíl od mileniálů, učit by se od ní mohli všichni
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Generace Z přistupuje k péči o duševní zdraví zodpovědně, na rozdíl od mileniálů, učit by se od ní mohli všichni

Přezdívá se jim generace sněhových vloček a mnoho lidí jim říká, ať se vzchopí. Ve skutečnosti bychom se ale od Generace Z měli učit, jak se starat o své duševní zdraví.

Otevřené hovory o psychickém zdraví

O duševním zdraví otevřeně mluví Pam Rabbit, Oskar Hes a další mladé známé tváře, které se umístily v letošním výběru magazínu Forbes 30 pod 30. Právě skupina těchto 30 lidí ukazuje, jakým směrem se bude ubírat budoucnost naší země a mnoho z nich spojuje to, že se zajímají o svou psychickou pohodu. Ať už aktivně docházejí na terapii, nebo se věnují meditaci, důležité je, že něco aktivně dělají. A to je právě to, co by se od generace sněhových vloček měli učit její předchůdci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NĚKTERÉ TRENDY GENERACE Z MOHOU ČLOVĚKA NECHTĚNĚ UDĚLAT STARŠÍM

Generace Z versus mileniálové

Ačkoliv psychická pohoda Generace Z rozhodně není nejlepší a mnoho lidí z ní se potýká s nejistotou ohledně vlastního bydlení, trápí je myšlenky na budoucnost i budoucnosti planety, cítí se osaměle a musejí čelit nenávistným komentářům na sociálních sítích, stále si vedou lépe než mileniálové. U těch se ve velké míře vyskytuje deprese a také takzvané smrti ze zoufalství, což je jen eufemističtější označení sebevraždy nebo smrti spojené s nadměrným užíváním drog a alkoholu. Podle odhadů trápí až 40 % mileniálů problémy s duševním zdravím a mnoho z nich s tím nic nedělá.

Jak se starat o své duševní zdraví?

Ať už jste členy jakékoliv generace, psychickou pohodu a duševní zdraví není dobré brát na lehkou váhu. Jaké zdravé návyky od zoomerů pochytit?

Terapie

Jednou z možností, jak čelit svým problémům a snáze se vyrovnat s traumaty, je návštěva odborníka. Ve 21. století by nemělo být docházení na terapie tabu, protože to rozhodně neznačí, že jste blázen. Terapii můžete snadno absolvovat také v pohodlí svého domova, například prostřednictvím Hedepy, Terapi.io či Nepanikař.

Meditace a mindfulness

Bez ohledu na to, jestli Generace Z praktikuje meditaci nebo mindfulness, přispívá tím k tomu, aby se cítila lépe. Formou sebepéče může být ale také například sport, psaní deníku, zaměření se na zdravou stravu a pozitivní myšlení.

Foto: Pexels

Digitální detox

Pauza od internetu, zejména od sociálních sítí, je něco, co předchozí generace nemusely řešit. Digitální detox by si nicméně čas od času měl naordinovat každý. Nadužívání chytrých telefonů bylo již několikrát prokazatelně spojeno s výskytem úzkostí, depresí, a samozřejmě i phubbingem, tedy jevem, kdy ve společnosti věnují lidé pozornost telefonu a nezajímají se o své okolí.

Otevřenější komunikace

Zástupci Generace Z se nebojí mluvit o svých pocitech, trápeních a smutcích. O své pocity se dělí se svými přáteli, píší o nich na sociální sítě a nebojí se je rozebírat ani ve videích. Sdílení je pro ně dalším způsobem, jak šířit povědomí o psychických potížích a navzájem se podporovat na cestě k lepšímu já.

Jak si na tom se svým duševním zdravím stojíte vy? Máte potíže o něm hovořit a čelit svým problémům, nebo naopak po vzoru Generace Z praktikujete sebepéči, navštěvujete terapeuta a snažíte se dělat maximum pro to, abyste se cítili v pohodě?


Zdroj: Mental Health Foundation, Forbes, Red.msudenver.edu, NIH

Napsat komentář