Neděle 14.07.2024
Novoroční předsevzetí: Běháme, začnete taky?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Novoroční předsevzetí: Běháme, začnete taky?

Leden je měsícem nových začátků. Dalších 365 dní, které čekají, až jim vdechneme nějaký význam. Ať už patříte do tábora zastánců novoročních předsevzetí, nebo jste jejich zapřisáhlí odpůrci, předsevzetí jsou tu s námi již od nepaměti. Nejčastějším předsevzetím je, jak si asi správně tipujete, zhubnout. Ačkoli většina lidí se na své předsevzetí vykašle již v únoru, ne každé předsevzetí je předem odepsáno k neúspěchu.

Proč začít?

Rozhodnutí začít běhat. Abychom vás namotivovali, přiznáme se, že běhání nesnášíme. Proč jsme se do toho tedy pustili? Všichni, kdo běhají, si to velmi chválí. Je to zdravé. Jedná se o nejlevnější sport, který existuje. Při běhu si pročistíte hlavu. Můžete se mu věnovat kdekoli a kdykoli. Takže, zkrátka a dobře, jsme se do toho vrhli po hlavě. Udělali jsme si průzkum, poptala jsme se kamarádů, kteří se běhu věnují, a dali se do toho.

Jak začít?

Je důležité začít pomalu. Pokud se rozhodnete běhat a přeženete to hned na začátku, je pravděpodobné, že vás to odradí natolik, že s běháním seknete okamžitě. Takže, pěkně pomaloučku, polehoučku. Podle toho, jak jste trénovaní, si přizpůsobte i první výběhy. Není zakázáno střídat chůzí s během. Rozhodně není špatně, pokud běháte pomalu. A nevadí, pokud se vám stane, že místo běhu si celou trasu pouze odpochodujete. Důležité je, abyste si z běhání udělali návyk. Choďte běhat třikrát až čtyřikrát týdně. Ideálně si dělejte během jednotlivými běhy jednodenní pauzy, aby si vaše tělo odpočinulo.

S parťákem, nebo bez?

Způsobů, jak u běhání opravdu vydržet, je několik. Můžete se například dohodnout s nějakým kamarádem a běhat spolu. Ale dávejte si dobrý pozor, koho si za běžeckého parťáka zvolíte. Pokud je to někdo, o kom víte, že se na to vykašle po prvním týdnu, běhejte raději sami.

BPM

V případě, že potřebujete k běhání nějakou vzpruhu, vyzkoušejte hudbu. Jakou zvolit? Řiďte se počtem beatů za minutu (BPM). Pro pomalejší běh zvolte skladby s BPM pod 130, pro střední tempo rozsah 130-150 BPM a tak dále. Hudbu si volte podle sebe. Písničky by se vám měly líbit, měly by vás bavit a měly by umět zvýšit vaši vytrvalost. Jeden by řekl, že od obyčejné písničky toho chce člověk moc. Ale opravdu, s tou správnou muzikou v uších bude běhání mnohem jednodušší!

Aplikace

Chcete si měřit své tempo, čas a sledovat svůj pokrok? Není nic jednoduššího než si stáhnout aplikaci na běhání. Existuje jich spousta, stačí jen najít tu, která bude vyhovovat právě vám.

Pokud se do běhu pustíte, určitě se s námi podělte o své pokroky a postřehy. Jestliže vás právě tento článek inspiroval k tomu, že začnete běhat, nebojte se nás označit i na Instagramu na svých fotografiích z běhu. A v případě, že se ptáte, proč začít s během právě v lednu, odpověď je jednoduchá: do jara vypilujete svou techniku, rychlost i výdrž, a nebudete mít strach vyběhnout mezi lidi. V zimě je brzy tma a nikdo vás při běhání neuvidí.

Napsat komentář