Neděle 08.09.2024
Jak začít běhat, aby vás to neomrzelo?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE SPONZOROVÁNO

Jak začít běhat, aby vás to neomrzelo?

Běh je aktivitou, které propadlo mnoho lidí. Proč tomu tak je? Co byste měli vědět, než začnete běhat, a jaké vybavení se vám bude hodit?

Proč začít běhat

Běh je především zdraví prospěšný. Má výrazně pozitivní efekt na kardiovaskulární systém. Podílí se i na zlepšení funkce plic. Běh má i příznivý vliv na vazy a šlachy. Přesvědčení, že běhání škodí vašemu pohybovému aparátu, se tak určitě nezakládá na pravdě.

Běh je také energeticky náročný. To znamená, že při něm efektivně pálíte tuky. Což se hodí zejména těm, kteří chtějí zhubnout. Díky běhání si zlepšíte fyzičku a zpevníte postavu.

Navíc odplavíte stres, doslova se nabijete endorfiny. Díky fyzické únavě se vám bude i lépe spát. Při běhání venku se navíc vaše tělo má šanci v okolním prostředí setkat s různými mikroorganismy. Díky tomu navíc i vydatně „trénujete“ svůj imunitní systém.

Běhat můžete kdekoli a kdykoli. Jestliže by vás odrazovalo špatné počasí nebo zima, běhat se dá i doma na běžeckém pásu. Pokud se bez něj ale obejdete a vystačíte si s okolní přírodou, k běhání potřebujete prakticky jen dobré boty, dostatečnou motivaci a povědomí o technice. Mohli bychom tak i říci, že běhání je v zásadě levný sport. Pokud chcete při nákupu potřeb pro běhaní ušetřit, můžete využít například slevové kupóny do internetových obchodů s běžeckým vybavením.

Protože se dá provozovat kdykoli a kdekoli, snáze si na něj najdete čas a neodradí vás postupně to, že například do posilovny se zkrátka musíte nejprve dostat. Běh v přírodě navíc není stereotypní.

Jak začít běhat

Nejprve je nutné si realisticky uvědomit, proč vlastně hodláte začít běhat a čeho tím chcete dosáhnout. Potřebujete například zhubnout nebo míníte něco udělat pro svou fyzickou kondici? Udělejte si jasno hned na začátku. Pozor ale na nesplnitelné cíle, které by vás demotivovaly.

Mějte na paměti, že zpočátku je, lidově řečeno, lepší něco než nic. Vaše výkonnost se bude postupně zvyšovat, nemusíte tudíž předvádět heroické výkony už na prvních kilometrech. Dokonce proto nemusíte ani začít rovnou běhat. Vystačíte si klidně i s rychlejší chůzí.

Když začínáte běhat, je navíc určitě lepší nepočítat uběhnutou trasu na kilometry, ale zaměřit se raději na to, abyste sportu věnovali pravidelný čas. Počet uběhnutých kilometrů se bude pochopitelně se zlepšující se fyzickou kondicí zvyšovat a není potřeba se na začátku deptat tím, že nezvládáte tolik jako trénovaní sportovci.

Trasu si vyberte tak, aby vás bavila. Zpočátku si totiž budete užívat spíš samotný pobyt venku a to, že jste se vůbec odhodlali vyběhnout než to, že úspěšně zdoláváte jeden kilometr za druhým. Buďte ale důslední a běhejte pravidelně.

Rozmyslete si také, kdy budete běhat. Jste-li vytížení, možná si najdete čas hlavně ráno. Mnoho lidí upřednostňuje běh večer.

Hodit se vám budou na startu i základy správné běžecké techniky. Zásadní je určitě pevné a uvolněné držení těla a správný došlap. Začátečníci běhají s dopadem na patu, někdy se jako vhodný kompromis doporučuje i došlap na střed chodidla. Osvojit je si vhodné také správné dýchání, nejlépe do břicha.

Pořiďte si v první řadě kvalitní boty. Jak je to s oblečením? Zkušení běžci se shodují, že hned na první kilometry si nemusíte kupovat značkové funkční oděvy za několik tisíc korun. Zkuste vyběhnout v pohodlném oblečení, které už doma máte.

Napsat komentář