Pondělí 22 duben, 2024
Je čas na líný úklid?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Je čas na líný úklid?

Vánoční čas už klepe na dveře. Na dveře našich domů a bytů, kde již od jara trávíme času zřejmě více, než jsme kdy byli zvyklí. Situace, která přímo vybízí k zahájení úklidu obydlí, ba dokonce k zahájení obávaného úklidu generálního. Jenže co když k němu přesto nemáme dost sil, motivace, elánu a času? Co když máme silné nutkání očišťovat a zvelebovat teplo domácího krbu, ale nevíme kudy do toho? Co když se nám stále nedaří překonat onu zakletou startovní čáru? Tak přesně pro tyto případy by se mohlo hodit několik tipů, jak ten úklid nepatrně přelstít.

Začít s nohama nahoře

Dá se uklízet i z kanape? Ano, dá. Bohužel tak opravdu neuklidíte celou domácnost, nicméně to může být klíčový první krok. Pokud máte doma „neútulno“, obětujte pár minut a vytvořte si nějaký pěkný koutek na vašem oblíbeném místě. Polštářky? Květina? Svíčka? Dobroty? Hudba? Zkrátka cokoliv, aby vám bylo dobře.

Na chvíli se zastavte, dejte si „nohy nahoru“ a do ruky vezměte tužku a papír, nebo nějaký elektronický nástroj, chcete-li. Zamyslete se nad tím, co byste uklidit měli, chtěli a co je a není ve vašich silách, a vše si podrobně naplánujte. Představte si, jak bude váš domov krásný a voňavý, až vše dokončíte, jak se vám v něm bude hezky lenošit i produktivně pracovat a tvořit.

Úklidový uragán, nebo pozvolný vánek?

Dlouho úklid odkládat, ale pak se na něj nemilosrdně vrhnout a nezastavit se, dokud není opět vše zcela podle našich představ? „Ukliďte si jednou provždy,“ radí i uznávaná úklidová guru Marie Kondo. Ano, takový nárazový úklid je účinný a efektivní. Ponoříme se do procesu a zřejmě se brzy svezeme na vlně flow. Záhy se můžeme za naše úsilí dočkat odměny v podobě nepřehlédnutelného výsledku. 

Jenže někdy si podobný postup zkrátka nemůžeme dovolit. Třeba když do našeho života přijdou děti a plynutí času náhle dostane zcela nový řád (nebo spíš veškerého řádu pozbyde). Pak nám většinou nezbývá nic jiného než přistoupit k pozvolné variantě. Tedy uklízet sice po malých krůčcích a v krátkých časových intervalech, nicméně prakticky nepřetržitě. Neboli jakmile máme konečně hotovo, můžeme začít zase nanovo. Navíc výstup naší mravenčí práce nebude nikdy na první pohled moc vidět, a bohužel nejspíš ani na ten druhý (pro maminky v domácnosti dosti známý jev, a jistě nejen pro ně). Pokud je to však naše jediná možnost, je dobré se s ní naučit co nejlépe pracovat a využít ji na maximum.

A tady se právě může osvědčit plánování, odškrtávání a odměňování všech sebemenších dílčích úkonů. Naučit se mít stejně dobrý pocit z uklizeného šuplíku jako z celé skříně. Zároveň však ani nepolevovat a každý den postoupit aspoň o kousek, i kdyby právě o ten jediný dokonale vycíděný šuplíček. A v neposlední řadě si občas dopřát i aktivity takzvaně “na efekt” a spojit tak užitečné s příjemným. Třeba rychle zkulturnit “srdce domácnosti”, tedy kuchyňský stůl, a následně ještě celkový efekt umocnit nějakou květinou či jinou dekorací. Nejspíš nám to udělá radost a dočerpá pocit zadostiučinění.

Když vnitřní motivace nestačí

Někdy si můžeme plánovat, odškrtávat a vizualizovat až do aleluja, ale přesto se nám nepodaří odhodlat k akci. V tom případě přichází na řadu poslední pomoc – externí motivace. Ano, ta vnitřní je tak nějak lepší a víc žádoucí, ale někdy zkrátka potřebujeme trochu popostrčit a inspirovat zvenčí a není na tom nic špatného. Existuje velké množství knížek a videí, které se úklidem přímo zabývají.

Občas nás můžou „nakopnout“ i obyčejné vlogy, kde někdo zaznamená velký nebo běžný úklid, třízení, organizování.

Jakmile chytnete do plachet ten správný vítr, je naopak dobré držet se malinko při zemi, aby vám z vašeho původního bytu vůbec něco zbylo… Pěkný adventní čas všem. A pokud se rozhodnete vůbec neuklízet a udělat si pohodu, je to naprosto v pořádku. Nezapomeňte, že leccos se dá dohnat příjemnou vůní a spoustou světýlek.

Napsat komentář