Středa 22.05.2024
Pride Month: Vše, co jste o něm chtěli vědět
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Pride Month: Vše, co jste o něm chtěli vědět

Věděli jste, že měsíc červen je měsícem zasvěceným LGBT komunitě? Možná jste si povšimli toho, že veškeré hashtagy jakkoliv propojené s touto komunitou, například #gay #lgbt #queer a další, se během měsíce června na Instagramu vybarvují v barvách duhy. Co dalšího se tento měsíc děje a proč je vlastně právě červen měsícem hrdosti?

Jak to celé vzniklo a proč právě červen?

V červnu roku 1969 došlo v USA ke Stonewallským nepokojům. Těch se účastnili členové LGBT komunity a bojovali v nich za svá práva. A jak k ní vůbec došlo? K tomu je potřeba si dovysvětlit několik souvislostí.

V padesátých a šedesátých letech dvacátého století to neměli „duhoví lidé“ v USA vůbec jednoduché. Jen málo podniků je vítalo s otevřenou náručí. Jedním z podniků, kde byli LGBT členové vítáni, byl právě Stonewall Inn v newyorském Greenwich Village. A jelikož v té době byly velmi časté policejní razie, jedna z nich proběhla i 28. června 1969. Což by nebylo nic neobvyklého, až na to, že právě v tento den ne vše dopadlo tak, jak mělo.

Bar Stonewaal Inn totiž nevlastnil licenci na prodej alkoholu, i přesto v něm ale alkohol prodávali. Tato situace se většinou řešila úplatkem pro policii, která přivřela oči, a když se chystala razie do baru, manažer o ní věděl, takže když policie dorazila, všechen alkohol byl bezpečně schovaný. Shodou náhod se právě tento červnový den pokazilo, co mohlo, a události vyeskalovaly až k povstání LGBT komunity

Tato událost je považována za nejdůležitější událost v historii LGBT a stála na prvopočátku toho, aby gayové, lesby a další lidé, kteří se jiným způsobem vymykají z měřítek společnosti kvůli své sexuální orientaci či genderové identitě, byli přijímáni do společnosti a nebyli cíleně znevýhodňováni.

Měsíc hrdosti

Protože k Stonewallským nepokojům došlo právě v měsíci červnu, stalo se tradicí, že většina pochodů Pride a dalších duhových akcí se odehrává právě v tomto měsíci. Na co všechno se tedy můžete v červnu těšit? 

  • Speciální pozornost měsíci hrdosti věnuje například Netflix. Na oficiálních stránkách najdete přehledně seřazené veškeré pořady, ve kterých se LGBT tématika nějakým způsobem objevuje.
  • K podpoře LGBT komunity se přidala také společnost LEGO. Uvedla na trh novou duhovou sadu oblíbené stavebnice, kterou vyjadřuje, že jsme si všichni rovni.
  • V měsíci červnu se každoročně (pokud zrovna nenastane světová pandemie) koná New York Pride Parade. Tento pochod je jedním z největších světových pochodů hrdosti a každoročně se ho účastní desítky tisíc lidí.

Ať už do LGBT komunity patříte, či nikoliv, přejeme vám krásný měsíc hrdosti. A pokud je někdo ve vašem okolí součástí duhové komunity, rozhodně se nebojte dát mu najevo svou podporu. Prague Pride pochod se sice odehraje až v srpnu, ale to neznamená, že nemůžete své blízké podpořit i jiným způsobem – třeba je obdarovat duhovým cupcakem.

Napsat komentář