Sobota 27.07.2024
3 rady, jak zvítězit nad nemocí a vrátit se zpět ke cvičení
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

3 rady, jak zvítězit nad nemocí a vrátit se zpět ke cvičení

Komu z nás se to už nestalo? Konečně si splníme slib, že začneme pravidelně cvičit, ale do cesty nám vkročí velká překážka, a to nemoc, případně úraz. Kromě toho, že nás nemoc oslabí po fyzické stránce, tak se projeví i na stránce psychické, a to buď ztrátou motivace, nebo tím, že vlastně ani nevíme, jak teď můžeme nebo nemůžeme cvičit. Jak to tedy s nemocí a cvičením je?

V našich minulých článcích jsme se již dozvěděli, jak a s jakými aktivitami se začít pohybovat a zároveň jak si motivaci k pohybu udržet. Se cvičením po nemoci je to trochu jiné, ale určitě vám i tyto články pomohou, tak si je skočte prostudovat.

Nemoc je velmi zrádná v tom, že si často myslíme, že jsme již v pořádku, ale po snaze se nějak hýbat zjistíme, že je naše tělo ještě stále oslabené. A nakonec se nám pak může i přitížit. Jak se tedy tomuto problému vyhnout a skloubit nemoc a cvičení dohromady?

Poslouchejte své tělo a na nic nespěchejte

Obecně se uvádí, že se dokonce i při nemoci může cvičit, ale zlehka, pokud se symptomy projevují od hrdla výše. Což znamená, pokud máte rýmu, kýcháte, máte ucpaný nos nebo pokud vás lehce pobolívá v krku. Rozhodně se cvičení nedoporučuje, pokud se symptomy projevují od hrdla níže – čili kašel, střevní problémy a další. A cvičit by se rozhodně nemělo, pokud máte teplotu, horečku, anebo se cítíte velmi unavení.

Pokud již máte nemoc za sebou, tak nejlepší rada je to, že máte poslouchat své tělo. Nenuťte se do cvičení, pokud cítíte, že ještě nejste úplně v pořádku. Obzvlášť pokud tou nemocí byla chřipka nebo angína. Rozhodně na nic nespěchejte. Zdraví je vždy na prvním místě. Čím víc času dopřejete svému tělu na regeneraci, tím dřív budete opět v pořádku a tím dřív se pak budete moct opět pustit do cvičení.

Dopřejte svému tělu dostatek vitamínů, vyvážené stravy a vody

Aby bylo vaše tělo co nejdříve připravené vydávat nějaké výkony, dopřejte mu dostatek vitamínů. Především potřebuje vitamín C, B12, A, D a E. Zároveň je důležité si dopřát dostatek kalorií, abyste měli dostatek energie. No a nakonec, jedna z nejdůležitějších věcí, a to nejen během nemoci, dostatečný pitný režim. Denně by měl člověk vypít tak 2-3 litry tekutin, a nejlépe vody a zeleného neslazeného čaje. 

Začínejte pozvolna

I přesto, že už se cítíte naprosto zdravě, vaše tělo teď mělo přestávku a potřebuje se pomalu opět dostat do formy. Rozhodně tedy nezačínejte intenzitou tréninku, na kterou jste zvyklí. Vynechejte kardia a náročné silové cvičení, a naopak se zaměřte na lehčí aktivity jako je například chůze, uklízení, protahování, jóga a podobně. Až pokud tyto aktivity zvládnete bez známky přitížení stavu, tak si můžete postupně zvyšovat zátěž. Alespoň první týden po nemoci byste se měli šetřit.

Pokud tyto rady dodržíte, tak i tuto nepříjemnou překážku, jakou nemoc bezpochyby je, zvládnete. Myslete hlavně na to, že zdraví je na prvním místě a je lepší na pár dní vynechat, než se pak dlouhodobě trápit s nějakými zdravotními problémy. Poslouchejte své tělo, samo vám řekne, jestli už je připravené se do toho zase pustit!

Napsat komentář