Neděle 14.07.2024
Klíčem je začít s málem i nezapomínat se odměňovat: 8 tipů, se kterými zůstanete svěží a fit po celý rok
Fotografe: Envato Elements (elements.envato.com)
LIFESTYLE

Klíčem je začít s málem i nezapomínat se odměňovat: 8 tipů, se kterými zůstanete svěží a fit po celý rok

Na přelomu roku toho hodně plánujeme, dáváme si předsevzetí jako jíst zdravěji, trávit méně času na mobilních telefonech, a samozřejmě i sportovat. Také se vám často zdá, že je náročné udržet si naplánovanou cvičební rutinu? Cítíte se často demotivovaní a bojujete s důsledností? Nejste v tom sami! Se správným nastavením mysli a strategiemi však můžete tyto překážky překonat a zůstat motivovaní po celý rok. Jak na to?

Proč vám chybí motivace ke cvičení?

Než se budete moci trvale motivovat ke cvičení, měli byste si nejprve zodpovědět otázku, proč lidem tak často chybí motivace ke cvičení. Existuje řada faktorů, které ovlivňují motivaci ke cvičení, ale nejčastějšími jsou nedostatek času, nedostatek finančních prostředků, fyzické faktory jako nemoc, bolest, nízké sebevědomí nebo předchozí špatné zkušenosti se cvičením, které mohou odradit.

Těchto 8 tipů vám pomůže zvýšit motivaci

Najděte své „proč”

Pochopení, proč chcete být fit a zdraví, může výrazně zvýšit vaši motivaci. Určete si své osobní důvody a zapište si je. Je to zlepšení vašeho celkového zdravotního stavu, zvýšení energie, pocit většího sebevědomí nebo pozitivní příklad pro vaše děti? Připomenutí si důvodů ve chvílích, kdy o sobě pochybujete, vám může pomoci znovu se nastartovat.

Začněte s málem

Především je ideální začít pomalu a s malými tréninky. Můžete například cvičit 15 minut denně, jakkoli a tak, jak se vám líbí. Jakmile dosáhnete určitého úspěchu, můžete uvažovat o pomalém zvyšování doby cvičení.

Najděte sport, který vás baví a vyhovuje vám

Jedním z nejdůležitějších faktorů, jak si udržet motivaci, je mít radost z toho, co děláte. Typ cvičení, který vás nejvíce baví, je pro vás ten nejlepší. Existují stovky sportů, které mají pozitivní účinky na duševní i fyzické zdraví. Proto se nebojte vyzkoušet různé formy cvičení, pokud si najdete sport, který vás baví a při kterém se budete cítit pod tlakem.

Stanovte si realistické a dosažitelné cíle

Stanovte si realistické a dosažitelné cíle, a především se zaměřte na to, abyste zůstali důslední a nepřekračovali své možnosti. Pokud máte problémy s motivací, je to to nejhorší, co můžete udělat. Je lepší zaměřit se na nějaký sport a věnovat se mu aktivně a důsledně než nedělat nic. Klíčem k dlouhodobému odhodlání a motivaci je důslednost.

Fotografie: Envato Elements (elements.envato.com)

Najděte si podporu

Zvažte, zda nechcete trénovat s přáteli. Sociální podpora je pro mnoho lidí velkou oporou, a zároveň motivací. Může vám pomoci udržet se na trati a koneckonců by to měla být i zábava. Pokud nechcete sportovat s blízkými, můžete zvážit také osobního trenéra nebo skupinové lekce.

Sledujte svůj pokrok

Dokumentujte svou fitness cestu sledováním svých pokroků. Zaznamenávejte si svá cvičení, pořizujte fotografie nebo si veďte kondiční deník. Vizuálním zobrazením svých úspěchů můžete oslavit svůj úspěch a posunout se dál. Sledování vašich pokroků vám připomene, jak daleko jste došli, a pomůže vám udržet si odhodlání plnit své cíle.

Odměňte se

Samozřejmě se nezapomeňte za své úspěchy odměnit. Dopřejte si něco, co máte rádi – například masáž nebo novou sportovní výbavu. Tyto odměny vám poslouží jako pozitivní posila, díky níž bude vaše cesta ještě příjemnější.

Buďte k sobě laskaví

A konečně, nebuďte na sebe příliš přísní, pokud vynecháte jeden den nebo týden. Jakmile to bude možné, snažte se vrátit ke cvičení v tempu, které vám vyhovuje, a pokračujte.

Udržet si motivaci po celý rok může být náročné. Se správným nastavením mysli, strategiemi a kapkou inspirace se však můžete vydat na cestu. Pamatujte, že udržení motivace je trvalý proces a je nutné se mu přizpůsobit. Věřte si a užívejte si výhod, které vám pravidelné cvičení může přinést do života.

Napsat komentář