Středa 22.05.2024
Mezinárodní den žen: Co jste něm možná nevěděli? My to víme!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Mezinárodní den žen: Co jste něm možná nevěděli? My to víme!

Každoročně připadá na 8. března Mezinárodní den žen, spousta z nás ho má ale z vyprávění maminek a babiček spojený s minulým režimem. Pojďme si jednou provždy udělat jasno v tom, jak Mezinárodní den žen vznikl. Oproti dalším svátkům je totiž tento v Česku neprávem přehlížen, což není fér vůči českým ženám. Kdy a jak tento den vznikl a proč bychom jej měli každoročně hrdě slavit?

Stalo se jednoho dne v New Yorku

Historie Dne žen se datuje do roku 1908 do města New York. Právě v tomto roce, konkrétně 8. března, se totiž do newyorských ulic vydalo přes 15 000 žen, které požadovaly:

  • hlasovací právo pro ženy
  • zkrácení pracovní doby
  • zvýšení platu
  • ukončení práce dětí

Pokud vás zajímá, jak k demonstraci došlo, odpověď je snadná. V roce 1907 se ve Stuttgartu, na prvním socialistickém sjezdu žen, sešly zástupkyně z 15 zemí světa, které se jednohlasně shodly na tom, že je načase začít se prát za stejná práva, která náleží mužům. První zemí, ve které vyšly ženy do ulic, se tak staly USA, kde se již o rok později poprvé slavil Den žen, který připadl na poslední únorovou neděli.

První den žen v Evropě a povstání v Petrohradě

Demonstrace a povstání žen na sebe v okolních státech nenechala dlouho čekat. V roce 1910 byl Den žen zaveden také v Evropě a 8. března 1917 se do ulic Petrohradu vydaly ženy na protest proti probíhající válce. Tento jejich pochod odstartoval únorovou revoluci, po které následovala říjnová a o rok později skončila první světová válka. Roku 1975 byl 8. březen oficiálně vyhlášen Organizací spojených národů jako Mezinárodní den žen. Je proto vhodné v tento den vzdát holt všem ženám ve svém okolí.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Oslavy Mezinárodního dne žen ve světě

Jak to udělat? V USA se den žen slaví nejrůznějšími pochody a festivaly, které připomínají, co ke vzniku tohoto dne vůbec vedlo. V Itálii je tradicí, že ženy dostávají žluté květiny zvané mimózy, které počátkem března rozkvétají. Kromě toho si ale tato jihoevropská země pro své obyvatelky každoročně připraví nějaké milé překvapení. Samozřejmostí je také to, že italští muži se o své ženy v tento den starají ještě o něco lépe než jiné dny. V Argentině jsou oslavy Dne žen v posledních letech spojeny s nejrůznějšími pochody, které jsou zaměřené na rovnoprávné postavení žen a mužů ve společnosti. Věděli jste, že MDŽ se slaví také v Ugandě a Číně?

Oslavy MDŽ v České republice

A jak je na tom Česká republika? Bohužel, spousta českých mužů a žen na oslavy MDŽ zanevřela. Proč? Svůj podíl na tom má socialistický režim, který právě tento den zneužil ke své propagandě. Tradicí bylo obdarovat na MDŽ ženy rudými karafiáty, otevřít láhev vína a po práci si posedět s kolegy a pojídat chlebíčky. Potkat ve 21. století 8. března v ulicích Česka muže, který si vykračuje s vázanou kyticí, je stále výjimka. Ale není to škoda?

K tomu, abyste mohli Den žen slavit, nepotřebujete partnera ani děti. Úplně postačí dohodnout se s kamarádkami nebo třeba s maminkou, sestrami a babičkami a uspořádat si společnou oslavu, protože proč ne? Milé ženy, dovolte nám, abychom vám popřáli krásný Mezinárodní den žen!

Napsat komentář