Znáte ten pocit, kdy je na vás všeho trochu moc? Pracovní úkoly, úklid domácnosti, škola a spousta dalších věcí se hromadí a hromadí a vy v určitém okamžiku ani nevíte, kde začít. Motivace je samozřejmě na bodu mrazu a rozptylujete se jinými činnostmi, nebo zkrátka panikaříte. Ani jedno bohužel není v dané situaci příliš produktivní. Jak se tedy nejlépe vyhnout zbytečnému stresu? Pomocí správné struktury každodenního života!
Rutiny vám mohou být v životě velkou oporou
Rutinu je často spojována s nudou, fádností a nedostatkem rozmanitosti. V některých oblastech života to může být pravda. Pokud se například vztah s naším partnerem stane příliš rutinním, partnerství se stane monotónním a jiskra může rychle vyprchat. V takovém případě je důležité nebrat vztah jako samozřejmost, ale nadále na něm tvrdě pracovat a vdechnout mu život pravidelným randěním.
Pokud však jde o každodenní úkoly, vypadá to trochu jinak. Samozřejmě existují lidé, kteří mají vše pod kontrolou a dokáží se v chaosu snadno vymotat, ale to není případ všech. Stresu se můžete vyhnout pomocí rutiny, která bude pro každého jiná, ale přínosná. Pomáhá k lepšímu řízení času, k produktivnější práci, ale také k účelným a záměrným přestávkám.
Ať už v práci, nebo ve volném čase, trochu více struktury v každodenním životě všem prospěje. Abyste mohli lépe koordinovat schůzky s přáteli, pracovní termíny, koníčky a nezapomínali pravidelně relaxovat, naučte se, jak si vytvořit osobní rutinu.
Vaše rutina potřebuje základy
Než se pustíte do barevných seznamů úkolů, musíte vybudovat základy. Jaké důležité úkoly máte časově ohraničené? Co plánujete dělat pravidelně a co není vázáno na konkrétní termín? Kdy jste nejproduktivnější? Které dny byste chtěli mít jen pro sebe? Na všechny tyto otázky byste měli najít individuální odpovědi, abyste mohli učinit další krok. Získáte tak jasnou představu o tom, co chcete dostat pod jednu střechu.
Buďte k sobě upřímní
Kolik času byste chtěli věnovat sportu? Jak dlouho vám trvá, než se během přestávek opravdu uklidníte? Váš denní režim je stejně individuální jako otisk vašeho prstu a měl by být přizpůsoben vám a vašim potřebám. To, že jste na TikToku viděli video o ranní rutině, která začíná už v pět hodin ráno a zahrnuje jógu, zelené smoothies a čtení knihy o seberozvoji, ještě neznamená, že je pro vás ta pravá. Potřeba spánku se liší člověk od člověka a neměla by jednoduše zapadnout do života každého jako šablona. Proto si nic nenamlouvejte a nedávejte si cíle, kterých stejně nemůžete dosáhnout, aniž byste se ještě více stresovali.
Dopřejte si oddych
Všichni mají nějaké negativní návyky, které jsou jim dlouhodobě trnem v oku. Například příliš časté sahání po mobilním telefonu. Pokud s tím také bojujete, nejlepší způsob, jak boj vyhrát, je nahradit tento zvyk jiným vzorcem chování. Například pokud máte přestávku a opět projíždíte Instagram, odložte telefon, vezměte do ruky knihu nebo časopis a něco si přečtěte. To pomůže vašemu mozku lépe vypnout a přijít na jiné myšlenky.
Nebuďte na vše sami
Každý musí čas od času dělat věci, do kterých se mu nechce. V takových případech je nejlepší strategií najít si „spolutrpitele“. Nezáleží na tom, jestli sportujete, studujete, nebo pracujete, vždy je to o něco příjemnější a zábavnější, když jste na to dva. Zejména pokud jde o fitness, nebo i jakýkoli jiný koníček, bude váš kamarád velmi dobrou motivací pro dny, kdy ji marně hledáte.
Berte vše s rezervou
Vaše nová rutina v každodenním životě nebude fungovat hned od začátku. Místo toho, abyste se všemu jen přizpůsobovali, je třeba ji neustále přenastavovat a přizpůsobovat vám a vašim potřebám. Rutiny jsou od toho, aby podporovaly, ne aby vyvíjely další stres a tlak. A pokud se nebudete přesně držet svého plánu a tu a tam vynecháte jednu či druhou činnost, nevadí! Je to naprosto normální, zejména na začátku. V určitém okamžiku si všimnete, jak se váš den stává strukturovanějším. Pak budete vědět, že jste cíl splnili.
$content$