Neděle 14.07.2024
17 tipů na last minute udržitelné dárky
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

17 tipů na last minute udržitelné dárky

Dárek je skvělý způsob, jak někomu ukázat, jak dobře ho znáte a jak moc ho máte rádi. Existuje spousta krásných nápadů na udržitelné dárky. Pokud vyberete správně, přizpůsobíte dárek potřebám a zájmům milované osoby, stane se smysluplným a obdarovanému jistě udělá velkou radost. Ať už k narozeninám, ke Dni matek, nebo k Vánocům… Chybí vám nápady? Tyto udržitelné dárky zaručeně rozzáří nejedny oči!

Udržitelné dárky pro kohokoli

Udržitelná móda

Každý, kdo oceňuje férovou módu (fair fashion), ví, že udržitelná móda někdy vyžaduje sáhnout hlouběji do kapsy. Pokud si osoba, kterou chcete obdarovat, dopřává oblečení jen zřídka, máte šanci. Při výběru udržitelného oblečení jako dárku máte několik možností. Má dotyčná osoba ráda přírodu? Co takhle novou čepici nebo udržitelný fusak? Lidem, kteří snadno prochladnou, určitě udělá radost příjemný vlněný svetr nebo šála z recyklované merino vlny. Jestliže váháte, sáhněte raději po nadčasové černé mikině s kapucí nebo bílém tričku z organické bavlny.

Organické ložní prádlo

Není nic lepšího než klidný a kvalitní spánek. Proto je ložní souprava z vysoce kvalitní organické bavlny nebo lnu obzvláště krásným a udržitelným dárkem. Pokud s obdarovaným nebydlíte a neznáte rozměry přikrývky a polštáře, je ideální poukaz.

Pokojová rostlina

Mezi další oblíbené dárky a suvenýry patří rostliny všeho druhu. Co takhle rostlina do ložnice, která zajistí dobrý spánek a čerstvý vzduch? Existují rostliny, které i v noci produkují kyslík, filtrují vzduch nebo odhánějí komáry. Pokud obdarovaný nemá zelený palec, pořiďte mu některou z nenáročných pokojových rostlin jako je zamioculcas, dracena obecná, tučnice zelená, nerteras, aloe vera nebo monstera.

Perlivá voda pro život

Pijí vaši rodiče, sourozenci nebo drahá polovička rádi perlivou vodu a neustále nosí domů těžké lahve? Pak je výrobník sodovky ideálním udržitelným dárkem. Obdarovaný ušetří nejen odpad, ale také peníze, energii a námahu při likvidaci PET nebo skleněných lahví. Výrobníky perlivé vody dnes najdete téměř v každém internetovém obchodě.

Zážitky

Zážitky jsou trvalejší a někdy i hodnotnější než hmotné dary, protože se na ně bude ještě dlouho vzpomínat. Zde je několik nápadů pro přátele, členy rodiny nebo vaše blízké:

  • Lekce keramiky
  • Výlet a následně skvělé jídlo
  • Výlet do parku
  • Wellness pobyt v lázních
  • Víkend na chatě

Dárky z kuchyně

Gurmány vždy potěší chutné dárky z kuchyně jako například domácí čokoláda, likér nebo džem.

Kytice, která neuvadne

Květiny jsou vždy pěkným dárkem. Přináší do domova útulnost, estetiku a vyzařují pohodu. Květiny však nekvetou každou sezónu. Trvanlivější a stejně krásná je kytice sušených květin.

Udržitelné dárky pro páry

Tyto udržitelné dárky pro páry zajistí, že se v domácnosti už nebudou hromadit nepotřebné domácí spotřebiče, svícny, sady příborů nebo vázy.

Filmový večer

Co takhle příjemný večer ve dvou v kině – jako prvním rande? Nejlepším nápadem je darovat poukaz, aby si dvojice mohla vybrat film společně.

Smysluplný dárek pro více relaxace

V dnešním hektickém každodenním životě může relaxační masáž prospět opravdu každému. Ještě blahodárnější se stává s domácím masážním olejem, například s vůní levandule nebo citronu. Pokud chcete celé věci dodat osobitý nádech, přidejte poukaz na relaxační masáž v nejbližších lázních.

Brunch pro dva

Chcete spolu trávit více času a jste oba gurmáni? Pak je brunch pěkným nápadem na další udržitelný dárek.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Udržitelné dárky pro muže

Hledáte udržitelný dárek pro svého partnera, otce, nejlepšího přítele nebo bratra? Pokud jste mezi výše uvedenými nápady na dárky ještě nenašli ten pravý, možná ho najdete zde.

Udržitelná sada na holení

Při holení může vznikat velké množství odpadu. S udržitelnou sadou na holení rozdáváte kvalitní základní holící potřeby bez plastů, které nepotřebují drahé jednorázové břity.

Boxerky

Existuje krásná udržitelná móda nejen pro horní, ale i pro dolní část těla. Ve většině obchodů již najdete udržitelné boxerky z měkké organické bavlny, v různých barvách a všech velikostech.

Udržitelné dárky pro ženy

Pokud vám docházejí nápady na dárky pro vaši nejlepší kamarádku, maminku nebo sestru, můžete se inspirovat následujícími tipy.

Přírodní peeling

Zakoupené peelingy často obsahují spoustu složek, které ve skutečnosti nejsou nutné. Přírodní peeling lze snadno a rychle vyrobit z mořské soli, která pokožku důkladně a šetrně vyčistí. Nebo je obdarovaná milovnicí kávy? Pak je vhodný peeling vyrobený z kávové sedliny. Recepty na výrobu peelingů najdete na internetu.

Exkurze do termálních pramenů

Když se ochladí a začne pršet, koupání v horkých pramenech je opravdu úžasné. Pozvání do nedalekých termálních lázní je proto nejen relaxačním dárkem, ale také zážitkem podporujícím zdraví.

Udržitelné dárky pro děti

Děti mají obvykle nejdelší seznamy přání a přesně vědí, co chtějí. Pokud chcete darovat dárek, na který se nebude jen prášit, zde je několik nápadů.

Vtipná mýdla

Dnes již můžete najít různé dárkové kazety pro dospělé i děti. Zvláště pěkná jsou mýdla ve tvaru zvířátek nebo aut. Můžete si je vyrobit sami pomocí formiček nebo si koupit zmíněná dárková balení. Mytí rukou tak bude rozhodně zábavnější.

Dřevěné hračky

Velká část oddělení hraček je vyrobena z plastu. Hrací figurky ze dřeva jsou vhodnější alternativou – jsou šetrnější ke zdraví nejmenších i k životnímu prostředí. Ať už se jedná o zvířátka, autíčka, nebo vláčky, pěkné dřevěné hračky najdete i v e-shopech.

Parapetní zahrada pro nejmenší

Děti rády pozorují, jak věci rostou. Pokud nemáte zahradu, můžete si zdravou zeleň vypěstovat sami na okenním parapetu. Díky tomu bude pěstování mikrozeleniny, která rychle roste a dobře chutná, hračkou, ale pro děti.

Jaké dárky budete letos o Vánocích rozdávat vy?

Napsat komentář