Neděle 14.07.2024
Neděle v duchu Cinco de Mayo: Důvod veselí a výběr nejzajímavějších mexických pověr
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Neděle v duchu Cinco de Mayo: Důvod veselí a výběr nejzajímavějších mexických pověr

5. května se každoročně slaví v Mexiku Cinco de Mayo. Jak probíhají oslavy a co je vlastně důvodem veselí? Kromě historického okénka pro vás máme i několik zajímavých mexických pověr.

Proč se slaví Cinco de Mayo?

Ti z vás, kteří ovládají základy španělštiny, si možná už odvodili, že Cinco de Mayo znamená Pátý květen. Překlad tedy nijak nepomůže najít jádro pudla. Pojďme se tedy zaměřit na historii Mexika a zjistit, čím je tento den výjimečný.

V tento den v roce 1862 došlo k bitvě u Puebly. V té se střetla mexická armáda s francouzským vojskem. Bitva skončila vítězstvím Mexika a 5. květen se tak stal symbolem mexického odporu vůči cizí nadvládě a posílil národního ducha. Není divu, že si tento významný den obyvatelé Mexika každoročně připomínají a oslavují ho.

Bujaré veselí v ulicích i rekonstrukce bitvy u Puebly

V ulicích státu Puebla, i ve stejnojmenném hlavním městě, se tento den slaví skutečně ve velkém. Součástí veselí jsou slavnostní průvody, projevy, a dokonce i rekonstrukce oné slavné bitvy.

Tento den se ale slaví také v Americe, která způsobem vzdává hold mexické kultuře.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Mexické pověry a tradice

Kdo by netoužil po klidném a spokojeném životě? V Mexiku dodržují spoustu tradic a pověr, které mají zařídit štěstí, lásku i ochranu před neštěstím. Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších, které můžete praktikovat také.

Kabelku nikdy nepokládejte na zem

Často po příchodu domů zahodíte kabelku ledabyle na podlahu a necháte ji tam třeba i do druhého dne? Podle mexické pověry se tím dobrovolně zbavujete peněz, protože jim dáváte příležitost, aby se rozutekly. Chcete-li si zajistit finanční pohodu, kabelku nikdy nepokládejte na zem.

Sůl patří na stůl, nikoliv do rukou 

Často se u stolu strhne hádka mezi vámi a vaším partnerem nebo třeba i rodinou? V Mexiku věří tomu, že negativní energii u stolu, a dokonce i hádku může způsobit obyčejná slánka. Proto je zvykem slánku pokládat do blízkosti toho, kdo o ni požádá, ale nikdy mu ji nepředat z ruky do ruky.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Zametání po setmění

Rádi si udržujete svůj domov v dokonalém stavu a sebemenší nepořádek vás dokáže vyvést z míry? V mexických domácnostech dodržují pravidlo večerního klidu, jež se vztahuje na jejich koště. Jakmile padne tma, koště se nesmí používat, aby se nestalo něco zlého.

Jaká je souvislost mezi svědící dlaní a bohatstvím?

Svědí vás někdy dlaň? Než si ji bezmyšlenkovitě poškrábete, zamyslete se nad tím, zda vás svědí levá či pravá. Svědící pravá dlaň předznamenává velký přísun peněz do vaší kapsy. Levá naopak symbolizuje jejich ztrátu.

Které mexická pověra vás nejvíce zaujala a začleníte ji do svého života? Pokud jste milovníky mexické kuchyně, využijte 5. květen k tomu, abyste si pochutnali na tacos, quesadille, tamales, burritu či třeba na nachos s guacamole a vzdali tím holt této bohaté a zajímavé kultuře. Při čekání na jídlo můžete svému doprovodu vyprávět třeba o mexických pověrách.


Zdroj: britannica.com, baselang.com

Napsat komentář