Probudili jste se ráno se špatnou náladou? Nejste v tom sami. Na dnešní den totiž připadá tzv. Blue Monday, které je údajně tím nejdepresivnějším dnem v roce. Proč je třetímu lednovému pondělí přisuzována tak nelichotivá přezdívka a jak ho přežít ve zdraví?
Ne tak modré, jako smutné
V češtině se o Blue Monday hovoří jako o Smutném pondělí. Modrá barva totiž v anglickém jazyce odkazuje na melancholickou náladu a smutek – existuje dokonce fráze feeling blue. Modré pondělí navíc v českém kontextu již existuje. Znalci lidových tradic a křesťanství ví, že Modré pondělí nastává v období Velikonoc a předchází Šedivému či Žlutému úterý a Škaredé středě.
Výsledek kontroverzního výzkumu s pozitivním dopadem
Třetí lednové pondělí letos připadá na 20. ledna. Označení Blue Monday vzniklo před 20 lety, v roce 2005, když vyšla reklamní kampaň cestovní agentury Sky Travel. Jejím cílem bylo přivést co nejvíce lidí k lednovému cestování, britský psycholog Cliff Arnall ale přišel s nečekaným objevem. Pustil se do bádání, ačkoliv tento pojem je v daném kontextu nutné brát s rezervou, a zaměřil se na zkoumání toho, který den v roce je ten nejdepresivnější.
V jeho propočtech hrály roli následující faktory:
- Krátké a stále poměrně studené a nevlídné dny.
- Nepříznivá finanční situace, neboť mnoho lidí má po Vánocích dluhy.
- Po prvních třech týdnech v lednu již nastává doba, kdy lidé porušili svá novoroční předsevzetí. To s sebou samozřejmě přináší zklamání a pocity méněcennosti a smutku z vlastního selhání.
- Stres po vánoční pauze v zaměstnání začíná opět gradovat a lidé mohou mít pocit, že další volno je v nedohlednu.

Ačkoliv Blue Monday vzniklo jako součást reklamní kampaně, přineslo s sebou i něco pozitivního. Lidé se díky němu začali více zajímat o své duševní zdraví.
Jak přežít (nejen) Smutné pondělí?
Je důležité zdůraznit, že deprese není několikahodinovým jevem a lidé, kteří jí trpí, s ní musí bojovat každý den. Podle statistik Světové zdravotnické organizace trpí depresí více než 250 milionů lidí na světě a více ji zažívají ženy, ovšem muži se často potýkají s jejím závažnějším průběhem. A nevyhýbá se ani malým dětem, u kterých má obvykle fyzické projevy.
Pro někoho mohou být náročná všechna pondělí v roce. Jak zvládnout začátek nového týdne s hlavou vztyčenou a postavit se mu čelem?
Naplánujte si své oblíbené aktivity
Abyste se měli na co těšit, naplánujte si nejen na pondělí, ale také na další pracovní dny nějaké své oblíbené aktivity. Může to být návštěva kavárny s kamarádkou, procházka v přírodě, čtení, malování, návštěva posilovny, sledování oblíbeného seriálu… Cokoliv, co máte rádi, by se mělo ve vašem týdenním rozpisu objevit.
Hovořte o svých pocitech
Pokud vás často postihují pocity smutku, nebojte se o nich komunikovat. Mluvit otevřeně o tom, jak se cítíte, můžete s přáteli, rodinou, partnerem i odborníkem. Záleží na vás, která možnost vám nejvíce vyhovuje.
„Jestliže máte podezření, že byste mohli trpět depresí nebo jiným duševním onemocněním, nestyďte se, vyhledejte pomoc odborníka a povězte o svých problémech blízkým. Nezůstávejte na to sami, ” radí MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.

Vyrazte do přírody
Odložte na chvíli z ruky telefon a jděte se projít do přírody. Chůze na čerstvém vzduchu je pohlazením pro duši. Již po pouhých 15 minutách strávených chozením na čerstvém vzduchu u vás dojde ke zlepšení nálady a také se vám srovná krevní tlak, srdeční tep, a v neposlední řadě se vám dokonce zlepší koncentrace a potlačíte úzkost.
Ponořte se do kreativních činností
Pokud nepatříte k fanouškům sportů a fyzických aktivit, můžete s pocity smutku bojovat u kreativních činností. Někomu vyhovuje pravidelné psaní deníku, jiní hledají útěku v kreslení a malování, další nedají dopustit na poslech hudby či psaní poezie. Jste-li duší kreativci, najděte si ten svůj správný ventil, který vám pomůže upusti páru a zlepšit náladu.
Ačkoliv Blue Monday vzniklo v rámci reklamní kampaně, využijte tento den v sebereflexi a uvědomění si, jak se skutečně cítíte. Pokud na vás dopadá smutek a pocity melancholie, nepoddávejte se jim a věnujte se aktivitám, které u vás nastartují produkci serotoninu.
Zdroj: Tiskové materiály, Oxford English Dictionary, Medical News Today, NIH The Guardian, autorský text
$content$