Neděle 18.05.2025
Nepodceňujte večerní rutinu: Několik jednoduchých technik může nahradit zdlouhavé postupy, a přesto mít vliv na odpočinek
Foto: Pexels
LIFESTYLE

Nepodceňujte večerní rutinu: Několik jednoduchých technik může nahradit zdlouhavé postupy, a přesto mít vliv na odpočinek

Znáte videa z Instagramu či TikToku, která zachycují ranní rutinu nebo brzké ranní vstávání, aby byl den co nejproduktivnější? O tom, jak reálná jsou, by se dalo spekulovat… A vůbec – co večer? Večerní rutina je také důležitá. Zapomeňte ale na zdlouhavé postupy a objevte místo nich jednoduché techniky, které vám pomohou odpočinout si a ráno se poté probudit svěží.

Práce s dechem

Všimli jste si někdy, že při čekání na e-mail nebo při pohledu na komentáře pod posledním příspěvkem zadržujete dech? Ve skutečnosti nevědomky zadržujeme dech častěji, než si uvědomujeme, a zvyšujeme tak hladinu stresu. Řešením je vědomá práce s dechem, která může navodit klid v mysli i těle a kterou je dobré začlenit i do své večerní rutiny.

Práce s dechem má mnoho výhod, včetně snížení hladiny stresu a úzkosti, zvýšení sebevědomí, posílení imunity a rozvoje pocitu radosti a štěstí. Existuje mnoho různých technik, takže experimentujte a najděte si ty, které vám nejvíce vyhovují. Například střídavé dýchání nosními dírkami, břišní dýchání nebo počítání dechu. Pro začátek můžete také vyzkoušet techniku 4-7-8. Nadechněte se nosem na 4 sekundy, zadržte dech na 7 sekund a vydechněte ústy na 8 sekund. To opakujte ještě třikrát.

Převzetí kontroly nad svými myšlenkami

Nikdo není imunní vůči starostem, a přestože se jim nelze zcela vyhnout, můžeme se s nimi naučit účinně pracovat. Může se zdát kontraproduktivní naplánovat si čas na přemýšlení o tom, co se pokazilo v minulém vztahu nebo v práci, obzvlášť večer, ale cílem je omezit čas, který věnujete negativním myšlenkám, místo abyste jim dovolili ovládnout celý den.

Začněte tím, že si každý večer nastavíte časovač na 15 minut, během kterých se zaměříte na identifikaci a zpracování starostí, které vás tíží. Můžete si je zapsat, říkat si je nahlas nebo o nich jen přemýšlet. Důležitá je důslednost. Inc. uvádí, že několik studií zjistilo, že naplánování času na starosti je účinný způsob, jak snížit úzkost a zlepšit spánek.

Foto: Pexels

Pohyb v posteli

Cvičení, které lze provádět i v posteli? Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda? Stačí několik jednoduchých protahovacích cviků, aby měl pohyb před spaním pro zdraví řadu výhod. Pro HSS to popsaly fyzioterapeutky Anna Ribaudo a Sheena Alva. Protahování zlepšuje krevní oběh a uvolňuje svalové napětí, což napomáhá regeneraci svalů a kvalitě spánku. Čím více dokážete nechat své tělo před spaním relaxovat, tím lepší bude váš spánek. Vyzkoušejte sérii pohybů, mezi které patří například přitahování kolen k hrudníku, nebo probuďte svého vnitřního jogína pomocí základních jógových pozic. Jen si pohlídejte, aby mezi pohybem a usnutím byl alespoň půlhodinový rozestup.

Péče o sebe

Naneste si masku na obličej a vlasy, zabalte se do teplé deky, rozptylujte esenciální oleje, opřete si nohy o zeď, meditujte… Jinými slovy, dopřejte si tolik péče o sebe, kolik vaše tělo potřebuje a vyžaduje.

Péče o sebe nejen zlepšuje vaši schopnost zvládat každodenní stres, ale také zlepšuje imunitu, zvyšuje produktivitu a posiluje sebevědomí. Vytvořte si vlastní rituál. Zapalte svíčky, pusťte si relaxační hudbu a vytvořte si uvolněnou atmosféru. A především si užívejte každý okamžik.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NA TIKTOKU SE OBJEVIL NOVÝ TREND SLIBUJÍCÍ KVALITNĚJŠÍ SPÁNEK

Foto: Pexels

Vizualizování svého nejlepšího já

Existuje lepší místo pro snění o svých cílech než vlastní postel? Studie publikovaná v roce 2028 na ScienceDaily prokázala, že představy jsou neurologickou realitou, která může ovlivnit mozek a tělo způsobem, který je důležitý pro vaši pohodu. Jednoduše řečeno, to, co si váš mozek představuje, je velmi podobné realitě. Proto se pusťte do vizualizace svých nejhlubších přání, dokud se nestanou skutečností.

Síla vizualizace přesahuje rámec představování si své budoucnosti a uskutečňování svých nadějí a snů, pomáhá také snižovat stres a úzkost. Kde se vidíte za pět let? Představte si, co děláte, kde jste a s kým jste, a to až do detailů, a zapojte všechny své smysly. Obraz svého budoucího já si můžete vytvořit také prostřednictvím řízené meditace, vyslovováním nebo psaním každodenních afirmací nebo vytvořením nástěnky snů. Staňte se aktivním tvůrcem své vlastní reality.

Kvalitní spánek

Může se to zdát samozřejmé, ale v našem uspěchaném světě často zapomínáme na základní potřebu lidského těla – kvalitní spánek. Pokud cítíte, že vaše tělo volá po odpočinku, neignorujte to. Vaše postel je ideálním místem pro načerpání nových sil a každá hodina navíc se počítá a pomáhá zmírnit negativní dopady na vaši náladu a energii. Nedostatek spánku může narušit práci, školu a také způsobit, že se budete cítit více frustrovaní, podráždění nebo ustaraní ve společenských situacích, což jistě nechcete.

Kvalitu spánku může negativně ovlivnit večerní zírání do obrazovek. Stanovte si proto hranici, po jejímž překročení už nebudete kontrolovat sociální sítě, a místo toho zkuste například meditaci. Pokud máte v telefonu funkci červeného filtru, zapněte ji. Nejenže tím omezíte vystavení modrému světlu ve večerních hodinách, ale také snížíte pravděpodobnost, že budete na telefonu i přes snahu o omezení scrollovat.


Zdroj: WebMD, Inc., HSS, ScienceDaily

Napsat komentář