Čtvrtek 03.04.2025
Rucking je nový fitness trend, který slibuje spálit daleko více kalorií než běžná procházka
Foto: Unsplash
LIFESTYLE

Rucking je nový fitness trend, který slibuje spálit daleko více kalorií než běžná procházka

Že chůze je prospěšná, to je známá věc. Pokud ale chcete z každodenní procházky udělat náročnější trénink, zvažte, zda svou rutinu neopepříte o rucking. O co jde?

Co je to rucking?

Rucking je teď možná na TikToku v módě, ale není to nový trend. Vychází z tréninkové techniky, která se v armádě používá už stovky let a je známá také jako ruck marching nebo yomping. U armádních profesionálů rucking obvykle zahrnuje nošení těžkého vybavení na velké vzdálenosti, často ve složitém terénu. V posledních letech jej však fitness profesionálové upravili do podoby přístupnějšího tréninku s nízkou intenzitou. Rucking jednoduše zahrnuje chůzi s batohem nebo zátěžovou vestou. Pro začátečníky to může být jen procházka po místním parku s prázdným batohem, ale lze si ji ztížit zvýšením zátěže, prodloužením vzdálenosti nebo chůzí v obtížnějším či kopcovitějším terénu.

Jak začít s ruckingem?

Pořiďte si batoh

Pokud s ruckingem začínáte, neřešte, jaký typ batohu použijete. Existují batohy vyrobené speciálně pro rucking, ale ze začátku je jedno, jaký batoh máte. Prostě popadněte ten, který máte na dosah rukou.

Přidávejte si váhu

Když máte svůj batoh, je třeba ho trochu zatížit. Vezměte si závaží, zabalte ho do ručníku, abyste ho odpružili, a vložte ho do batohu. Jako závaží poslouží cokoli – činky, cihly nebo knihy. Pokud máte pochybnosti, začněte s 5 až 9 kg.

Vydejte se na cestu

Nasaďte si batoh a vydejte se na cestu. Je to tak snadné. Začněte pohodlným tempem a udržujte vzpřímený postoj. Postupem času můžete zvyšovat zátěž, rychlost a vzdálenost.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: HOT GIRL WALK JE TREND, KTERÝ OVLÁDL SPOJENÉ STÁTY, A PODLEHNOUT MU MŮŽETE I VY

Foto: Unsplash

Výhody ruckingu

Tento typ tréninku kombinuje kardiovaskulární i silový trénink. Zátěž na zádech při pohybu pomáhá zvyšovat aerobní kondici, a zároveň posiluje svalovou a kosterní sílu a zapojuje svaly nohou, zad a jádra těla. Při chůzi se zátěží na zádech také spálíte o 30 až 45 % více kalorií než bez ní, což znamená, že je prospěšná pro regulaci hmotnosti.

S pobytem venku je spojena také celá řada výhod, včetně snížení stresu a lepšího spánku. Chůze s váhou může dobře fungovat i jako skupinová aktivita a je levnější alternativou k mnoha dražším typům, například v posilovnách.

Je v pořádku pouštět se do ruckingu každý den?

Rucking je nejlepší provozovat maximálně dvakrát až třikrát týdně, a to ne ve dnech po sobě následujících. Především proto, abyste se vyhnuli přetížení a zranění. Ve dnech mezi tréninky dávejte přednost jiným aktivitám a odpočívejte. Rucking doplňuje například silový trénink, běh a jóga.


Zdroj: National Library of Medicine, Country and Town House, The Output

Napsat komentář

  • Tomáš 18.12.2024 v 17:24

    Kateřino o čem to proboha píšeš ? Máš jistě po ruce několik exaktních lékařských studií, které určitě potvrzují "pozitivní" vliv dlouhodoběji provozovaného ruckingu na velké klouby dolních končetin a na páteř. Tento článek nemohl napsat normální člověk, spíše to bude záležitost AI. Máš alespoň představu, co dělá s ploténkami zátěž 1 kg navíc po 3 kilometrech chůze ? Natož potom doporučovaných 9 kg !!! Vojáci ruck marching provozují pouze a jen proto, že musí, aby v situacích, kdy je to nezbytně nutné přepravily tímto způsobem a zejména v těžko dostupném terénu zbraně, výzbroj a výstroj. Je to součást jejich práce, neboli výcviku. Ale zcela určitě to pro ně není zábavný způsob tréninku ! Měla by jste vyzkoušet tento trendy způsob sama na sobě. Zkuste po dobu 1 roku, jednou týdně a jen se zátěží v podobě vlastní výstroje - jídlo a vodu na jeden den, nějaké oblečení, stan se spacím pytlem ... Velmi by mne zajímalo, jaké články budete psát po této zkušenosti ...

  • MTS Akademie 24.08.2024 v 07:27

    Tento trend je vhodný pro někoho, kdo umí správně chodit a držet tělo. Jakmile si někdo, kdo chodí neustále v záklonu, našlapuje na paty nebo chodí na křivo, tak mu zátěž naopak je současný zdravotní stav zhorší a začnou bolesti.